Przejdź do zawartości

Gerard VI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gerard VI
ilustracja
ilustracja herbu
hrabia Holsztynu-Rendsburga
Okres

od 1384
do 1404

Poprzednik

Henryk II Żelazny (hrabia Holsztynu) i Mikołaj

Następca

Henryk IV

książę Szlezwika
Okres

od 1386
do 1404

Następca

Henryk IV

Dane biograficzne
Dynastia

Schaumburgowie

Data urodzenia

ok. 1367 r.

Data śmierci

4 sierpnia 1404 r.

Ojciec

Henryk II Żelazny (hrabia Holsztynu)

Matka

Ingeborga z Meklemburgii

Żona

Elżbieta z Brunszwiku
od 1391

Dzieci

Ingeborga, Henryk IV, Heilwig, Adolf VIII, Gerard VII

Pieczęć Gerarda VI

Gerard VI (ur. ok. 1367, zm. 4 sierpnia 1404 r.) – hrabia Holsztynu od 1384 r. i książę Szlezwika od 1386 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gerard był najstarszym synem hrabiego Holsztynu-Rendsburg Henryka II Żelaznego. Jego matką była Ingeborga, córka księcia meklemburskiego Albrechta II. W 1384 r., po śmierci ojca objął hrabstwo Holsztynu-Rendsburga. Krótko później, w 1386 r. zwieńczył długotrwałe starania swego ojca i został otrzymał w lenno od królowej duńskiej Małgorzaty I księstwo Szlezwiku. Pozostawał w dobrych stosunkach z władcami Danii. Zjednoczył Holsztyn, korzystając m.in. z wygaśnięcia gałęzi dynastii Schaumburgów panujących w Holsztynie-Plön.

Po śmierci stryja Mikołaja rozpoczął się spór Gerarda z braćmi, Albrechtem i Henrykiem, którzy wysunęli żądania podziału księstwa. W 1397 r. doszło do porozumienia, na mocy których otrzymali oni części Holsztynu; Szlezwikiem władał samodzielnie nadal Gerard. Wkrótce wybuchły walki z mieszkańcami Dithmarschen. W 1403 r. hrabiowie Holsztynu zaatakowali ich, jednak zginął wtedy brat Gerarda, Albrecht. Sam Gerard zginął podczas kolejnego holsztyńskiego ataku rok później. Pozostawił małoletnich jeszcze synów, którzy musieli toczyć o dziedzictwo po Gerardzie spory z koroną duńską.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Żoną Gerarda była Elżbieta, córka księcia Brunszwiku i Lüneburga Magnusa II. Z tego małżeństwa pochodziły następujące dzieci:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]