Ghost Hunt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ghost Hunt
ゴーストハント
(Gōsuto Hanto)
Gatunek horror
kryminał
Powieść ilustrowana
Akuryō Series
Autor Fuyumi Ono
Artysta Yukio Nakamura
Wydawca Kōdansha
Odbiorcy josei
Wydana Bunko Teens Heart
Liczba tomów 8
Powieść ilustrowana
Ghost Hunt
Autor Fuyumi Ono
Artysta Tamayo Kobayashi
Wydawca Kōdansha
Odbiorcy josei
Wydana Bunko Teens Heart
Liczba tomów 2
Manga
Ghost Hunt
Autor Shiho Inada
Wydawca Kōdansha
Odbiorcy josei
Drukowana w Amie → Nakayoshi
Wydawana styczeń 19983 września 2010
Liczba tomów 12
Telewizyjny serial anime
Ghost Hunt
Reżyser Rei Mano
Studio J.C.Staff
Stacja telewizyjna Japonia TV Aichi, TV Osaka, TV Tokyo
Premierowa emisja 3 października 200627 marca 2007
Liczba odcinków 25
Manga
Akumu no sumu ie: Ghost Hunt
Autor Shiho Inada
Wydawca Kōdansha
Odbiorcy josei
Drukowana w ARIA
Wydawana listopad 2012październik 2016
Liczba tomów 3

Ghost Hunt (jap. ゴーストハント Gōsuto Hanto?) – seria powieści ilustrowanych autorstwa Fuyumi Ono z gatunku horror, pierwotnie wydanych pod szyldem Akuryō series (jap. 悪霊シリーズ Akuryō shirīzu?). Na ich podstawie stworzono słuchowisko w 1997 roku, oraz mangę napisaną i zilustrowaną przez Shiho Inadę i wydaną przez japoński magazyn Nakayoshi. W oparciu o mangową adaptację powstało anime, stworzone przez studio J.C.Staff. Jego pierwszy odcinek został wyemitowany w Japonii 3 października 2006 roku, a ostatni 27 marca 2007 roku.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Mai Taniyama, 16-letnia uczennica liceum, zostaje asystentką Kazuyi Shibuyi, szefa firmy Shibuya Psychic Research (SPR), która bada zjawiska paranormalne. Mai jest nieumyślnym sprawcą wypadku, w wyniku którego asystent Shibuyi, Lin Kōjo, zostaje ranny, a bardzo droga kamera używana przez SPR do badań zjawisk paranormalnych zniszczona. Aby spłacić dług, dziewczyna rozpoczyna pracę w SPR na pół etatu.

Mai nazywa Shibuyę „Naru”, ponieważ uważa, że zachowuje się on narcystycznie. Z czasem jego przezwisko zostaje przyjęte przez inne osoby, które pomagają SPR: buddyjskiego mnicha – Hōshō Takigawę, kapłankę shintō – Ayako Matsuzaki, znaną medium – Masako Harę oraz katolickiego księdza – Johna Browna. W późniejszych dochodzeniach okazjonalnie w śledztwach pomagają: uczeń trzeciej klasy liceum, Osamu Yasuhara oraz Mori Madoka, mentor Naru.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Mai Taniyama (jap. 谷山 麻衣 Taniyama Mai?) – 16-letnia uczennica pierwszej klasy liceum, która dołącza do Shibuya Psychic Research, gdy przypadkowo jest sprawcą wypadku. By spłacić dług, zostaje asystentką Shibuyi w zastępstwie za rannego asystenta. Po zakończeniu pierwszego dochodzenia Shibuya oferuje jej jednak zapłatę za jej dotychczasową pracę, a także pracę na pół etatu w SPR. Podczas kolejnych dochodzeń okazuje się, że Mai posiada bardzo silną intuicję oraz pewne zdolności ESP, w które wliczają się retrokognicja, a także projekcja astralna. Nie jest ona jednak zbyt pewna swych zdolności i często nie dzieli się wszystkimi szczegółami swoich snów z resztą SPR. Inni członkowie grupy uczą ją różnych technik obrony, które Mai używa później w praktyce.
Seiyū: Kaori Nazuka
 • Kazuya Shibuya (jap. 渋谷 一也 Shibuya Kazuya?) – chłodny w obejściu, pewny siebie i bardzo inteligentny 17-letni badacz i poszukiwacz zjawisk paranormalnych, szef Shibuya Psychic Research.
Seiyū: Yuuki Tai.
 • Lin Kōjo (jap. 林 興徐 Rin Kōjo?) – pochodzący z Hongkongu, chłodny i ponury asystent Shibuyi. Zwykle zdaje się wykonywać najbardziej nudne zadania i pracować głównie w nocy. Tak naprawdę, jest opiekunem i nauczycielem Naru, a także utalentowanym onmyōji. Posiada szeroką wiedzę z zakresu klątw, egzorcyzmów i wzywania duchów. Posiada także duchy-chowańce. Lin nie przepada za Japończykami, głównie za sprawą wcześniejszych waśni z Chinami.
Seiyū: Ken Narita.
 • Hōshō Takigawa (jap. 滝川 法生 Takigawa Hōshō?) – 25-letni hakkaisō – buddyjski mnich, który opuścił klasztor. Powszechnie nazywany Bō-san (dosł. Pan Mnich). Gdy nie pracuje dla SPR jest członkiem grupy muzycznej i gra w niej na basie. Jest bardzo opiekuńczy wobec Mai i uważa się za jej starszego brata.
Seiyū: Kenji Hamada.
 • Ayako Matsuzaki (jap. 松崎 綾子 Matsuzaki Ayako?) – szczera do bólu, 23-letnia kapłanka Shintō. Jest pewna siebie i swoich zdolności, które jednak rzadko wykorzystuje, jako że jej zdolności zależne są od drzew i żyjących w nich duchów. Jej rodzice są lekarzami.
Seiyū: Masami Suzuki.
 • John Brown (jap. ジョン·ブラウン Jon Buraun?) – spokojny i opanowany 19-letni ksiądz katolicki z Australii, utalentowany w zakresie egzorcyzmów. Mówi po japońsku w dialekcie Kansai.
Seiyū: Nobuhiko Okamoto.
 • Masako Hara (jap. 原 真砂子 Hara Masako?) – 16-letnia medium, znana z popularnego telewizyjnego show. Ma zdolność kontaktowania się ze zmarłymi. Zawsze ubiera się w kimono, nawet gdy kładzie się do snu. Żywi platoniczną miłość do Naru i jest zazdrosna o relację jaką ma Mai z Naru. Zwykle jest bardzo poważna i protekcjonalna wobec Ayako i Mai. Masako jako jedyny stały członek grupy poza Linem jest świadoma sekretu Naru.
Seiyū: Rie Kugimiya.
 • Osamu Yasuhara (jap. 安原 修 Yasuhara Osamu?) – uczeń trzeciej klasy liceum, przewodniczący samorządu szkolnego. Początkowo klient SPR, później pomocnik Shibuyi. Nie posiada żadnych uzdolnień paranormalnych, ale jest bardzo bystry i efektywny w wyszukiwaniu informacji. Ma nietypowe poczucie humoru, które stosuje zwykle wobec ludzi którzy go irytują lub są wobec niego nieuprzejmi, zwykle opowiadając zawiłe kłamstwa, które irytują bądź straszą rozmówcę.
Seiyū: Kousuke Okano.
 • Madoka Mori (jap. 森 まどか Mori Madoka?) – tajemnicza mentorka Shibuyi, która zleca SPR zbadanie zaginięcia ludzi w posiadłości należącej do byłego premiera Japonii. Lubi droczyć się z Naru, zna również prawdziwy powód, dla którego otworzył biuro.
Seiyū: Omi Minami.

Powieści ilustrowane[edytuj | edytuj kod]

Powieści Akuryō series (jap. 悪霊シリーズ Akuryō shirīzu?)[edytuj | edytuj kod]

Seria powieści ilustrowanych została pierwotnie wydana przez Kōdansha i wydrukowana w Bunko Teens Heart. Ilustracje wykonała Yukio Nakamura. Seria ta została później zaadaptowana przez autorkę na potrzeby wydanych dwóch tomów z serii Ghost Hunt, dzięki czemu stanowią całość historii pod szyldem Ghost Hunt.

# wydanie Kōdansha wydanie – Media Factory
Tytuł Data wydania ISBN Tytuł Data wydania ISBN
1
Akuryō ga ippai!?
(jap. 悪霊がいっぱい!??)
20 lipca 1989[1] ISBN 4-06-190311-X Ghost Hunt 1 Kyū kōsha kaidan
(jap. ゴーストハント1 旧校舎怪談?)
19 listopada 2010[2] ISBN 978-4-8401-3594-8
Mai Taniyama, 16 letnia uczennica liceum, lubi spotykać się z koleżankami i razem słuchać i opowiadać historie o duchach. Podczas jednego z takich spotkań, spotyka w szkole tajemniczego chłopaka, który przedstawia się jako Kazuya Shibuya. Następnego dnia Mai odwiedza stary budynek szkoły, o którym mówi się że jest nawiedzony. Gdy wchodzi do budynku i próbuje dotknąć ustawionej tam kamery dzieje się wypadek. Chwilę później, w wyniku wypadku, Lin Kōjo, mężczyzna który próbował powstrzymać ją przed dotykaniem kamery, zostaje ranny. Lin okazuje się być asystentem Shibuyi. Z powodu zniszczenia mienia i pozbawienia asystenta chwilowej możliwości pracy, w ramach rekompensaty zostaje pracownikiem na pół etatu w biurze prowadzonym przez Shibuyę – Shibuya Psychic Research, które zajmuje się badaniem zjawisk paranormalnych. Wspólnie z innymi specjalistami – miko, księdzem, mnichem buddyjskim oraz medium badają budynek starej szkoły, który został przeznaczony do rozbiórki.
2
Akuryō ga honto ni ippai!
(jap. 悪霊がホントにいっぱい!?)
27 października 1989[3] ISBN 4-06-190365-9 Ghost Hunt 2 Ningyō no ori
(jap. ゴーストハント 2 人形の檻?)
14 stycznia 2011[4] ISBN 978-4-8401-3688-4
Pewnego dnia do biura SPR przychodzi kobieta, która prosi o zbadanie sprawy nawiedzenia jej własnego domu, w którym przedmioty odwracają się do góry nogami. Dodatkowo, mała córka właścicielki ma bardzo niezwykłą lalkę...
3
Akuryō ga ippai de nemurenai
(jap. 悪霊がいっぱいで眠れない?)
23 lutego 1990[5] ISBN 4-06-190417-5 Ghost Hunt 3 Otome no inori
(jap. ゴーストハント 3 乙女ノ祈リ?)
18 marca 2011[6] ISBN 978-4-8401-3862-8
Do biura SPR po kolei zgłaszają się różni uczniowie (a w końcu również dyrektor) pewnej prywatnej tokijskiej szkoły średniej, prosząc o zbadanie sprawy serii dziwnych wypadków i nawiedzeń dziejących się w ich szkole.
4
Akuryō wa hitori botchi
(jap. 悪霊はひとりぼっち?)
27 sierpnia 1990[7] ISBN 4-06-190485-X Ghost Hunt 4 Shiryō yūgi
(jap. ゴーストハント4 死霊遊戯?)
20 maja 2011[8] ISBN 978-4-8401-3911-3
Osamu Yasuhara przychodzi do biura SPR w imieniu samorządu szkolnego swojej szkoły, prosząc ich o zbadanie budynku placówki. Dzieje się tam seria zdarzeń (np. pojawia się demoniczny pies atakujący uczniów), o które podejrzewają jednego z byłych uczniów szkoły, który popełnił samobójstwo.
5
Akuryō ni naritakunai!
(jap. 悪霊になりたくない!?)
5 marca 1991 ISBN 4-06-190594-5 Ghost Hunt 5 Senketsu no meikyū
(jap. ゴーストハント5 鮮血の迷宮?)
15 lipca 2011[9] ISBN 978-4-8401-3978-6
Madoka Mori, dobra znajoma Shibuyi i Lin'a, zjawia się w biurze i prosi o "przysługę". W związku z tym, Naru zbiera wszystkich razem – również Bou-sana, Ayako, Johna, Masako i Osamu, by pomogli mu przy sprawie zleconej przez byłego premiera rządu Japonii o rozwiązanie tajemnicy starej nawiedzonej posiadłości, w którym w tajemniczych okolicznościach znikają ludzie.
6
Akuryō to yobanaide
(jap. 悪霊とよばないで?)
26 września 1991[10] ISBN 4-06-198575-2 Ghost Hunt 6 Umi kara kuru mono
(jap. ゴーストハント6 海からくるもの?)
22 września 2011[11] ISBN 978-4-8401-4245-8
SPR bada sprawę domu nad morzem. Niektórzy członkowie rodziny, do których ten dom należy, wydają się być opętani przez duchy.
7
Akuryō datte heiki!
(jap. 悪霊だってヘイキ!?)
(część 1) 27 sierpnia 1992[12] ISBN 4-06-198696-1 Ghost Hunt 7 Tobira wo akete
(jap. ゴーストハント7 扉を開けて?)
18 listopada 2011[13] ISBN 978-4-8401-4307-3
(część 2) 24 września 1992[14] ISBN 4-06-198697-X
Podczas wspólnego wyjazdu SPR, Naru odnajduje w końcu miejsce którego szukał. Drużyna prowadzi dochodzenie w starej szkole, nawiedzanej przez duchy dzieci. W tym tomie dowiadujemy się kim jest Naru i co chciał odnaleźć.

Ghost Hunt[edytuj | edytuj kod]

Autorka wydała również powieść ilustrowaną pod tytułem Akumu no sumu ie (jap. 悪夢の棲む家?). Wydana w dwóch częściach przez wydawnictwo Kōdansha w ramach imprintu Bunko Teens Heart. Powieść ilustrowała Tamayo Kobayashi. Powieść ta została od razu wydana pod szyldem Ghost Hunt i nie była przedrukowana ponownie.

# Tytuł Data wydania ISBN
1
Akumu no sumu ie (ue) Ghost Hunt
(jap. 悪夢の棲む家(上)ゴ-スト・ハント?)
14 marca 2004[15] ISBN 978-4-06-255156-4
2
Akumu no sumu ie (shita) Ghost Hunt
(jap. 悪夢の棲む家(下)ゴ-スト・ハント?)
12 kwietnia 2004[16] ISBN 978-4-06-255164-9
Po kilku miesiącach od przygody nad jeziorem (tom 7), biuro SPR znów zostaje otwarte. Do biura zgłasza się za namową kuzyna młoda dziewczyna o imieniu Midori, prosząc o zbadanie, czy dom w którym mieszkają z matką naprawdę jest nawiedzony. Zarówno ona jak i jej matka myślą, że popadają w paranoję czując w domu czyjąś obecność, słysząc w domu dziwne odgłosy, odbierając dziwne telefony i ciągle będąc zmuszonymi naprawiać elektrykę.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Manga na podstawie serii powieści, zatytułowana Ghost Hunt (jap. ゴーストハント?), była wydawana przez wydawnictwo Kōdansha od stycznia 1998 do 2010 roku, pierwotnie w czasopiśmie Amie, następnie wydawanie mangi zostało przeniesione do czasopisma Nakayoshi[17][18]. Dodatkowo powstały trzy historie napisane na potrzeby mangi, wszystkie opublikowane w magazynie Nakayoshi: Kōen no kaidan?! (jap. 公園の怪談?!?), której pojedynczy rozdział ukazał się w styczniu 1999 roku[19], pojedynczy rozdział zatytułowany Go! Go! Ghost Hunters! (jap. Go!Go!ゴーストハンターズ!?), który ukazał się w sierpniu 1998 roku[20], oraz Silent Christmas (jap. サイレント・クリスマス Sairento kurisumasu?) - historia, która pojawiła się w dwóch rozdziałach (grudzień 1999 oraz styczeń 2000)[21].Ghost Hunt pojawił się po raz ostatni w czasopiśmie w październiku 2000 roku[22]. Kolejne rozdziały (od tomu szóstego) były wydawane bezpośrednio w kolejnych tankōbonach[23].

Ilustracje do mangi na podstawie scenariusza Fuyumi Ono wykonała Shiho Inada[17][18].

Nr Data wydania (język japoński) ISBN (język japoński)
1 3 lipca 1998[17] ISBN 978-4-06-178894-7
2 3 marca 1999[18] ISBN 978-4-06-178912-8
3 4 października 1999[24] ISBN 978-4-06-178923-4
4 4 lipca 2000[25] ISBN 978-4-06-178941-8
5 5 stycznia 2001[22] ISBN 978-4-06-178953-1
6 3 października 2001[23] ISBN 978-4-06-178974-6
7 30 kwietnia 2002[26] ISBN 978-4-06-178990-6
8 2 lipca 2003[27] ISBN 978-4-06-364025-0
9 6 lutego 2006[28] ISBN 978-4-06-364080-9
10 11 kwietnia 2008[29] ISBN 978-4-06-364130-1
11 6 sierpnia 2009[30] ISBN 978-4-06-364203-2
12 3 września 2010[31] ISBN 978-4-06-364266-7

Akumu no sumu ie: Ghost Hunt (jap. 悪夢の棲む家 ゴーストハント?)[edytuj | edytuj kod]

Kolejne rozdziały sequela mangi, pt.: Akumu no sumu ie: Ghost Hunt (jap. 悪夢の棲む家 ゴーストハント?), pojawiały się od listopada 2012 roku co drugi miesiąc w magazynie Aria, które należy do wydawnictwa Kōdansha[32]. Fabuła mangi obejmuje tomy powieści Akumu no sumu ie (jap. 悪夢の棲む家?) i jest narysowana przez tą samą mangakę – Shiho Inadę[32][33]. Pierwszy tom sequela wydano także w edycji specjalnej[34].

Nr Data wydania (język japoński) ISBN (język japoński)
1 7 czerwca 2013[32] ISBN 978-4-06-380635-9
2 7 kwietnia 2014[35] ISBN 978-4-06-380686-1
3 7 października 2016[36] ISBN 978-4-06-380878-0

Odcinki anime[edytuj | edytuj kod]

# N/o Tytuł Uwagi
1-3 FILE1 Akuryō ga ippai!?[37]
(悪霊がいっぱい!?) 
dosł. Dużo złych duchów?!
Adaptacja tomu pierwszego. 
4-6 FILE2 Ningyō no ie[37]
(人形の家) 
dosł. Dom dla lalek
Adaptacja tomu drugiego. 
7-10 FILE3 Hōkago no jusha[37]
(放課後の呪者) 
dosł. Klątwa po szkole
Adaptacja tomu trzeciego. 
11 FILE4 Kōen no kaidan!?[37]
(公園の怪談!?) 
dosł. Opowieść o duchu w parku!?
Masako Hara przychodzi do biura SPR i prosi o pomoc przy rozwiązaniu dziwnej sprawy w pewnym parku. Tam ludzie są oblewani wodą lejącą się znikąd. 
12-13 FILE5 Sairento kurisumasu[37]
(サイレント・クリスマス) 
dosł. Ciche święta
John Brown prosi o pomoc przy rozwiązaniu sprawy nawiedzenia ducha chłopca, który opętuje swoje koleżanki i kolegów. 
14-17 FILE6 Kinjirareta asobi[38]
(禁じられた遊び) 
dosł. Zakazana gra
Adaptacja tomu czwartego. 
18-21 FILE7 Chi nurareta meikyū[38]
(血ぬられた迷宮) 
dosł. Labirynt skąpany we krwi
Adaptacja tomu piątego. 
22-25 FILE8 Noroi no ie[38]
(呪いの家) 
dosł. Przeklęty dom
Adaptacja tomu szóstego. 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 悪霊がいっぱい!?. Kōdansha. [dostęp 2017-11-11].
 2. ゴーストハント1 旧校舎怪談 (jap.). Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-24].
 3. 悪霊がホントにいっぱい!. Kōdansha. [dostęp 2017-11-11].
 4. ゴーストハント 2 人形の檻 (jap.). Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-26].
 5. 悪霊がいっぱいで眠れない. Kōdansha. [dostęp 2017-11-11].
 6. ゴーストハント 3 乙女ノ祈リ (jap.). Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-26].
 7. 悪霊はひとりぼっち. Kōdansha. [dostęp 2017-11-11].
 8. ゴーストハント4 死霊遊戯 (jap.). Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-26].
 9. ゴーストハント5 鮮血の迷宮 (jap.). Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-26].
 10. 悪霊とよばないで. Kōdansha. [dostęp 2017-11-11].
 11. ゴーストハント6 海からくるもの (jap.). Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-26].
 12. 悪霊だってヘイキ!(上). Kōdansha. [dostęp 2017-11-11].
 13. ゴーストハント7 扉を開けて (jap.). Kadokawa Shoten - Media Factory. [dostęp 2015-12-26].
 14. 悪霊だってヘイキ!(下). Kōdansha. [dostęp 2017-11-11].
 15. 悪夢の棲む家(上)ゴ-スト・ハント. Kōdansha. [dostęp 2018-01-16].
 16. 悪夢の棲む家(下)ゴ-スト・ハント. Kōdansha. [dostęp 2018-01-16].
 17. a b c ゴーストハント(1) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 18. a b c ゴーストハント(2) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 19. ゴーストハント 人形の家編 (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-23].
 20. ゴーストハント(2) (nowe wydanie) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-23].
 21. ゴーストハント(3) (nowe wydanie) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-23].
 22. a b ゴーストハント(5) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 23. a b ゴーストハント(6) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 24. ゴーストハント(3) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 25. ゴーストハント(4) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 26. ゴーストハント(7) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 27. ゴーストハント(8) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 28. ゴーストハント(9) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 29. ゴーストハント(10) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 30. ゴーストハント(11) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 31. ゴーストハント(12) <完> (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 32. a b c 悪夢の棲む家 ゴーストハント(1) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 33. Ghost Hunt Manga Returns in Sequel Series in Japan (ang.). [dostęp 2015-12-21].
 34. 悪夢の棲む家 ゴーストハント(1)特装版 (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 35. 悪夢の棲む家 ゴーストハント(2) (jap.). Kodansha. [dostęp 2015-12-21].
 36. 悪夢の棲む家 ゴーストハント(3)<完> (jap.). Kodansha. [dostęp 2016-11-16].
 37. a b c d e Oficjalna strona anime, odcinki 1-13 (jap.). tv-tokyo.co.jp. [dostęp 2018-01-16].
 38. a b c Oficjalna strona anime, odcinki 14-25 (jap.). tv-tokyo.co.jp. [dostęp 2018-01-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]