Przejdź do zawartości

Getica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Getica – napisana ok. 551 r. kronika „O pochodzeniu i czynach Gotów” (org. Getica), która jest skróconą wersją (wyciągiem) większej pracy Kasjodora Historia Gotów w 12 księgach, która nie zachowała się do naszych czasów. Autorem był Jordanes – historyk i kronikarz gocki.

Wartość historyczna[edytuj | edytuj kod]

Jest to podstawowe źródło o historii Gotów od czasów legendarnych do 540 r., czyli czasów jeszcze nieodległych autorowi. Uwzględniono w nim stosunki polityczne Gotów z Rzymianami oraz genealogie królewskich rodów: ostrogockiego (Amalów) i wizygockiego (Baltów).

Są w nim podstawowe informacje o pochodzeniu Hunów, ich wyglądzie zewnętrznym, pojawieniu się w Europie, królach, a zwłaszcza o Attyli: jego rodzina, wygląd fizyczny, okoliczności śmierci, opis barwnego pogrzebu, bitwy na Polach Katalaunijskich i nad rzeką Nedao, a także o dalszych losach jego poszczególnych synów.

W dziele tym wspomniane są również plemiona Antów, Wenetów i Sklawinów, uważanych za Słowian.

Polski przekład[edytuj | edytuj kod]

Pracę Jordanesa przetłumaczył Edward Zwolski. Tekst z wstępem i opracowaniem ukazał się w 1984 r. nakładem Wydawnictwa Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jako: Kasjodor i Jordanes. Historia gocka czyli Scytyjska Europa, Lublin: Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 1984. Przekład dzieła Jordanesa, s. 91–171

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J. Trynkowski, Jordanesowa lista władców Dacji (Getica cap. 67–78), [w:] „Przegląd Historyczny” T. 59 (1968), s. 438–446.
  • Jerzy Strzelczyk, Goci – rzeczywistość i legenda, PIW, Warszawa 1984.
  • Edward Zwolski, Uwagi o Jordanesie, historyku Gotów, [w:] „Studia Źródłoznawcze” T. 13 (1968), s. 137–145.
  • Edward Zwolski, Kasjodor i Jordanes. Historia gocka czyli Scytyjska Europa, Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 1984.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]