Gewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Geva)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gewa
גבע
Gewa
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Gilboa
Wysokość 10 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

595
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Gewa
Gewa
Ziemia 32°34′00″N 35°22′17″E/32,566667 35,371389
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Gewa (hebr. גבע; ang. Geva; pol. Wzgórze) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (HaTenoa'a HaKibbutzit).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc Gewa jest położony na wysokości 10 metrów n.p.m. na północno zachodniej krawędzi intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Charod, która jest położona między Doliną Jezreel a Doliną Bet Sze'an w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Na północ od kibucu teren łagodnie wznosi się na wzgórze Micpe Zikaron (54 m n.p.m.). Spływa z niego strumień Gewa. Teren położony na południe od wioski jest płaski, chociaż opada w kierunku wschodnim w depresję Doliny Jordanu. Przepływa tędy niewielka rzeka Nachal Charod, której wody są wykorzystywane do zasilania licznych stawów hodowlanych. W odległości 2 km na południe od kibucu wznoszą się strome zbocza masywu Wzgórz Gilboa. W górach przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jego otoczeniu znajdują się kibuce En Charod Me’uchad, En Charod Ichud, moszawy Ramat Cewi i Kefar Jechezkel, wioska komunalna Gidona oraz arabska wioska Na’ura. Po stronie palestyńskiej jest wioska Arabbuna.

Gewa jest położona w Samorządzie Regionu Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców kibucu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zakład produkujący słodycze w Gewa

Pierwotnie w okolicy tej istniała arabska wioska Kumja. Została ona wysiedlona i zniszczona przez żydowskich żołnierzy Hagany w dniu 26 marca 1948 podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny[4]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne.

Grupa założycielska kibuc zawiązała się około 1913 roku. W jej skład weszli żydowscy imigranci z Polski i Rosji, którzy do 1917 roku pracowali i zdobywali doświadczenie rolnicze w osadzie Menachemja. W 1919 roku przenieśli się do moszawu Kfar Urija, ale przez cały czas dążyli do założenia własnej osady rolniczej. W 1921 roku organizacje syjonistyczne postanowiły skolonizować Dolinę Jezreel i Dolinę Charod. Dlatego w pierwszej kolejności założono kibuce En Charod i sąsiedni Tel Josef. W ciągu stu dni założono kolejne moszawy Kefar Jechezkel i Nahalal. W dniu 17 grudnia 1921 roku grupa 12 pionierów odłączyła się od moszawu Kefar Jechezkel i na położonym na wschód wzgórzu Gewa założyła nowy kibuc. Początkowo nazywał się on Kvucat Ha-Gewa (hebr. קבוצת הגבעה), później zmieniono nazwę na obecną. Pierwszymi mieszkańcami była grupa 12 pionierów, którzy rozpoczęli prace osuszania okolicznych bagien. W latach 30. XX wieku dołączyli do nich imigranci z Litwy i Łotwy, a w latach 40. XX wieku imigranci z Węgier[5]. W latach 90. XX wieku kibuc znalazł się w trudnościach finansowych, które wymusiły przeprowadzenie procesu prywatyzacji. Zachowano kolektywną organizację instytucji kultury, edukacji i ochrony zdrowia[6].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej. Od 1948 roku w kibucu działa chór Gewatron Chorus, który zyskał dużą popularność i koncertuje w całym kraju[7].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kibuc utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej i średniej w sąsiednim kibucu En Charod Me’uchad[8].

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, hodowli drobiu i bydła mlecznego. Tutejszy zakład Geva specjalizuje się w produkcji czekolady z migdałami i innych słodyczy. Jest tu także firma produkująca suszone owoce. Z przemysłu w kibucu znajduje się niewielki zakład produkujący instalacje pneumatyczne, tłoki silnikowe i zawory. W kibucu jest przychodnia zdrowia z gabinetem stomatologicznym, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wyjeżdża się na południe na drogę nr 71, którą jadąc na wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 716 (dojazd na północny wschód do moszawu Ramat Cewi i wioski Moledet) i dalej do bloku kibuców En Charod Ichud, En Charod Me’uchad oraz Tel Josef, lub jadąc na zachód dojeżdża się do skrzyżowania z lokalną drogą prowadzącą na południe do wioski Gidona i dalej do moszawu Kefar Jechezkel.

Znani mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

  • Szymon Peres - dwukrotny premier i prezydent Izraela. W 1941 roku pracował i mieszkał w tutejszym kibucu.

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-24].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  4. Welcome To Qumya (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  5. Geva (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  6. Geva (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  7. Gevatron Chorus (ang.). W: Gevatron Chorus [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  8. Geva (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]