Gerard I (hrabia Geldrii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gerard I
ilustracja herbu
hrabia Geldrii
Okres

od przed 1096
do 1129

Następca

Gerard II

Dane biograficzne
Data śmierci

1129

Ojciec

Dytryk z Maasgau?

Dzieci

Jolanta

Żona

Klemencja (Ermengarda) z Akwitanii

Dzieci

Adelajda, Judyta (Jutta), Gerard II

Gerard I (zm. w 1129 r.) – pierwszy historyczny hrabia Geldrii, hrabia Wassenbergu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gerard jest pierwszym historycznym hrabią Geldrii. Jego przodkiem był zapewne znany ze źródeł z pierwszej połowy XI w. 'Gernandus Flamens', którego przodkowie mieli wedle tradycji pochodzić z rodu Konradynów, co jednak nie zostało dowiedzione. Dziadem Gerarda był także Gerard, w 1052 r. poświadczony jako hrabia Teisterbant i Renkum, a w 1054 r. jako hrabia hattuaryjski (region obejmował dzisiejsze miasto Geldern). Ojcem lub stryjem Gerarda był Dytryk (zm. w 1082 r.), który został w 1076 hrabią Maasgau (okręgu mozańskiego). Gerard w 1085 r. był hrabią Wassenbergu, a w 1096 r. jest pierwszy raz poświadczony jako hrabia Geldrii.

Był jednym ze znaczniejszych książąt w Dolnej Lotaryngii. Jako jeden z niewielu władców w tym rejonie pozostawał lojalny wobec cesarza, co skutkowało konfliktami z sąsiadami, w szczególności z arcybiskupami Kolonii. Tłem konfliktów była nie tylko polityka, ale też spory o zwierzchność nad poszczególnymi terytoriami oraz prawa do pobierania ceł.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Gerard był dwukrotnie żonaty. Imienia ani pochodzenia pierwszej żony nie znamy, drugą natomiast była Klemencja (Ermengarda), córka księcia Akwitanii Wilhelma VII i wdowa po hrabim Luksemburga Konradzie I. Z pierwszego małżeństwa pochodziła córka Jolanta, która została żoną hrabiego Hainaut Baldwina III, a po jego śmierci – Gotfryda de Bouchain, burgrabiego Valenciennes. Z drugiego małżeństwa pochodziło troje dzieci Gerarda:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]