Gertruda (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gertruda
Gertrud
Gatunek dramat
Rok produkcji 1964
Data premiery 19 grudnia 1964
Kraj produkcji  Dania
Czas trwania 116 min
Reżyseria Carl Theodor Dreyer
Scenariusz Carl Theodor Dreyer
Grethe Risbjerg Thomsen
Główne role Nina Pens Rode
Bendt Rothe
Ebbe Rode
Baard Owe
Axel Strøbye
Muzyka Jørgen Jersild
Zdjęcia Henning Bendtsen
Montaż Edith Schlüssel
Produkcja Jørgen Nielsen
Wytwórnia Palladium
Dystrybucja Film-Centralen-Palladium

Gertruda (Gertrud) – duński dramat filmowy z 1964 roku w reżyserii Carla Theodora Dreyera. Jego bohaterka, obracająca się wśród artystów i muzyków Gertruda (Nina Pens Rode) rozwodzi się z mężem Gustavem i zakochuje się w kompozytorze Erlandzie Janssonie. Kiedy rozczarowuje się kolejną miłością, udaje się na wewnętrzną emigrację, wspominając swoje młodzieńcze lata i poszukiwania uczucia idealnego.

Gertruda wzbudziła kontrowersje wśród publiczności; podczas premiery w Paryżu została wybuczana przez publiczność, a wielu krytyków uznało ją za powolną, pozbawioną życia i staromodną[1]. Inaczej zinterpretowali ją jednak wpływowi krytycy z „Cahiers du Cinéma”; Claude Chabrol umieścił ją na szczycie swej listy ulubionych filmów 1964 roku, a Jean-Luc Godard porównał ją do „ostatnich kwartetów smyczkowych Beethovena[1]. Film Dreyera, ostatni w jego karierze, doczekał się nagrody FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a amerykańska National Board of Review przyznała mu miejsce na liście najlepszych filmów roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Egholm 2006 ↓, s. 158.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Morten Egholm, The Innovative and Wilful Adaptor: What Carl Th. Dreyer did to Hjalmar Söderberg's "Gertrud", „Tijdschrift Voor Skandinavistiek”, 27 (2), 2006, s. 157-179.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]