Gerhard Wagner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Gerhard Wagner (18 sierpnia 1888 w Nowych Hajdukach25 marca 1939 w Monachium) - był Naczelnym Lekarzem III Rzeszy (Reichsärzteführer) w randze ministra Zdrowia Rzeszy (Reichsgesundheitsführer). Odpowiedzialny za zbrodnie nazistowskie i współtwórca rasistowskich Ustaw Norymberskich, dających podwaliny pod przyszły Holokaust.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Gerhard Wagner urodził się w Nowych Hajdukach pod Królewską Hutą na Górnym Śląsku. Był synem profesora neurochirurgii Wilhelma Wagnera, i po śmierci ojca przeniósł się do Monachium, gdzie studiował medycynę i służył podczas I wojny światowej jako lekarz. Między innymi został odznaczony Krzyżem Żelaznym. Od 1919 Wagner prowadził w Monachium własną praktykę lekarską, równocześnie między 1921 i 1923 był członkiem korpusu ochotniczego Freikorps Eppa i Oberland, w tym ostatnim służyli również przyszli, nazistowscy zbrodniarze Heinrich Himmler i Jürgen (Josef) Stroop. Korpus wsławił się w walkach z powstańcami śląskimi. Wagner z powodu swojego śląskiego pochodzenia do 1924 był szefem Niemieckiego Związku Górnoślązaków.

17 maja 1929 wstąpił Gerhard Wagner do NSDAP. On był współzałożycielem i od 1932 szefem Narodowosocjalistycznego Niemieckiego Lekarskiego Związku. Od listopada 1933 był parlamentarzystą w Reichstagu (Parlamentu Rzeszy). Rok później Gerhard Wagner został awansowany na Reichsärzteführera (naczelnego lekarza III Rzeszy w randze ministra zdrowia); poza tym on był "Pełnomocnikiem Führera ds. zdrowia publicznego. Już 1933 szefem "Urzędy Głównego ds. zdrowia publicznego. 1936 został "Głównym Szefem" tego urzędu. W grudniu 1935 minister Wagner kierował komórką Zdrowia Rzeszy. Polityczny skok kariery zrobił w 1937, awansowany został na Obergruppenführera w SA. Był on równocześnie pełnomocnikiem ds. szkolnictwa wyższego w sztabie Rudolfa Heßa. Wagner umarł w wieku 50 lat na nowotwór. Jego następca został Leonardo Conti.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Gerhard Wagner był współodpowiedzialny za eutanazję i sterylizacji Żydów i osób niepełnosprawnych. Na norymberskich zjazdach partii NSDAP uchodził za stanowczego orędownika norymberskich ustaw, w tym ustawodawstwa rasowego i polityki rasowej III Rzeszy
  • W grudniu 2011 radni miasta Chorzowa nadali nazwę jednego z rond imieniem ojca Gerharda Wagnera, jako zasłużonego obywatela dla tego miasta. W 1934 pomnik wraz z nazwą ulicy upamiętniający prof. Wilhelma Wagnera został usunięty przez polskie władze.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Ernst B. Zunke: Der erste Reichsärzteführer Dr. med. Gerhard Wagner. Kiel: 1972. (niem.)
  2. Ernst Klee: Das Personenlexikon zum Dritten Reich. Frankfurt nad Menem: 2005. (niem.)