German Coast

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

German Coast (fr. Côte des Allemands) – region historyczny w Luizjanie, położony powyżej Nowego Orleanu, w górę rzeki Missisipi, w rejonie Hahnville, Edgard i Convent[1]. Cztery założone wówczas na wybrzeżu osady nosiły nazwy Karlstein, Hoffen, Meriental i Augsburg[2].

Większość osadników pochodziła z Nadrenii, niemieckojęzycznych kantonów Szwajcarii oraz Alzacji i Lotaryngii[3].

W 1768 roku, wspólnie z francuskimi osadnikami z Acadii, Niemcy zorganizowali wyprawę na Nowy Orlean i obalili hiszpańskiego gubernatora Antonio de Ulloa. Później, pod wodzą kolejnego hiszpańskiego gubernatora, Bernardo de Gálveza, walczyli przeciw Wielkiej Brytanii w czasie rewolucji amerykańskiej[4].

W regionie German Coast miało miejsce największe w historii USA powstanie niewolników, tzw. powstanie w German Coast. Jego wodzem był wolny czarnoskóry z Haiti, Charles Deslondes, który na czele ponad 200 niewolników z plantacji ruszył na Nowy Orlean. Słabe uzbrojenie powstańców spowodowało, że zostali pokonani, 95 z nich zginęło w walce z siłami białej samoobrony lub w egzekucjach[5].

W czasie I wojny światowej władze stanu zakazały używania języka niemieckiego i okazywania wszelkich przejawów niemieckiej kultury[6][7][8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wall et al., Louisiana: A History (Fourth Edition)
  2. Merrill, Ellen C. Germans of Louisiana
  3. The German-Acadian Coast Historical and Genealogical Society
  4. CajunCulture.com, original source: Brasseaux, Founding of New Acadia; Taylor, Louisiana; Wall et al., Louisiana
  5. "January 8, 1811", African American Registry, 2005
  6. www.louisianafolklife.org "Getting to Gemütlichkeit: German History and Culture in Southeast Louisiana"
  7. "Acts of the Legislature By Louisiana" books.google.com
  8. "Acts Passed By The General Assembly of the State Of Louisiana At The Regular Session Begun And Held In The City Of Baton Rouge On The Thirteenth Day Of May, 1918", Baton Rouge, Ramires-Jones Printing Co., 1918, p188