Gernrode (Quedlinburg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stadt Gernrode
Dzielnica Quedlinburga
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Saksonia-Anhalt

Powiat

Landkreis Harz

Miasto

Quedlinburg

W granicach Quedlinburga

1 stycznia 2014

Powierzchnia

34,06 km²

Wysokość

217 m n.p.m.

Populacja (31 grudnia 2009)
• liczba ludności


3710

• gęstość

109 os./km²

Strefa numeracyjna

039485

Kod pocztowy

06507

Tablice rejestracyjne

HZ

Położenie na mapie Saksonii-Anhaltu
Mapa konturowa Saksonii-Anhaltu, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Stadt Gernrode”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stadt Gernrode”
Ziemia51°43′00″N 11°08′00″E/51,716667 11,133333
Strona internetowa

Stadt Gernrode – dzielnica miasta Quedlinburg w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Harz. Do 31 grudnia 2013 jako miasto siedziba wspólnoty administracyjnej Gernrode/Harz. Leży u podnóża Harzu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki miejscowości wiążą się z założeniem w 960 r. przez margrabiego Gero żeńskiego klasztoru św. Cyriaka, wraz z obwarowaniami. W 961 roku, klasztor został objęty protektoratem cesarza Ottona I. Dwa lata później Gero przyniósł z Rzymu do klasztoru relikwie św. Cyriaka. Sam margrabia został tu pochowany.

W roku 1188 w obrębie Gernrode konsekrowano drugi kościół – pw. św. Szczepana. Z danych źródłowych wiemy, iż w tym samym roku był obecny w Gernrode cesarz Fryderyk Barbarossa, który ufundował dzwon dla nowego kościoła.

Od XV wieku miasto znalazło się w obrębie księstwa Anhalt. W 1545 r. Gernrode wzniesiono browar, piwo warzono w tym mieście do XIX wieku, Od XI do XVIII wieku w pobliskich okolicach wydobywano srebro. Ponadto, w XIX w. w mieście znajdowały się ośrodki produkcji zapałek oraz pistoletów.

W 1887 roku Gernrode zostało połączone z Quedlinburgiem wąskotorową linią kolejową (Selketalbahn), która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Prowadzi dalej przez miasto Harzgerode do Hasselfelde.

Do 31 grudnia 2010 burmistrzem był Detlef Kunze. 1 stycznia 2011 miasto przyłączono do Quedlinburga i stało się automatycznie jego dzielnicą. 19 lutego 2013 sąd Landesverfassungsgericht w Dessau-Roßlau uznał jego przyłączenie za sprzeczne z konstytucją[1].

1 stycznia 2014 przyłączone do Quedlinburga[2].

Zabytki i atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Głównym zabytkiem dzielnicy jest dawny zespół klasztorny z kościołem Świętego Cyriaka (St. Cyriacus), reprezentujący styl przedromański, najwcześniejszy zachowany przykład architektury ottońskiej w Niemczech. Oprócz kościoła zachowały się także pozostałości zabudowań klasztornych (północne skrzydło krużganków). Zachowała się również fragmentarycznie jedna z bram – kamienny łuk, na którego kluczu znajduje się płaskorzeźba w postaci maski.

Z dawnego kościoła farnego Świętego Szczepana zachowała się jedynie wieża z dzwonem fundowanym przez cesarza Barbarossę. Zespół zabudowań o konstrukcji szkieletowej reprezentuje przede wszystkim:

  • ratusz z XIX w.
  • budynek luterańskiej szkoły elementarnej założonej w 1533

oraz przykład miejscowej sztuki ludowej – budynek fabryki zegarów z kukułką. W swojej architekturze przypomina dawny zegar z kukułką. Na bocznej elewacji o wysokości 14,5 m (wraz z wieżyczką) znajduje się duża tarcza zegarowa, powyżej okno w którym co kwadrans pojawia się kukułka.

Przy zabytkowych budynkach stacji kolejowej z XIX wieku znajdują się zabytkowe modele parowozów, oraz wagonów kolei wąskotorowej.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przywrócenie wspólnoty. [dostęp 2013-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-22)].
  2. Dzielnica.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]