Gerard III (hrabia Geldrii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gerard III
"|- class="grafika-z-wikidanych" ilustracja herbu
{{{dewiza}}}
hrabia Geldrii
Okres od 1207
do 1229
Poprzednik Otto I
Następca Otto II
Dane biograficzne
Data śmierci 1229
Miejsce spoczynku klasztor cysterski w Roermond
Ojciec Otto I
Matka Ryszarda z Bawarii
Żona Małgorzata z Brabancji
od 1206
Dzieci Otto II, Henryk, Małgorzata, Ryszarda
Gerard i jego żona Małgorzata – nagrobek w kościele w Roermond

Gerard III (zm. 22 października 1229) – hrabia Geldrii i Zutphen od 1207 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gerard był drugim synem hrabiego Geldrii Ottona I i Ryszardy, córki księcia Bawarii Ottona I Wittelsbacha. Starszy brat Henryk zmarł przed śmiercią ojca, dzięki czemu Gerard w 1207 r. odziedziczył hrabstwa Geldrii i Zutphen. W sporze o tron niemiecki między Welfami i Hohenstaufami opowiedział się po stronie tych ostatnich, w efekcie czego Geldria w 1213/1214 r. została najechana i zniszczona przez Ottona IV Welfa, a sam Gerard zmuszony do udziału w bitwie pod Bouvines po stronie Welfów. Gerard współpracował z księciem Brabancji Henrykiem I, m.in. wspólnie z nim uczestnicząc w splądrowaniu Liège. Udało mu się doprowadzić do wyboru swego brata, Ottona na biskupa Utrechtu, ale ten zmarł przed uzyskaniem zatwierdzenia papieskiego. Uczestnicząc w 1227 r. w wojnie biskupa Utrechtu Ottona II z Lippe przeciwko mieszkańcom Drenthe Gerard został wzięty do niewoli podczas bitwy pod Ane. Był przez pewien czas świeckim administratorem biskupstwa Münster.

Organizował cła na Renie, nadawał prawa miejskie. W 1218 r. założył klasztor cysterski w Roermond, którego pierwszą ksienią została matka Gerarda, Ryszarda z Bawarii. Został tam pochowany.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

W 1206 r. Gerard poślubił Małgorzatę, córkę księcia Brabancji Henryka I. Z tego związku pochodziło co najmniej czworo dzieci:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]