Ghost Hunt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ghost Hunt
ゴーストハント
(Gōsuto Hanto)
Gatunek horror
kryminał
Powieść ilustrowana
Akuryō Series
Autor Fuyumi Ono
Artysta Yukio Nakamura
Wydawca Japonia Kōdansha
Odbiorcy josei
Drukowana w Japonia X Bunko Teens Heart
Wydawana 19891992
Liczba tomów 8
Powieść ilustrowana
Ghost Hunt
Autor Fuyumi Ono
Artysta Tamayo Kobayashi
Wydawca Japonia Kōdansha
Odbiorcy josei
Drukowana w Japonia X Bunko Teens Heart
Wydawana marzec 1994kwiecień 1994
Liczba tomów 2
Manga
Ghost Hunt
Autor Shiho Inada
Wydawca Japonia Kōdansha
Kanada Stany Zjednoczone Del Rey Manga
Wielka Brytania Tanoshimi
Odbiorcy josei
Drukowana w Japonia Nakayoshi
Wydawana 7 lipca 19982010
Liczba tomów 12
Manga
Akumu no Sumu Ie: Ghost Hunt
Autor Shiho Inada
Wydawca Japonia Kōdansha
Odbiorcy josei
Drukowana w Japonia ARIA
Wydawana 2012
Telewizyjny serial anime
Ghost Hunt
Reżyser Rei Mano
Studio J.C.Staff
Stacja telewizyjna Japonia TV Aichi, TV Osaka, TV Tokyo
Filipiny Hero TV
Premierowa emisja 3 października 200627 marca 2007
Liczba odcinków 25

Ghost Hunt (jap. ゴーストハント Gōsuto Hanto?) – seria light novel autorstwa Fuyumi Ono z gatunku horror, których pierwotny tytuł to Evil Spirit (jap. 悪霊シリーズ Akuryō series?). Na jej podstawie stworzono słuchowisko w 1997 roku, oraz mangę napisaną i zilustrowaną przez Shiho Inadę, wydaną przez japoński magazyn Nakayoshi. W oparciu o mangową adaptację powstało anime, stworzone przez studio J.C.Staff. Jego pierwszy odcinek został wyemitowany w Japonii 3 października 2006 roku, a ostatni 27 marca 2007 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Mai Taniyama, 16-letnia uczennica liceum, zostaje asystentką Kazuyi Shibuyi, szefa firmy Shibuya Psychic Research (SPR), która bada zjawiska paranormalne. Mai jest nieumyślnym sprawcą wypadku, w wyniku którego asystent Shibuyi, Lin Kōjo, zostaje ranny, a bardzo droga kamera używana przez SPR do badań zjawisk paranormalnych zniszczona. Aby spłacić dług, dziewczyna rozpoczyna pracę w SPR na pół etatu.

Mai nazywa Shibuyę „Naru”, ponieważ uważa, że zachowuje się on narcystycznie. Z czasem jego przezwisko zostaje przyjęte przez innych bohaterów, którzy pomagają SPR: buddyjskiego mnicha – Hōshō Takigawę, kapłankę shintō – Ayako Matsuzaki, znaną medium – Masako Harę oraz katolickiego księdza – Johna Browna. W późniejszych dochodzeniach okazjonalnie przyłączają się do nich: uczeń trzeciej klasy liceum, Osamu Yasuhara oraz Mori Madoka, mentor Naru.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Mai Taniyama (jap. 谷山 麻衣 Taniyama Mai?) – 16-letnia uczennica pierwszej klasy liceum, która dołącza do Shibuya Psychic Research gdy przypadkowo jest sprawcą wypadku. W jego wyniku zostaje zniszczona droga kamera, którą wykorzystano podczas badań w starym budynku szkoły, a Lin Kōjo, ratując Mai przez przewracającym się regałem na książki, zostaje ranny. By spłacić dług, zostaje asystentką Shibuyi w zastępstwie za rannego Lina. Po zakończeniu pierwszego dochodzenia Shibuya oferuje jej jednak zapłatę za jej dotychczasową pracę, a także oferuje jej pracę na pół etatu w SPR. Podczas kolejnych dochodzeń okazuje się, że Mai posiada bardzo silną intuicję oraz pewne zdolności ESP, w które wliczają się retrokognicja a także projekcja astralna. Nie jest ona jednak zbyt pewna swych zdolności i często nie dzieli się wszystkimi szczegółami swoich snów z resztą SPR. Inni członkowie grupy uczą ją różnych technik obrony, które Mai używa później w praktyce.
Seiyū: Kaori Nazuka.
  • Kazuya Shibuya (jap. 渋谷 一也 Shibuya Kazuya?) – chłodny w obejściu, pewny siebie i bardzo inteligentny 17-letni badacz i poszukiwacz zjawisk paranormalnych, szef Shibuya Psychic Research.
Seiyū: Yuuki Tai.
  • Lin Kōjo (jap. 林 興徐 Rin Kōjo?) – pochodzący z Hongkongu, chłodny i ponury asystent Shibuyi. Zwykle zdaje się wykonywać najbardziej nudne zadania i pracować głównie w nocy. Tak naprawdę, jest opiekunem i nauczycielem Naru, a także utalentowanym onmyōji. Posiada szeroką wiedzę z zakresu klątw, egzorcyzmów i wzywania duchów. Posiada także duchy-chowańce. Lin nie przepada za Japończykami, głównie za sprawą wcześniejszych waśni z Chinami.
Seiyū: Ken Narita.
  • Hōshō Takigawa (jap. 滝川 法生 Takigawa Hōshō?) – 25-letni hakkaisou – buddyjski mnich, który opuścił klasztor. Powszechnie nazywany Bou-san (dosł. Pan Mnich). Gdy nie pracuje dla SPR jest członkiem grupy muzycznej i gra w niej na basie. Jest bardzo opiekuńczy wobec Mai i uważa się za jej starszego brata.
Seiyū: Kenji Hamada.
  • Ayako Matsuzaki (jap. 松崎 綾子 Matsuzaki Ayako?) – szczera do bólu, 23-letnia kapłanka Shintō. Jest pewna siebie i swoich zdolności, które jednak rzadko wykorzystuje, jako że jej zdolności zależne są od drzew i żyjących w nich duchów. Jej rodzice są lekarzami.
Seiyū: Masami Suzuki.
  • John Brown (jap. ジョン·ブラウン Jon Buraun?) – spokojny i opanowany 19-letni ksiądz katolicki z Australii, utalentowany w zakresie egzorcyzmów. Mówi po japońsku w dialekcie Kansai.
Seiyū: Nobuhiko Okamoto.
  • Masako Hara (jap. 原 真砂子 Hara Masako?) – 16-letnia medium, znana z popularnego telewizyjnego show. Ma zdolność kontaktowania się ze zmarłymi. Zawsze ubiera się w kimono, nawet gdy kładzie się do snu. Żywi platoniczną miłość do Naru i jest zazdrosna o relację jaką ma Mai z Naru. Zwykle jest bardzo poważna i protekcjonalna wobec Ayako i Mai. Masako jako jedyny stały członek grupy poza Linem jest świadoma sekretu Naru.
Seiyū: Rie Kugimiya.
  • Osamu Yasuhara (jap. 安原 修 Yasuhara Osamu?) – uczeń trzeciej klasy liceum, przewodniczący samorządu szkolnego. Początkowo klient SPR, później pomocnik Shibuyi. Nie posiada żadnych uzdolnień paranormalnych, ale jest bardzo bystry i efektywny w wyszukiwaniu informacji. Ma nietypowe poczucie humoru które stosuje zwykle wobec ludzi którzy go irytują lub są wobec niego nieuprzejmi, zwykle opowiadając zawiłe kłamstwa, które irytują bądź straszą rozmówcę.
Seiyū: Kousuke Okano.
  • Madoka Mori (jap. 森 まどか Mori Madoka?) – tajemnicza mentorka Shibuyi, która zleca SPR zbadanie zaginięcia ludzi w posiadłości należącej do byłego premiera Japonii. Lubi droczyć się z Naru, zna również prawdziwy powód jego pobytu w Japonii.
Seiyū: Omi Minami.

Seria powieści Evil Spirit (jap. 悪霊シリーズ Akuryō series?)[edytuj | edytuj kod]

Seria powieści ilustrowanych została pierwotnie wydana przez Kodansha i wydrukowana w Bunko Teens Heart. Ilustracje wykonała Yukio Nakamura. Seria ta została później zaadaptowana przez autorkę na potrzeby wydanych dwóch tomów z serii Ghost Hunt, dzięki czemu stanowią całość historii pod szyldem Ghost Hunt.

# wydanie Kodansha wydanie – adaptacja Media Factory zarys fabuły
1
There are lots of Evil Spirits?!
(jap. 悪霊がいっぱい!? Akuryō ga ippai!??)

5 sierpnia 1989
ISBN 4-06-190311-X

Ghost Hunt 1
Kyū kōsha kaidan (jap. 旧校舎怪談?)

19 listopada 2010
ISBN 978-4-8401-3594-8

Mai Taniyama, 16 letnia uczennica liceum, lubi spotykać się z koleżankami i razem słuchać i opowiadać historie o duchach. Podczas jednego z takich spotkań, spotyka w szkole tajemniczego chłopaka, który przedstawia się jako Kazuya Shibuya. Następnego dnia Mai odwiedza stary budynek szkoły, o którym mówi się że jest nawiedzony. Gdy wchodzi do budynku i próbuje dotknąć ustawionej tam kamery dzieje się wypadek. Chwilę później, w wyniku wypadku, Lin Kōjo, mężczyzna który próbował powstrzymać ją przed dotykaniem kamery, zostaje ranny. Lin okazuje się być asystentem Shibuyi. Z powodu zniszczenia mienia i pozbawienia asystenta chwilowej możliwości pracy, w ramach rekompensaty zostaje pracownikiem na pół etatu w biurze prowadzonym przez Shibuyę – Shibuya Psychic Research, które zajmuje się badaniem zjawisk paranormalnych. Wspólnie z innymi specjalistami – miko, księdzem, mnichem buddyjskim oraz medium badają budynek starej szkoły, który został przeznaczony do rozbiórki.
2
There are really lots of Evil Spirits!
(jap. 悪霊がホントにいっぱい! Akuryō ga honto ni ippai!?)

5 listopada 1989
ISBN 4-06-190365-9

Ghost Hunt 2
Ningyō no ori (jap. 人形の檻?)

14 stycznia 2011
ISBN 978-4-8401-3688-4

Pewnego dnia do biura SPR przychodzi kobieta, która prosi o zbadanie sprawy nawiedzenia jej własnego domu, w którym przedmioty odwracają się do góry nogami. Dodatkowo, mała córka właścicielki ma bardzo niezwykłą lalkę...
3
Too many Evil Spirits to sleep
(jap. 悪霊がいっぱいで眠れない Akuryō ga ippai de nemurenai?)

5 marca 1990
ISBN 4-06-190417-5

Ghost Hunt 3
Otome no Inori Ri (jap. 乙女ノ祈リ?)

18 marca 2011
ISBN 978-4-8401-3862-8

Do biura SPR po kolei zgłaszają się różni uczniowie (a w końcu również dyrektor) pewnej prywatnej tokijskiej szkoły średniej, prosząc o zbadanie sprawy serii dziwnych wypadków i nawiedzeń dziejących się w ich szkole.
4
A lonely Evil Spirit
(jap. 悪霊はひとりぼっち Akuryō wa hitori botchi?)

5 września 1990
ISBN 4-06-190485-X

Ghost Hunt 4
Shiryō yūgi (jap. 死霊遊戯?)

20 maja 2011
ISBN 978-4-8401-3911-3

Osamu Yasuhara przychodzi do biura SPR w imieniu samorządu szkolnego swojej szkoły, prosząc ich o zbadanie budynku placówki. Dzieje się tam seria zdarzeń (np. pojawia się demoniczny pies atakujący uczniów), o które podejrzewają jednego z byłych uczniów szkoły, który popełnił samobójstwo.
5
I Don't Want to Become an Evil Spirit!
(jap. 悪霊になりたくない! Akuryō ni naritakunai!?)

5 marca 1991
ISBN 4-06-190594-5

Ghost Hunt 5
Senketsu no meikyū (jap. 鮮血の迷宮?)

15 lipca 2011
ISBN 978-4-8401-3978-6

Madoka Mori, dobra znajoma Shibuyi i Lin'a, zjawia się w biurze i prosi o "przysługę". W związku z tym, Naru zbiera wszystkich razem – również Bou-sana, Ayako, Johna, Masako i Osamu, by pomogli mu przy sprawie zleconej przez byłego premiera rządu Japonii o rozwiązanie tajemnicy starej nawiedzonej posiadłości, w którym w tajemniczych okolicznościach znikają ludzie.
6
Don't Call me an Evil Spirit
(jap. 悪霊とよばないで Akuryō to yobanaide?)

5 października 1991
ISBN 4-06-198575-2

Ghost Hunt 6
Umikarakurumono (jap. 海からくるもの?)

22 września 2011
ISBN 978-4-8401-4245-8

SPR bada sprawę domu nad morzem. Niektórzy członkowie rodziny, do których ten dom należy, wydają się być opętani przez duchy.
7
I don't mind Evil Spirits
(jap. 悪霊だってヘイキ! Akuryō datte heiki!?)

(część 1) 5 września 1992
ISBN 4-06-198696-1
(część 2) 5 października 1992
ISBN 4-06-198697-X

Ghost Hunt 7
Tobira wo akete (jap. 扉を開けて?)

18 listopada 2011
ISBN 978-4-8401-4307-3

Podczas wspólnego wyjazdu SPR, Naru odnajduje w końcu miejsce którego szukał. Drużyna prowadzi dochodzenie w starej szkole, nawiedzanej przez duchy dzieci. W tym tomie dowiadujemy się kim jest Naru i co chciał odnaleźć.

Ghost Hunt[edytuj | edytuj kod]

Autorka wydała również powieść ilustrowaną pod tytułem Nightmare Dwelling (jap. 悪夢の棲む家 Akumu no sumu ie?). Wydana w dwóch częściach przez wydawnictwo Kōdansha w Bunko Teens Heart w 1994 roku. Powieść ilustrowała Tamayo Kobayashi. Powieść ta została od razu wydana pod szyldem Ghost Hunt i nie była przedrukowana ponownie. Powieść ta różni się klimatem od tych wydanych pod szyldem Evil Spirit.

streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

Po kilku miesiącach od przygody nad jeziorem (tom 7), biuro SPR znów zostaje otwarte. Do biura zgłasza się za namową kuzyna młoda dziewczyna o imieniu Midori, prosząc o zbadanie sprawy domu w którym mieszka z matką. Zarówno ona jak i jej matka myślą, że popadają w paranoję czując w domu czyjąś obecność, słysząc w domu dziwne odgłosy, odbierając dziwne telefony i ciągle będąc zmuszonymi naprawiać elektrykę, dlatego Midori prosi o zbadanie sprawy, by orzec czy dom naprawdę jest nawiedzony.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Manga Ghost Hunt została wydana przez wydawnictwo Kodansha w latach 1998 – 2010 i całość obejmuje 12 tomów. Od sierpnia 2012 jest wydawany sequel mangi pod tytułem Akumu no Sumu Ie: Ghost Hunt, a fabuła obejmuje tomy powieści Nightmare Dwelling i jest rysowany przez tą samą mangakę – Shiho Inadę[1].

Odcinki anime[edytuj | edytuj kod]

# N/o Tytuł Uwagi
1-3 FILE1 Akuryō ga ippai!? (悪霊がいっぱい!?)  dosł. Dużo złych duchów?!
Adaptacja tomu pierwszego. 
4-6 FILE2 Ningyō no ie (人形の家)  dosł. Dom dla lalek
Adaptacja tomu drugiego. 
7-10 FILE3 Hōkago no jusha (放課後の呪者)  dosł. Klątwa po szkole
Adaptacja tomu trzeciego. 
11 FILE4 Kōen no kaidan!? (公園の怪談!?)  dosł. Opowieść o duchu w parku!?
Masako Hara przychodzi do biura SPR i prosi o pomoc przy rozwiązaniu dziwnej sprawy w pewnym parku. Tam ludzie są oblewani wodą lejącą się z nikąd. 
12-13 FILE5 Sairento kurisumasu (サイレント・クリスマス)  dosł. Ciche święta
John Brown prosi o pomoc przy rozwiązaniu sprawy nawiedzenia ducha chłopca, który opętuje swoje koleżanki i kolegów. 
14-17 FILE6 Kinjirareta asobi (禁じられた遊び)  dosł. Zakazana gra
Adaptacja tomu czwartego. 
18-21 FILE7 Chi nurareta meikyū (血ぬられた迷宮)  dosł. Labirynt skąpany we krwi
Adaptacja tomu piątego. 
22-25 FILE8 Noroi no ie (呪いの家)  dosł. Przeklęty dom
Adaptacja tomu szóstego. 

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]