Gerbillus perpallidus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gerbillus perpallidus[1]
Setzer, 1958
Perpallidus.jpg
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Nadrodzina myszowe
Rodzina myszowate
Podrodzina suwaki
Rodzaj Gerbillus
Podrodzaj Gerbillus
Gatunek Gerbillus perpallidus
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Gerbillus perpallidusendemiczny[3] gatunek gryzonia z podrodziny suwaków w rodzinie myszowatych (Muridae), zamieszkujący w północnym Egipcie, na zachód on Nilu. Wiedzie naziemny tryb życia[2][4].

Wygląd i budowa[edytuj]

G. perpallidus jest gryzoniem średniej wielkości. Sierść o jasnym umaszczeniu – w części grzbietowej w kolorze piaskowym, a od spodu oraz na łapach białawe i wokół oczu białe. Tułów wraz z głową osiąga długość około 10 cm[5] (długość z ogonem 223–267 mm), przy masie ciała od 26,2 do 48,4 g. Ogon długi (128–150 mm), pokryty sierścią wybarwioną w taki sam sposób jak tułów – od wierzchu kolor piaskowy, od spodu biały. Małżowiny uszne pozbawione są owłosienia i pigmentacji. Podeszwy łap pokrywa sierść[3].

Tryb życia[edytuj]

Gatunek jest stosunkowo słabo poznany. Prawdopodobnie wiedzie nocny tryb życia. Samice rodzą raz w roku w okresie kwietnia i maja. Wielkość miotów nie jest znana[3].

Behawior[edytuj]

G. perpallidus hodowane w niewoli wykazują tendencję do usamodzielniania się w wieku około 2 miesięcy. Samce tego gatunku podejmują wówczas walkę o przywództwo z innymi dorosłymi samcami mieszkającymi w tej samej klatce. Walka zwykle trwa do momentu, póki przy życiu nie pozostanie tylko jeden samiec. Samice nie walczą ze sobą i mogą być hodowane razem. Natomiast w wieku 2–3 miesięcy starają się zająć choć małe samodzielne terytorium, co sugeruje, że również one usamodzielniają się i opuszczają matkę mniej więcej w tym wieku[5].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj]

G. perpallidus jest gatunkiem endemicznym zamieszkującym w pasie od depresji Kattara w północno-zachodnim Egipcie do Damietty nad wschodnim ramieniem Nilu u jego ujścia do morza Śródziemnego. Odnotowywany jest także na terenach od zachodniego skraju delty Nilu przez krainę Wadi an-Natrun do Abu Roasz. Zamieszkuje piaszczyste wydmy, tereny rolnicze i zagajniki akacjowe[3].

Przypisy[edytuj]

  1. Gerbillus perpallidus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Gerbillus perpallidus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b c d Richard Hoath: A Field Guide to the Mammals of Egypt. Kair: American Univ in Cairo Press, 2009, s. 320. ISBN 9774162544.
  4. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Gerbillus (Gerbillus) perpallidus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 29 stycznia 2014]
  5. a b A. Meder. Das Verhalten von Gerbillus perpallidus Setzer (Mammalia) in Gefangenschaft. „Stuttgarter Beiträge zur Naturkunde Serie A (Biologie)”. 439, s. 1-20, 1989. Staatliehes Museum fiir Nauirkunde, Rosenstein, Stuttgart. ISSN 0341-0145 (niem.).