Ghost Hunt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ghost Hunt
jap. ゴーストハント
(Gōsuto Hanto)
Gatunekhorror
kryminał
Light novel
Akuryō Series
AutorFuyumi Ono
ArtystaYukio Nakamura
WydawcaKōdansha
Odbiorcyjosei
WydanaBunko Teens Heart
Liczba tomów8
Light novel
Ghost Hunt
AutorFuyumi Ono
ArtystaTamayo Kobayashi
WydawcaKōdansha
Odbiorcyjosei
WydanaBunko Teens Heart
Liczba tomów2
Manga
Ghost Hunt
AutorShiho Inada
WydawcaKōdansha
Odbiorcyjosei
Drukowana wAmie → Nakayoshi
Wydawanastyczeń 19983 września 2010
Liczba tomów12
Telewizyjny serial anime
Ghost Hunt
ReżyserRei Mano
StudioJ.C.Staff
Stacja telewizyjnaJaponia TV Aichi, TV Osaka, TV Tokyo
Premierowa emisja3 października 200627 marca 2007
Liczba odcinków25
Manga
Akumu no sumu ie: Ghost Hunt
AutorShiho Inada
WydawcaKōdansha
Odbiorcyjosei
Drukowana wARIA
Wydawanalistopad 2012październik 2016
Liczba tomów3

Ghost Hunt (jap. ゴーストハント Gōsuto Hanto) – seria light novel autorstwa Fuyumi Ono z gatunku horror, pierwotnie wydanych pod szyldem Akuryō series (jap. 悪霊シリーズ Akuryō shirīzu). Na ich podstawie stworzono słuchowisko w 1997 roku, oraz mangę napisaną i zilustrowaną przez Shiho Inadę i wydaną przez japoński magazyn Nakayoshi. W oparciu o mangową adaptację powstało anime, stworzone przez studio J.C.Staff. Jego pierwszy odcinek został wyemitowany w Japonii 3 października 2006 roku, a ostatni 27 marca 2007 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Mai Taniyama, 16-letnia uczennica liceum, zostaje asystentką Kazui Shibui, szefa firmy Shibuya Psychic Research (SPR), która bada zjawiska paranormalne. Mai jest nieumyślnym sprawcą wypadku, w wyniku którego asystent Shibui, Lin Kōjo, zostaje ranny, a bardzo droga kamera używana przez SPR do badań zjawisk paranormalnych zniszczona. Aby spłacić dług, dziewczyna rozpoczyna pracę w SPR na pół etatu.

Mai nazywa Shibuyę „Naru”, ponieważ uważa, że zachowuje się on narcystycznie. Z czasem jego przezwisko zostaje przyjęte przez inne osoby, które pomagają SPR: buddyjskiego mnicha – Hōshō Takigawę, kapłankę shintō – Ayako Matsuzaki, znaną medium – Masako Harę oraz katolickiego księdza – Johna Browna. W późniejszych dochodzeniach okazjonalnie w śledztwach pomagają: uczeń trzeciej klasy liceum, Osamu Yasuhara oraz Mori Madoka, mentor Naru.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Mai Taniyama (jap. 谷山 麻衣 Taniyama Mai) – 16-letnia uczennica pierwszej klasy liceum, która dołącza do Shibuya Psychic Research, gdy przypadkowo jest sprawcą wypadku. By spłacić dług, zostaje asystentką Shibui w zastępstwie za rannego asystenta. Po zakończeniu pierwszego dochodzenia Shibuya oferuje jej jednak zapłatę za jej dotychczasową pracę, a także pracę na pół etatu w SPR. Podczas kolejnych dochodzeń okazuje się, że Mai posiada bardzo silną intuicję oraz pewne zdolności ESP, w które wliczają się retrokognicja, a także projekcja astralna. Nie jest ona jednak zbyt pewna swych zdolności i często nie dzieli się wszystkimi szczegółami swoich snów z resztą SPR. Inni członkowie grupy uczą ją różnych technik obrony, które Mai używa później w praktyce.
Seiyū: Kaori Nazuka
 • Kazuya Shibuya (jap. 渋谷 一也 Shibuya Kazuya) – chłodny w obejściu, pewny siebie i bardzo inteligentny 17-letni badacz i poszukiwacz zjawisk paranormalnych, szef Shibuya Psychic Research.
Seiyū: Yuuki Tai.
 • Lin Kōjo (jap. 林 興徐 Rin Kōjo) – pochodzący z Hongkongu, chłodny i ponury asystent Shibui. Zwykle zdaje się wykonywać najbardziej nudne zadania i pracować głównie w nocy. Tak naprawdę, jest opiekunem i nauczycielem Naru, a także utalentowanym onmyōji. Posiada szeroką wiedzę z zakresu klątw, egzorcyzmów i wzywania duchów. Posiada także duchy-chowańce. Lin nie przepada za Japończykami, głównie za sprawą wcześniejszych waśni z Chinami.
Seiyū: Ken Narita.
 • Hōshō Takigawa (jap. 滝川 法生 Takigawa Hōshō) – 25-letni hakkaisō – buddyjski mnich, który opuścił klasztor. Powszechnie nazywany Bō-san (dosł. Pan Mnich). Gdy nie pracuje dla SPR jest członkiem grupy muzycznej i gra w niej na basie. Jest bardzo opiekuńczy wobec Mai i uważa się za jej starszego brata.
Seiyū: Kenji Hamada.
 • Ayako Matsuzaki (jap. 松崎 綾子 Matsuzaki Ayako) – szczera do bólu, 23-letnia kapłanka Shintō. Jest pewna siebie i swoich zdolności, które jednak rzadko wykorzystuje, jako że jej zdolności zależne są od drzew i żyjących w nich duchów. Jej rodzice są lekarzami.
Seiyū: Masami Suzuki.
 • John Brown (jap. ジョン·ブラウン Jon Buraun) – spokojny i opanowany 19-letni ksiądz katolicki z Australii, utalentowany w zakresie egzorcyzmów. Mówi po japońsku w dialekcie Kansai.
Seiyū: Nobuhiko Okamoto.
 • Masako Hara (jap. 原 真砂子 Hara Masako) – 16-letnia medium, znana z popularnego telewizyjnego show. Ma zdolność kontaktowania się ze zmarłymi. Zawsze ubiera się w kimono, nawet gdy kładzie się do snu. Żywi platoniczną miłość do Naru i jest zazdrosna o relację jaką ma Mai z Naru. Zwykle jest bardzo poważna i protekcjonalna wobec Ayako i Mai. Masako jako jedyny stały członek grupy poza Linem jest świadoma sekretu Naru.
Seiyū: Rie Kugimiya.
 • Osamu Yasuhara (jap. 安原 修 Yasuhara Osamu) – uczeń trzeciej klasy liceum, przewodniczący samorządu szkolnego. Początkowo klient SPR, później pomocnik Shibui. Nie posiada żadnych uzdolnień paranormalnych, ale jest bardzo bystry i efektywny w wyszukiwaniu informacji. Ma nietypowe poczucie humoru, które stosuje zwykle wobec ludzi którzy go irytują lub są wobec niego nieuprzejmi, zwykle opowiadając zawiłe kłamstwa, które irytują bądź straszą rozmówcę.
Seiyū: Kousuke Okano.
 • Madoka Mori (jap. 森 まどか Mori Madoka) – tajemnicza mentorka Shibui, która zleca SPR zbadanie zaginięcia ludzi w posiadłości należącej do byłego premiera Japonii. Lubi droczyć się z Naru, zna również prawdziwy powód, dla którego otworzył biuro.
Seiyū: Omi Minami.

Light novel[edytuj | edytuj kod]

Powieści Akuryō series (jap. 悪霊シリーズ Akuryō shirīzu)[edytuj | edytuj kod]

Seria light novel została pierwotnie wydana przez Kōdansha i wydrukowana w Bunko Teens Heart. Ilustracje wykonała Yukio Nakamura. Seria ta została później zaadaptowana przez autorkę na potrzeby wydanych dwóch tomów z serii Ghost Hunt, dzięki czemu stanowią całość historii pod szyldem Ghost Hunt.

# wydanie Kōdansha wydanie – Media Factory
Tytuł Data wydania ISBN Tytuł Data wydania ISBN
1
Akuryō ga ippai!?
(jap. 悪霊がいっぱい!?)
20 lipca 1989[1] ISBN 4-06-190311-X Ghost Hunt 1 Kyū kōsha kaidan
(jap. ゴーストハント1 旧校舎怪談)
19 listopada 2010[2] ISBN 978-4-8401-3594-8
Mai Taniyama, 16 letnia uczennica liceum, lubi spotykać się z koleżankami i razem słuchać i opowiadać historie o duchach. Podczas jednego z takich spotkań, spotyka w szkole tajemniczego chłopaka, który przedstawia się jako Kazuya Shibuya. Następnego dnia Mai odwiedza stary budynek szkoły, o którym mówi się, że jest nawiedzony. Gdy wchodzi do budynku i próbuje dotknąć ustawionej tam kamery dzieje się wypadek. Chwilę później, w wyniku wypadku, Lin Kōjo, mężczyzna który próbował powstrzymać ją przed dotykaniem kamery, zostaje ranny. Lin okazuje się być asystentem Shibui. Z powodu zniszczenia mienia i pozbawienia asystenta chwilowej możliwości pracy, w ramach rekompensaty zostaje pracownikiem na pół etatu w biurze prowadzonym przez Shibuyę – Shibuya Psychic Research, które zajmuje się badaniem zjawisk paranormalnych. Wspólnie z innymi specjalistami – miko, księdzem, mnichem buddyjskim oraz medium badają budynek starej szkoły, który został przeznaczony do rozbiórki.
2
Akuryō ga honto ni ippai!
(jap. 悪霊がホントにいっぱい!)
27 października 1989[3] ISBN 4-06-190365-9 Ghost Hunt 2 Ningyō no ori
(jap. ゴーストハント 2 人形の檻)
14 stycznia 2011[4] ISBN 978-4-8401-3688-4
Pewnego dnia do biura SPR przychodzi kobieta, która prosi o zbadanie sprawy nawiedzenia jej własnego domu, w którym przedmioty odwracają się do góry nogami. Dodatkowo, mała córka właścicielki ma bardzo niezwykłą lalkę...
3
Akuryō ga ippai de nemurenai
(jap. 悪霊がいっぱいで眠れない)
23 lutego 1990[5] ISBN 4-06-190417-5 Ghost Hunt 3 Otome no inori
(jap. ゴーストハント 3 乙女ノ祈リ)
18 marca 2011[6] ISBN 978-4-8401-3862-8
Do biura SPR po kolei zgłaszają się różni uczniowie (a w końcu również dyrektor) pewnej prywatnej tokijskiej szkoły średniej, prosząc o zbadanie sprawy serii dziwnych wypadków i nawiedzeń dziejących się w ich szkole.
4
Akuryō wa hitori botchi
(jap. 悪霊はひとりぼっち)
27 sierpnia 1990[7] ISBN 4-06-190485-X Ghost Hunt 4 Shiryō yūgi
(jap. ゴーストハント4 死霊遊戯)
20 maja 2011[8] ISBN 978-4-8401-3911-3
Osamu Yasuhara przychodzi do biura SPR w imieniu samorządu szkolnego swojej szkoły, prosząc ich o zbadanie budynku placówki. Dzieje się tam seria zdarzeń (np. pojawia się demoniczny pies atakujący uczniów), o które podejrzewają jednego z byłych uczniów szkoły, który popełnił samobójstwo.
5
Akuryō ni naritakunai!
(jap. 悪霊になりたくない!)
5 marca 1991 ISBN 4-06-190594-5 Ghost Hunt 5 Senketsu no meikyū
(jap. ゴーストハント5 鮮血の迷宮)
15 lipca 2011[9] ISBN 978-4-8401-3978-6
Madoka Mori, dobra znajoma Shibuyi i Lin'a, zjawia się w biurze i prosi o "przysługę". W związku z tym, Naru zbiera wszystkich razem – również Bou-sana, Ayako, Johna, Masako i Osamu, by pomogli mu przy sprawie zleconej przez byłego premiera rządu Japonii o rozwiązanie tajemnicy starej nawiedzonej posiadłości, w którym w tajemniczych okolicznościach znikają ludzie.
6
Akuryō to yobanaide
(jap. 悪霊とよばないで)
26 września 1991[10] ISBN 4-06-198575-2 Ghost Hunt 6 Umi kara kuru mono
(jap. ゴーストハント6 海からくるもの)
22 września 2011[11] ISBN 978-4-8401-4245-8
SPR bada sprawę domu nad morzem. Niektórzy członkowie rodziny, do których ten dom należy, wydają się być opętani przez duchy.
7
Akuryō datte heiki!
(jap. 悪霊だってヘイキ!)
(część 1) 27 sierpnia 1992[12] ISBN 4-06-198696-1 Ghost Hunt 7 Tobira wo akete
(jap. ゴーストハント7 扉を開けて)
18 listopada 2011[13] ISBN 978-4-8401-4307-3
(część 2) 24 września 1992[14] ISBN 4-06-198697-X
Podczas wspólnego wyjazdu SPR, Naru odnajduje w końcu miejsce którego szukał. Drużyna prowadzi dochodzenie w starej szkole, nawiedzanej przez duchy dzieci. W tym tomie dowiadujemy się kim jest Naru i co chciał odnaleźć.

Ghost Hunt[edytuj | edytuj kod]

Autorka wydała również light novel pod tytułem Akumu no sumu ie (jap. 悪夢の棲む家). Wydana w dwóch częściach przez wydawnictwo Kōdansha w ramach imprintu Bunko Teens Heart. Powieść ilustrowała Tamayo Kobayashi. Powieść ta została od razu wydana pod szyldem Ghost Hunt i nie była przedrukowana ponownie.

# Tytuł Data wydania ISBN
1
Akumu no sumu ie (ue) Ghost Hunt
(jap. 悪夢の棲む家(上)ゴ-スト・ハント)
14 marca 2004[15] ISBN 978-4-06-255156-4
2
Akumu no sumu ie (shita) Ghost Hunt
(jap. 悪夢の棲む家(下)ゴ-スト・ハント)
12 kwietnia 2004[16] ISBN 978-4-06-255164-9
Po kilku miesiącach od przygody nad jeziorem (tom 7), biuro SPR znów zostaje otwarte. Do biura zgłasza się za namową kuzyna młoda dziewczyna o imieniu Midori, prosząc o zbadanie, czy dom w którym mieszkają z matką naprawdę jest nawiedzony. Zarówno ona jak i jej matka myślą, że popadają w paranoję czując w domu czyjąś obecność, słysząc w domu dziwne odgłosy, odbierając dziwne telefony i ciągle będąc zmuszonymi naprawiać elektrykę.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Manga na podstawie serii powieści, zatytułowana Ghost Hunt (jap. ゴーストハント), była wydawana przez wydawnictwo Kōdansha od styczniowego numeru 1998 do 2010 roku, pierwotnie w czasopiśmie Amie, następnie wydawanie mangi zostało przeniesione do czasopisma Nakayoshi[17][18]. Dodatkowo powstały trzy historie napisane na potrzeby mangi, wszystkie opublikowane w magazynie Nakayoshi: Kōen no kaidan?! (jap. 公園の怪談?!), której pojedynczy rozdział ukazał się w styczniowym numerze 1999 roku[19], pojedynczy rozdział zatytułowany Go! Go! Ghost Hunters! (jap. Go!Go!ゴーストハンターズ!), który ukazał się w sierpniowym numerze 1998 roku[20], oraz Silent Christmas (jap. サイレント・クリスマス Sairento kurisumasu), która pojawiła się w dwóch rozdziałach (grudniowy numer 1999 oraz styczniowy 2000)[21].Ghost Hunt pojawił się po raz ostatni w czasopiśmie w październiku 2000 roku[22]. Kolejne rozdziały (od tomu szóstego) były wydawane bezpośrednio w kolejnych tankōbonach[23].

Ilustracje do mangi na podstawie scenariusza Fuyumi Ono wykonała Shiho Inada[17][18].

NrData wydania (język japoński)ISBN (język japoński)
13 lipca 1998[17]ISBN 978-4-06-178894-7
23 marca 1999[18]ISBN 978-4-06-178912-8
34 października 1999[24]ISBN 978-4-06-178923-4
44 lipca 2000[25]ISBN 978-4-06-178941-8
55 stycznia 2001[22]ISBN 978-4-06-178953-1
63 października 2001[23]ISBN 978-4-06-178974-6
730 kwietnia 2002[26]ISBN 978-4-06-178990-6
82 lipca 2003[27]ISBN 978-4-06-364025-0
96 lutego 2006[28]ISBN 978-4-06-364080-9
1011 kwietnia 2008[29]ISBN 978-4-06-364130-1
116 sierpnia 2009[30]ISBN 978-4-06-364203-2
123 września 2010[31]ISBN 978-4-06-364266-7

Akumu no sumu ie: Ghost Hunt (jap. 悪夢の棲む家 ゴーストハント)[edytuj | edytuj kod]

Kolejne rozdziały sequela mangi, pt.: Akumu no sumu ie: Ghost Hunt (jap. 悪夢の棲む家 ゴーストハント), pojawiały się od listopada 2012 roku co drugi miesiąc w magazynie Aria, które należy do wydawnictwa Kōdansha[32]. Fabuła mangi obejmuje tomy powieści Akumu no sumu ie (jap. 悪夢の棲む家) i jest narysowana przez tę samą mangakę – Shiho Inadę[32][33]. Pierwszy tom sequela wydano także w edycji specjalnej[34].

NrData wydania (język japoński)ISBN (język japoński)
17 czerwca 2013[32]ISBN 978-4-06-380635-9
27 kwietnia 2014[35]ISBN 978-4-06-380686-1
37 października 2016[36]ISBN 978-4-06-380878-0

Odcinki anime[edytuj | edytuj kod]

# N/o Tytuł Uwagi
1-3FILE1 Akuryō ga ippai!?[37]
(悪霊がいっぱい!?) 
dosł. Dużo złych duchów?!
Adaptacja tomu pierwszego. 
4-6FILE2 Ningyō no ie[37]
(人形の家) 
dosł. Dom dla lalek
Adaptacja tomu drugiego. 
7-10FILE3 Hōkago no jusha[37]
(放課後の呪者) 
dosł. Klątwa po szkole
Adaptacja tomu trzeciego. 
11FILE4 Kōen no kaidan!?[37]
(公園の怪談!?) 
dosł. Opowieść o duchu w parku!?
Masako Hara przychodzi do biura SPR i prosi o pomoc przy rozwiązaniu dziwnej sprawy w pewnym parku. Tam ludzie są oblewani wodą lejącą się znikąd. 
12-13FILE5 Sairento kurisumasu[37]
(サイレント・クリスマス) 
dosł. Ciche święta
John Brown prosi o pomoc przy rozwiązaniu sprawy nawiedzenia ducha chłopca, który opętuje swoje koleżanki i kolegów. 
14-17FILE6 Kinjirareta asobi[38]
(禁じられた遊び) 
dosł. Zakazana gra
Adaptacja tomu czwartego. 
18-21FILE7 Chi nurareta meikyū[38]
(血ぬられた迷宮) 
dosł. Labirynt skąpany we krwi
Adaptacja tomu piątego. 
22-25FILE8 Noroi no ie[38]
(呪いの家) 
dosł. Przeklęty dom
Adaptacja tomu szóstego. 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 悪霊がいっぱい!?. Kōdansha. [dostęp 2017-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-12)].
 2. ゴーストハント1 旧校舎怪談. Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-24]. (jap.).
 3. 悪霊がホントにいっぱい!. Kōdansha. [dostęp 2017-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-12)].
 4. ゴーストハント 2 人形の檻. Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-26]. (jap.).
 5. 悪霊がいっぱいで眠れない. Kōdansha. [dostęp 2017-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-12)].
 6. ゴーストハント 3 乙女ノ祈リ. Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-26]. (jap.).
 7. 悪霊はひとりぼっち. Kōdansha. [dostęp 2017-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-12)].
 8. ゴーストハント4 死霊遊戯. Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-26]. (jap.).
 9. ゴーストハント5 鮮血の迷宮. Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-26]. (jap.).
 10. 悪霊とよばないで. Kōdansha. [dostęp 2017-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-12)].
 11. ゴーストハント6 海からくるもの. Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-26]. (jap.).
 12. 悪霊だってヘイキ!(上). Kōdansha. [dostęp 2017-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-12)].
 13. ゴーストハント7 扉を開けて. Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-26]. (jap.).
 14. 悪霊だってヘイキ!(下). Kōdansha. [dostęp 2017-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-12)].
 15. 悪夢の棲む家(上)ゴ-スト・ハント. Kōdansha. [dostęp 2018-01-16].
 16. 悪夢の棲む家(下)ゴ-スト・ハント. Kōdansha. [dostęp 2018-01-16].
 17. a b c ゴーストハント(1). Kodansha. [dostęp 2019-12-10]. (jap.).
 18. a b c ゴーストハント(2). Kodansha. [dostęp 2019-12-10]. (jap.).
 19. ゴーストハント 人形の家編. Kodansha. [dostęp 2015-12-23]. (jap.).
 20. ゴーストハント(2) (nowe wydanie). Kodansha. [dostęp 2015-12-23]. (jap.).
 21. ゴーストハント(3) (nowe wydanie). Kodansha. [dostęp 2015-12-23]. (jap.).
 22. a b ゴーストハント(5). Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 23. a b ゴーストハント(6). Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 24. ゴーストハント(3). Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 25. ゴーストハント(4). Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 26. ゴーストハント(7). Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 27. ゴーストハント(8). Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 28. ゴーストハント(9). Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 29. ゴーストハント(10). Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 30. ゴーストハント(11). Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 31. ゴーストハント(12) <完>. Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 32. a b c 悪夢の棲む家 ゴーストハント(1). Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 33. Ghost Hunt Manga Returns in Sequel Series in Japan. [dostęp 2015-12-21]. (ang.).
 34. 悪夢の棲む家 ゴーストハント(1)特装版. Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 35. 悪夢の棲む家 ゴーストハント(2). Kodansha. [dostęp 2015-12-21]. (jap.).
 36. 悪夢の棲む家 ゴーストハント(3)<完>. Kodansha. [dostęp 2016-11-16]. (jap.).
 37. a b c d e Oficjalna strona anime, odcinki 1-13. tv-tokyo.co.jp. [dostęp 2018-01-16]. (jap.).
 38. a b c Oficjalna strona anime, odcinki 14-25. tv-tokyo.co.jp. [dostęp 2018-01-16]. (jap.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]