Gestoza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gestoza (zatrucie ciążowe) – rodzaj choroby występującej podczas ciąży.

Gestoza wczesna[edytuj | edytuj kod]

Pojawia się w pierwszym trymestrze. Objawia się nudnościami i wymiotami (proste, poranne, całodobowe). Częste wymioty mogą powodować odwadnianie organizmu, wtedy podaje się dożylnie elektrolity. W większości przypadków gestoza wczesna przechodzi sama bez interwencji lekarza. Przyczyny upatruje się w zmianach hormonalnych lub zaburzeniach psychicznych (brak akceptacji ciąży).

Gestoza późna[edytuj | edytuj kod]

Stan przedrzucawkowy, dawniej nazywana gestozą EPH (E – obrzęki, P – proteinuria, H – nadciśnienie = ang. Edema Proteinuria Hypertension). Według najnowszych wytycznych występowanie obrzęków nie jest już kryterium diagnostycznym stanu przedrzucawkowego, nie stosuje się więc już określenia EPH-gestoza.

Ta forma gestozy pojawia się w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Do objawów należą obrzęki twarzy i kończyn w wyniku złej gospodarki wodnej organizmu, proteinuria, czyli zwiększone wydalanie białka z moczem (powyżej 0,3 g/L lub powyżej 0,5 g na dobę) i hypertonia, ciśnienie powyżej 140/90 mmHg.

Cięższe formy to:

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Pacjentka pozostaje w łóżku, podaje się leki obniżające ciśnienie, zapobiegające skurczom, regulujące gospodarkę wodno-elektrolitową.

Fizjoterapia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.