Gibasówka (szczyt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gibasówka
Ilustracja
Widok na Gibasówkę z okolic Chatki pod Potrójną
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały

Wysokość

841 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Gibasówka”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Gibasówka”
Ziemia49°45′06″N 19°22′18″E/49,751667 19,371667

Gibasówka (841 m), zwana też Małym Gibasowym Groniem – szczyt w Paśmie Łamanej Skały w Beskidzie Małym (a dokładniej w jego części zwanej Pasmem Łysiny). Znajduje się pomiędzy Wielkim Gibasów Groniem (890 m) a Czarnymi Działami. Jego północne stoki opadają ku dolinie potoku Kocierzanka, południowe – ku Ślemieniowi[1]. Wierzchołek Gibasówki oraz rozległą i dość płaską przełęcz Gibasowe Siodło pomiędzy Gibasówką a Gibasowym Groniem zajmuje duża polana Gibasy. Jest na niej kapliczka i chatka Gibasówka. Z odkrytych łąk Gibasówki rozciąga się szeroka panorama widokowa zarówno na południową, jak i północną stronę[2].

Północny stok Gibasówki trawersuje zielony szlak z Kocierza Rychwałdzkiego do Krzeszowa[1]. Na zachodnim grzbiecie Gibasówki znajduje się duży ostaniec skalny – trzymetrowej wielkości głaz zbudowany ze zlepieńców z piaskowcową żyłą[2].

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny zielony Kocierz Rychwałdzki – ŁysinaPrzełęcz PłonnaKucówki – Czarne Działy – Gibasówka – Wielki Gibasów Groń – Przełęcz pod Mladą HorąMlada Hora – rozstaje Anuli – Smrekowica – rozdroże pod Smrekowicą – Suwory – Krzeszów
Gibasowe Siodło i Gibasówka

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Makowski. Mapa 1:50 000. Compass. ISBN 978-83-60240-37-3.
  2. a b Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.