Geva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Geva
גבע
Geva
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Gilboa
Wysokość 10 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

595
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Geva
Geva
Ziemia 32°34′00″N 35°22′17″E/32,566667 35,371389
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Geva (hebr. גבע; ang. Geva; pol. Wzgórze) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (HaTenoa'a HaKibbutzit).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc jest położony na wysokości 10 metrów n.p.m. na północno zachodniej krawędzi intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Charod, która jest położona między Doliną Jezreel a Doliną Bet Sze'an w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Na północ od kibucu teren łagodnie wznosi się na wzgórze Mitzpe Zikaron (54 m n.p.m.). Spływa z niego strumień Geva. Teren położony na południe od wioski jest płaski, chociaż opada w kierunku wschodnim w depresję Rowu Jordanu. Przepływa tędy niewielka rzeka Charod, której wody są wykorzystywane do zasilania licznych stawów hodowlanych. W odległości 2 km na południe od kibucu wznoszą się strome zbocza masywu górskiego Gilboa. W górach przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jego otoczeniu znajdują się kibuce En Charod Me'uchad, En Charod Ichud, moszawy Ramat Cvi i Kfar Jehezkel, wioska komunalna Gidona oraz arabska wioska Na’ura. Po stronie palestyńskiej jest wioska Arabbuna.

Geva jest położona w Samorządzie Regionu Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców kibucu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zakład produkujący słodycze w Geva

Pierwotnie w okolicy tej istniała arabska wioska Kumja. Została ona wysiedlona i zniszczona przez żydowskich żołnierzy Hagany w dniu 26 marca 1948 podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny[4]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne.

Grupa założycielska kibuc zawiązała się około 1913 roku. W jej skład weszli żydowscy imigranci z Polski i Rosji, którzy do 1917 roku pracowali i zdobywali doświadczenie rolnicze w osadzie Menachemia. W 1919 roku przenieśli się do moszawu Kfar Urija, ale przez cały czas dążyli do założenia własnej osady rolniczej. W 1921 roku organizacje syjonistyczne postanowiły skolonizować Dolinę Jizreel i Dolinę Charod. Dlatego w pierwszej kolejności założono kibuce En Charod i sąsiedni Tel Josef. W ciągu stu dni założono kolejne moszawy Kfar Jehezkel i Nahalal. W dniu 17 grudnia 1921 roku grupa 12 pionierów odłączyła się od moszawu Kfar Jehezkel i na położonym na wschód wzgórzu Geva założyła nowy kibuc. Początkowo nazywał się on Kvucat HaGeva'a (hebr. קבוצת הגבעה), później zmieniono nazwę na obecną. Pierwszymi mieszkańcami była grupa 12 pionierów, którzy rozpoczęli prace osuszania okolicznych bagien. W latach 30. XX wieku dołączyli do nich imigranci z Litwy i Łotwy, a w latach 40. imigranci z Węgier[5]. W latach 90. XX wieku kibuc znalazł się w trudnościach finansowych, które wymusiły przeprowadzenie procesu prywatyzacji. Zachowano kolektywną organizację instytucji kultury, edukacji i ochrony zdrowia[6].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej.

Od 1948 roku w kibucu działa chór Gevatron Chorus, który zyskał dużą popularność i koncertuje w całym kraju[7].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kibuc utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej i średniej w sąsiednim kibucu En Charod Me'uchad[8].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, hodowli drobiu i bydła mlecznego. Tutejszy zakład Geva specjalizuje się w produkcji czekolady z migdałami i innych słodyczy. Jest tu także firma produkująca suszone owoce. Z przemysłu w kibucu znajduje się niewielki zakład produkujący instalacje pneumatyczne, tłoki silnikowe i zawory.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest przychodnia zdrowia z gabinetem stomatologicznym, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wyjeżdża się na południe na drogę nr 71, którą jadąc na wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 716 (dojazd na północny wschód do moszawu Ramat Cvi i wioski Moledet) i dalej do bloku kibuców En Charod Ichud, En Charod Me'uchad oraz Tel Josef, lub jadąc na zachód dojeżdża się do skrzyżowania z lokalną drogą prowadzącą na południe do wioski Gidona i dalej do moszawu Kfar Jehezkel.

Znani mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

  • Szymon Peres - dwukrotny premier i prezydent Izraela. W 1941 roku pracował i mieszkał w tutejszym kibucu.

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-24].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  4. Welcome To Qumya (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  5. Geva (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  6. Geva (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  7. Gevatron Chorus (ang.). W: Gevatron Chorus [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  8. Geva (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]