Gieorgij Kurdiumow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gieorgij Kurdiumow
Kraj działania ZSRR
Data i miejsce urodzenia 14 lutego 1902
Rylsk
Data i miejsce śmierci 6 lipca 1996
Moskwa
Specjalność: metaloznawstwo
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej
Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy

Gieorgij Wiaczesławowicz Kurdiumow (ros. Георгий Вячеславович Курдюмов, ur. 14 lutego 1902 w Rylsku, zm. 6 lipca 1996 w Moskwie) – radziecki fizyk i metaloznawca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1919 skończył gimnazjum w Rylsku, pracował jako nauczyciel w szkole wiejskiej i gminny inspektor szkolny, w 1926 ukończył Leningradzki Instytut Fizyczno-Techniczny, w którym później został kierownikiem laboratorium. Od 1932 pracował w Dniepropietrowskim Instytucie Fizyczno-Technicznym, gdzie kierował katedrą fizyki metali, a w 1937 został dyrektorem tego instytutu, po ataku Niemiec na ZSRR został wraz z nim ewakuowany do Magnitogorska. Od 1944 do 1978 był dyrektorem Instytutu Metaloznawstwa Centralnego Naukowo-Badawczego Instytutu Czarnej Metalurgii, w 1945 zorganizował w Kijowie laboratorium fizyki metali Akademii Nauk Ukraińskiej SRR, przemianowane później na Instytut Fizyki Metali. W 1962 został dyrektorem Instytutu Fizyki Ciał Stałych Akademii Nauk ZSRR, od 1946 był członkiem-korespondentem, a od 1953 akademikiem Akademii Nauk ZSRR. Wypromował ponad 20 doktorów i stu kandydatów nauk. Napisał ponad 270 publikacji, w tym 3 monografie. Był członkiem zagranicznym Akademii Nauk NRD, Narodowej Akademii Inżynieryjnej USA, doktorem honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i honorowym członkiem Japońskiego Instytutu Metali.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]