Gerazym (metropolita kijowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gerazym
Metropolita kijowski i całej Rusi
ilustracja
Kraj działania  Wielkie Księstwo Litewskie
Data i miejsce śmierci 26 lipca 1435
Witebsk
Metropolita kijowski i całej Rusi
Okres sprawowania 1433–1435
Wyznanie prawosławne
Kościół Patriarchat Konstantynopolitański
Inkardynacja Metropolia kijowska
Prezbiterat przed 1433
Chirotonia biskupia przed 1433

Gerazym (zm. 26 lipca 1435 w Witebsku) – metropolita kijowski w latach 1433–1435.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci metropolity kijowskiego Focjusza w 1431 wielki książę moskiewski Wasyl II Ślepy skierował w 1433 biskupa riazańskiego Jonasza do Konstantynopola w celu uzyskania zgody na objęcie przez niego katedry kijowskiej. W tym samym celu z Wielkiego Księstwa Litewskiego, od Świdrygiełły, wyjechał biskup smoleński Gerazym, i to on zyskał poparcie patriarchy[1]. Gerazym otrzymał tytuł metropolity kijowskiego i całej Rusi[2], chociaż jego wybór nie został de facto uznany w Moskwie[1]. Nigdy nie udał się do tego miasta, rezydując w Smoleńsku[2].

Początkowo Gerazym cieszył się poparciem Świdrygiełły i najprawdopodobniej odgrywał ważną rolę w projektowanej przez niego unii kościelnej między Kościołem łacińskim a prawosławną metropolią litewską[2]. Następnie jednak stracił dotychczasowe wpływy. Świdrygiełło oskarżył go o prowadzenie wrogiej mu korespondencji z księciem litewskim Zygmuntem Kiejstutowiczem. Hierarcha został uwięziony w Witebsku i tam spalony na stosie 26 lipca 1435[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b A. Mironowicz, Kościół prawosławny w państwie Piastów i Jagiellonów, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2003, s.176
  2. a b c d Герасим митрополит Киевский и всея Руси
Poprzednik
Focjusz
Metropolita kijowski
1433 – 1435
Następca
Izydor