Gertruda z Hackeborn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Gertruda z Hackeborn (OSB)
Ilustracja
Gertruda (z prawej) ze swoją młodszą siostrą Mechtyldą.
Data i miejsce urodzenia 1232
Helfta (Eisleben)
Data i miejsce śmierci 1292
Helfta
Czczona przez Kościół katolicki
Wspomnienie 15 listopada

Gertruda z Hackeborn (ur. 1232, zm. pod koniec 1292) – niemiecka zakonnica okresu średniowiecza, założycielka klasztoru benedyktynek w Helfta, święta Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gertruda urodziła się na zamku w Helfta (obecnie Eisleben) w szlacheckiej rodzinie, jako jedna z trzech córek Barona Hackeborna[1], spokrewnionego z cesarskim rodem Hohenstaufów.

Młodość spędziła w benedyktyńskim klasztorze w Rodesdorfie (obecnie dzielnica miasta Wegeleben). Około 1249 roku, w wieku 7 lat, dołączyła do niej młodsza siostra Mechtylda. W latach 1251-1292 Gertruda była ksienią wspólnoty ale w 1258 przeniosła się do Helfty pod Eisleben i tu z pomocą braci i sióstr z Hedersleben w Quedlinburgu założyła nowy klasztor. Oficjalnie był to klasztor benedyktynek, kojarzony z cysterkami z powodu stosowanej reguły zakonnej, jednak cysterskiej jurysdykcji nie podlegał[2]. W 1261 do zakonu została oddana w wieku 5 lat Gertruda z Helfty, zwana Wielką, często mylona ze Świętą.

Po raz pierwszy zakon został częściowo zniszczony w 1342, kolejne zniszczenie zakonu miało miejsce w 1525 podczas wojny chłopskiej. Później teren zajęli Prusowie oraz rząd państwa NRD. Po upadku systemu NRD, klasztor wrócił do własności Kościoła i został przebudowany na zakon cysterek[3].

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne św. Gertrudy w Kościele katolickim obchodzone jest 15 listopada.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mechtylda z Hackeborn - Audiencja Generalna Benedykta XVI 29 września 2010 na stronie Radio Maryja
  2. Gertruda Wielka z Helfty na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
  3. Klasztor Helfta - oficjalna strona (niem.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]