Ghost Hunt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ghost Hunt
ゴーストハント
(Gōsuto Hanto)
Gatunek horror
kryminał
Powieść ilustrowana
Akuryō Series
Autor Fuyumi Ono
Artysta Yukio Nakamura
Wydawca Japonia Kōdansha
Odbiorcy josei
Drukowana w Japonia X Bunko Teens Heart
Wydawana 19891992
Liczba tomów 8
Powieść ilustrowana
Ghost Hunt
Autor Fuyumi Ono
Artysta Tamayo Kobayashi
Wydawca Japonia Kōdansha
Odbiorcy josei
Drukowana w Japonia X Bunko Teens Heart
Wydawana marzec 1994kwiecień 1994
Liczba tomów 2
Manga
Ghost Hunt
Autor Shiho Inada
Wydawca Japonia Kōdansha
Kanada Stany Zjednoczone Del Rey Manga
Wielka Brytania Tanoshimi
Odbiorcy josei
Drukowana w Japonia Nakayoshi
Wydawana 7 lipca 199830 września 2010
Liczba tomów 12
Telewizyjny serial anime
Ghost Hunt
Reżyser Rei Mano
Studio J.C.Staff
Stacja telewizyjna Japonia TV Aichi, TV Osaka, TV Tokyo
Filipiny Hero TV
Premierowa emisja 3 października 200627 marca 2007
Liczba odcinków 25
Manga
Akumu no Sumu Ie: Ghost Hunt
Autor Shiho Inada
Wydawca Japonia Kōdansha
Odbiorcy josei
Drukowana w Japonia ARIA
Wydawana 2012
Liczba tomów 1+

Ghost Hunt (jap. ゴーストハント Gōsuto Hanto?) – seria light novel autorstwa Fuyumi Ono z gatunku horror, których pierwotny tytuł to Evil Spirit (jap. 悪霊シリーズ Akuryō series?). Na jej podstawie stworzono słuchowisko w 1997 roku, oraz mangę napisaną i zilustrowaną przez Shiho Inadę i wydaną przez japoński magazyn Nakayoshi. W oparciu o mangową adaptację powstało anime, stworzone przez studio J.C.Staff. Jego pierwszy odcinek został wyemitowany w Japonii 3 października 2006 roku, a ostatni 27 marca 2007 roku.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Mai Taniyama, 16-letnia uczennica liceum, zostaje asystentką Kazuyi Shibuyi, szefa firmy Shibuya Psychic Research (SPR), która bada zjawiska paranormalne. Mai jest nieumyślnym sprawcą wypadku, w wyniku którego asystent Shibuyi, Lin Kōjo, zostaje ranny, a bardzo droga kamera używana przez SPR do badań zjawisk paranormalnych zniszczona. Aby spłacić dług, dziewczyna rozpoczyna pracę w SPR na pół etatu.

Mai nazywa Shibuyę „Naru”, ponieważ uważa, że zachowuje się on narcystycznie. Z czasem jego przezwisko zostaje przyjęte przez inne osoby, które pomagają SPR: buddyjskiego mnicha – Hōshō Takigawę, kapłankę shintō – Ayako Matsuzaki, znaną medium – Masako Harę oraz katolickiego księdza – Johna Browna. W późniejszych dochodzeniach okazjonalnie w śledztwach pomagają: uczeń trzeciej klasy liceum, Osamu Yasuhara oraz Mori Madoka, mentor Naru.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Mai Taniyama (jap. 谷山 麻衣 Taniyama Mai?) – 16-letnia uczennica pierwszej klasy liceum, która dołącza do Shibuya Psychic Research, gdy przypadkowo jest sprawcą wypadku. By spłacić dług, zostaje asystentką Shibuyi w zastępstwie za rannego asystenta. Po zakończeniu pierwszego dochodzenia Shibuya oferuje jej jednak zapłatę za jej dotychczasową pracę, a także pracę na pół etatu w SPR. Podczas kolejnych dochodzeń okazuje się, że Mai posiada bardzo silną intuicję oraz pewne zdolności ESP, w które wliczają się retrokognicja, a także projekcja astralna. Nie jest ona jednak zbyt pewna swych zdolności i często nie dzieli się wszystkimi szczegółami swoich snów z resztą SPR. Inni członkowie grupy uczą ją różnych technik obrony, które Mai używa później w praktyce.
Seiyū: Kaori Nazuka
  • Kazuya Shibuya (jap. 渋谷 一也 Shibuya Kazuya?) – chłodny w obejściu, pewny siebie i bardzo inteligentny 17-letni badacz i poszukiwacz zjawisk paranormalnych, szef Shibuya Psychic Research.
Seiyū: Yuuki Tai.
  • Lin Kōjo (jap. 林 興徐 Rin Kōjo?) – pochodzący z Hongkongu, chłodny i ponury asystent Shibuyi. Zwykle zdaje się wykonywać najbardziej nudne zadania i pracować głównie w nocy. Tak naprawdę, jest opiekunem i nauczycielem Naru, a także utalentowanym onmyōji. Posiada szeroką wiedzę z zakresu klątw, egzorcyzmów i wzywania duchów. Posiada także duchy-chowańce. Lin nie przepada za Japończykami, głównie za sprawą wcześniejszych waśni z Chinami.
Seiyū: Ken Narita.
  • Hōshō Takigawa (jap. 滝川 法生 Takigawa Hōshō?) – 25-letni hakkaisou – buddyjski mnich, który opuścił klasztor. Powszechnie nazywany Bō-san (dosł. Pan Mnich). Gdy nie pracuje dla SPR jest członkiem grupy muzycznej i gra w niej na basie. Jest bardzo opiekuńczy wobec Mai i uważa się za jej starszego brata.
Seiyū: Kenji Hamada.
  • Ayako Matsuzaki (jap. 松崎 綾子 Matsuzaki Ayako?) – szczera do bólu, 23-letnia kapłanka Shintō. Jest pewna siebie i swoich zdolności, które jednak rzadko wykorzystuje, jako że jej zdolności zależne są od drzew i żyjących w nich duchów. Jej rodzice są lekarzami.
Seiyū: Masami Suzuki.
  • John Brown (jap. ジョン·ブラウン Jon Buraun?) – spokojny i opanowany 19-letni ksiądz katolicki z Australii, utalentowany w zakresie egzorcyzmów. Mówi po japońsku w dialekcie Kansai.
Seiyū: Nobuhiko Okamoto.
  • Masako Hara (jap. 原 真砂子 Hara Masako?) – 16-letnia medium, znana z popularnego telewizyjnego show. Ma zdolność kontaktowania się ze zmarłymi. Zawsze ubiera się w kimono, nawet gdy kładzie się do snu. Żywi platoniczną miłość do Naru i jest zazdrosna o relację jaką ma Mai z Naru. Zwykle jest bardzo poważna i protekcjonalna wobec Ayako i Mai. Masako jako jedyny stały członek grupy poza Linem jest świadoma sekretu Naru.
Seiyū: Rie Kugimiya.
  • Osamu Yasuhara (jap. 安原 修 Yasuhara Osamu?) – uczeń trzeciej klasy liceum, przewodniczący samorządu szkolnego. Początkowo klient SPR, później pomocnik Shibuyi. Nie posiada żadnych uzdolnień paranormalnych, ale jest bardzo bystry i efektywny w wyszukiwaniu informacji. Ma nietypowe poczucie humoru, które stosuje zwykle wobec ludzi którzy go irytują lub są wobec niego nieuprzejmi, zwykle opowiadając zawiłe kłamstwa, które irytują bądź straszą rozmówcę.
Seiyū: Kousuke Okano.
  • Madoka Mori (jap. 森 まどか Mori Madoka?) – tajemnicza mentorka Shibuyi, która zleca SPR zbadanie zaginięcia ludzi w posiadłości należącej do byłego premiera Japonii. Lubi droczyć się z Naru, zna również prawdziwy powód, dla którego otworzył biuro.
Seiyū: Omi Minami.

Seria powieści Evil Spirit (jap. 悪霊シリーズ Akuryō series?)[edytuj | edytuj kod]

Seria powieści ilustrowanych została pierwotnie wydana przez Kōdansha i wydrukowana w Bunko Teens Heart. Ilustracje wykonała Yukio Nakamura. Seria ta została później zaadaptowana przez autorkę na potrzeby wydanych dwóch tomów z serii Ghost Hunt, dzięki czemu stanowią całość historii pod szyldem Ghost Hunt.

# wydanie Kōdansha wydanie – adaptacja Media Factory zarys fabuły
1
There are lots of Evil Spirits?!
(jap. 悪霊がいっぱい!? Akuryō ga ippai!??)

5 sierpnia 1989
ISBN 4-06-190311-X

Ghost Hunt 1
Kyū kōsha kaidan (jap. 旧校舎怪談?)

19 listopada 2010
ISBN 978-4-8401-3594-8

Mai Taniyama, 16 letnia uczennica liceum, lubi spotykać się z koleżankami i razem słuchać i opowiadać historie o duchach. Podczas jednego z takich spotkań, spotyka w szkole tajemniczego chłopaka, który przedstawia się jako Kazuya Shibuya. Następnego dnia Mai odwiedza stary budynek szkoły, o którym mówi się że jest nawiedzony. Gdy wchodzi do budynku i próbuje dotknąć ustawionej tam kamery dzieje się wypadek. Chwilę później, w wyniku wypadku, Lin Kōjo, mężczyzna który próbował powstrzymać ją przed dotykaniem kamery, zostaje ranny. Lin okazuje się być asystentem Shibuyi. Z powodu zniszczenia mienia i pozbawienia asystenta chwilowej możliwości pracy, w ramach rekompensaty zostaje pracownikiem na pół etatu w biurze prowadzonym przez Shibuyę – Shibuya Psychic Research, które zajmuje się badaniem zjawisk paranormalnych. Wspólnie z innymi specjalistami – miko, księdzem, mnichem buddyjskim oraz medium badają budynek starej szkoły, który został przeznaczony do rozbiórki.
2
There are really lots of Evil Spirits!
(jap. 悪霊がホントにいっぱい! Akuryō ga honto ni ippai!?)

5 listopada 1989
ISBN 4-06-190365-9

Ghost Hunt 2
Ningyō no ori (jap. 人形の檻?)

14 stycznia 2011
ISBN 978-4-8401-3688-4

Pewnego dnia do biura SPR przychodzi kobieta, która prosi o zbadanie sprawy nawiedzenia jej własnego domu, w którym przedmioty odwracają się do góry nogami. Dodatkowo, mała córka właścicielki ma bardzo niezwykłą lalkę...
3
Too many Evil Spirits to sleep
(jap. 悪霊がいっぱいで眠れない Akuryō ga ippai de nemurenai?)

5 marca 1990
ISBN 4-06-190417-5

Ghost Hunt 3
Otome no inori (jap. 乙女ノ祈リ?)

18 marca 2011
ISBN 978-4-8401-3862-8

Do biura SPR po kolei zgłaszają się różni uczniowie (a w końcu również dyrektor) pewnej prywatnej tokijskiej szkoły średniej, prosząc o zbadanie sprawy serii dziwnych wypadków i nawiedzeń dziejących się w ich szkole.
4
A lonely Evil Spirit
(jap. 悪霊はひとりぼっち Akuryō wa hitori botchi?)

5 września 1990
ISBN 4-06-190485-X

Ghost Hunt 4
Shiryō yūgi (jap. 死霊遊戯?)

20 maja 2011
ISBN 978-4-8401-3911-3

Osamu Yasuhara przychodzi do biura SPR w imieniu samorządu szkolnego swojej szkoły, prosząc ich o zbadanie budynku placówki. Dzieje się tam seria zdarzeń (np. pojawia się demoniczny pies atakujący uczniów), o które podejrzewają jednego z byłych uczniów szkoły, który popełnił samobójstwo.
5
I Don't Want to Become an Evil Spirit!
(jap. 悪霊になりたくない! Akuryō ni naritakunai!?)

5 marca 1991
ISBN 4-06-190594-5

Ghost Hunt 5
Senketsu no meikyū (jap. 鮮血の迷宮?)

15 lipca 2011
ISBN 978-4-8401-3978-6

Madoka Mori, dobra znajoma Shibuyi i Lin'a, zjawia się w biurze i prosi o "przysługę". W związku z tym, Naru zbiera wszystkich razem – również Bou-sana, Ayako, Johna, Masako i Osamu, by pomogli mu przy sprawie zleconej przez byłego premiera rządu Japonii o rozwiązanie tajemnicy starej nawiedzonej posiadłości, w którym w tajemniczych okolicznościach znikają ludzie.
6
Don't Call me an Evil Spirit
(jap. 悪霊とよばないで Akuryō to yobanaide?)

5 października 1991
ISBN 4-06-198575-2

Ghost Hunt 6
Umi kara kuru mono (jap. 海からくるもの?)

22 września 2011
ISBN 978-4-8401-4245-8

SPR bada sprawę domu nad morzem. Niektórzy członkowie rodziny, do których ten dom należy, wydają się być opętani przez duchy.
7
I don't mind Evil Spirits
(jap. 悪霊だってヘイキ! Akuryō datte heiki!?)

(część 1) 5 września 1992
ISBN 4-06-198696-1
(część 2) 5 października 1992
ISBN 4-06-198697-X

Ghost Hunt 7
Tobira wo akete (jap. 扉を開けて?)

18 listopada 2011
ISBN 978-4-8401-4307-3

Podczas wspólnego wyjazdu SPR, Naru odnajduje w końcu miejsce którego szukał. Drużyna prowadzi dochodzenie w starej szkole, nawiedzanej przez duchy dzieci. W tym tomie dowiadujemy się kim jest Naru i co chciał odnaleźć.

Ghost Hunt[edytuj | edytuj kod]

Autorka wydała również powieść ilustrowaną pod tytułem Nightmare Dwelling (jap. 悪夢の棲む家 Akumu no sumu ie?). Wydana w dwóch częściach przez wydawnictwo Kōdansha w Bunko Teens Heart w 1994 roku. Powieść ilustrowała Tamayo Kobayashi. Powieść ta została od razu wydana pod szyldem Ghost Hunt i nie była przedrukowana ponownie. Powieść ta różni się klimatem od tych wydanych pod szyldem Evil Spirit.

streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

Po kilku miesiącach od przygody nad jeziorem (tom 7), biuro SPR znów zostaje otwarte. Do biura zgłasza się za namową kuzyna młoda dziewczyna o imieniu Midori, prosząc o zbadanie, czy dom w którym mieszkają z matką naprawdę jest nawiedzony. Zarówno ona jak i jej matka myślą, że popadają w paranoję czując w domu czyjąś obecność, słysząc w domu dziwne odgłosy, odbierając dziwne telefony i ciągle będąc zmuszonymi naprawiać elektrykę.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Manga Ghost Hunt została wydana przez wydawnictwo Kōdansha w latach 1998 – 2010 i całość obejmuje 12 tomów. Od sierpnia 2012 jest wydawany sequel mangi pod tytułem Akumu no sumu ie: Ghost Hunt, a fabuła obejmuje tomy powieści Nightmare Dwelling i jest rysowany przez tą samą mangakę – Shiho Inadę[1].

Odcinki anime[edytuj | edytuj kod]

# N/o Tytuł Uwagi
1-3 FILE1 Akuryō ga ippai!? (悪霊がいっぱい!?)  dosł. Dużo złych duchów?!
Adaptacja tomu pierwszego. 
4-6 FILE2 Ningyō no ie (人形の家)  dosł. Dom dla lalek
Adaptacja tomu drugiego. 
7-10 FILE3 Hōkago no jusha (放課後の呪者)  dosł. Klątwa po szkole
Adaptacja tomu trzeciego. 
11 FILE4 Kōen no kaidan!? (公園の怪談!?)  dosł. Opowieść o duchu w parku!?
Masako Hara przychodzi do biura SPR i prosi o pomoc przy rozwiązaniu dziwnej sprawy w pewnym parku. Tam ludzie są oblewani wodą lejącą się z nikąd. 
12-13 FILE5 Sairento kurisumasu (サイレント・クリスマス)  dosł. Ciche święta
John Brown prosi o pomoc przy rozwiązaniu sprawy nawiedzenia ducha chłopca, który opętuje swoje koleżanki i kolegów. 
14-17 FILE6 Kinjirareta asobi (禁じられた遊び)  dosł. Zakazana gra
Adaptacja tomu czwartego. 
18-21 FILE7 Chi nurareta meikyū (血ぬられた迷宮)  dosł. Labirynt skąpany we krwi
Adaptacja tomu piątego. 
22-25 FILE8 Noroi no ie (呪いの家)  dosł. Przeklęty dom
Adaptacja tomu szóstego. 

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]