Gilbert Blythe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gilbert Blythe
Postać z Ania z Zielonego Wzgórza
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie Ania z Zielonego Wzgórza
Ostatnie wystąpienie Ania z Wyspy Księcia Edwarda
Twórca Lucy Maud Montgomery
Dane biograficzne
Pochodzenie Kanadyjczyk
Płeć męska
Data i miejsce urodzenia 1864
Avonlea
Rodzina rodzice: Jan Blythe
małżeństwo: Ania Shirley
dzieci: Joyce,
Jakub Mateusz "Jim",
Walter,
Diana "Di",
Ania „Nan”,
Shirley,
Berta Marilla "Rilla"

Gilbert Blythe – jedna z głównych postaci serii powieści młodzieżowych Lucy Maud Montgomery pod tytułem Ania z Zielonego Wzgórza.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Według przekazów autorki, bohater urodził się w 1864 roku. Jego ojcem był Jan Blythe, adorator i dawna miłość Maryli Cuthbert. Mieszkał w Avonlea. Był jedynakiem. Chodził do jednej klasy z Anią Shirley i już w pierwszym dniu szkoły nazwał ją "Marchewką". Dziewczyna rozbiła mu tabliczkę na głowie i przysięgła, że nigdy więcej się do niego nie odezwie. Było to w roku 1878. Gilbert przez trzy lata nie uczęszczał do szkoły, gdyż z powodu choroby ojca musiał wyjechać do Alberty. Z przyjemnością podjął się rywalizacji w nauce z panną Shirley, która wyraźnie bardzo mu się spodobała.

Stał się jej wybawcą, podczas gdy wraz z koleżankami przedstawiała sztukę Elaine i jako główna bohaterka zaczęła tonąć w Jeziorze Lśniących Wód. Mimo tego nie wybaczyła mu dawnych urazów. Zdał egzaminy wstępne do seminarium nauczycielskiego, które z sukcesem ukończył. Początkowo planował podjąć pracę w szkole w Avonlea, ale zrzekł się jej na rzecz posady w Białych Piaskach. Był to gest skierowany specjalnie dla Ani, która pragnęła zostać blisko chorej Maryli po śmierci Mateusza. Dziewczyna zdecydowała się wybaczyć Gilbertowi.

W latach 1882-1884 pełnił funkcję nauczyciela w szkole w Białych Piaskach. Wkrótce rozpoczął studia na uniwersytecie Redmond w Kingsport. Rywalizacja z Anią trwała nadal. Wśród studentów krążyły plotki o jego domniemanym związku z Krystyną Stuart. Okazało się, że na prośbę jej brata opiekował się nią. Nazwisko Ani łączono z Robertem Gardnerem. Wreszcie Gilbert zdecydował się oświadczyć pannie Shirley, ale ona nie przyjęła bukietu kwiatów, który jej przyniósł. Pogrążył się w smutku i coraz więcej czasu spędzał na nauce. Ukończył szkołę z bardzo dobrym wynikiem.

Po powrocie do rodzinnego Avonlea ciężko zachorował – był to tyfus (około roku 1888). Za główną przyczynę podawano zmęczenie i przepracowanie. Wbrew obawom lekarzy wyzdrowiał, a później spotkał się z Anią i ponownie oświadczył. Tym razem odpowiedź była pozytywna.

W latach 1888-1891 kontynuował studia medyczne. We wrześniu 1891 roku ożenił się z Anią Shirley. Młodzi zamieszkali w Wymarzonym Domku w Glen St. Mary (Zatoka Czterech Wiatrów). Gilbert przejął praktykę lekarską swojego wuja, Thomasa, i wkrótce został najlepszym lekarzem w okolicy. Poznał nowych przyjaciół: kapitana Jima, pannę Kornelię Bryant, Leslie Moore (podjął się operacji jej męża, który potem okazał się jego bliźniaczo podobnym kuzynem) oraz Owena Forda – pisarza.

W czerwcu 1892 roku na świat przyszła Joyce – córka Blythe'ów. Dziewczynka zmarła tuż po urodzeniu. Rok później urodził się Jim. Gilbert kupił posiadłość Morganów (nazwaną później Złotym Brzegiem) i cała rodzina opuściła Wymarzony Domek. Powodem było jego odludne położenie, które uniemożliwiało Gilbertowi kontynuowanie praktyki lekarskiej (1894).

W 1895 roku urodził się syn Walter. W 1896 Ania urodziła bliźniaczki – Nan i Di. Najmłodszy syn - Shirley - przyszedł na świat w 1898 roku, a córka Berta Marilla w 1899. W roku 1898 zmarła pani Blythe, matka Gilberta, a rok później Jan – jego ojciec.

Przez kilka miesięcy w Złotym Brzegu przebywała Mary Maria Blythe – ciotka Gilberta. Z powodu swojego trudnego charakteru pani Blythe nie udało się zdobyć sympatii domowników. Gdy Ania postanowiła wyprawić przyjęcie urodzinowe dla cioci, Mary Maria obraziła się, gdyż publicznie wyjawiono jej wiek - i wyjechała.

W dniu piętnastej rocznicy swojego ślubu z Gilbertem Ania obawiała się, że zapomniał on o ich święcie, i była zazdrosna o Krystynę Stuart, z którą podczas przyjęcia spędził cały wieczór. Jej niepokój okazał się zbędny - później dowiedziała się, że Gilbert unikał tematu rocznicy z powodu chwilowej niemożności wręczenia Ani prezentu.

W 1914 roku rozpoczęła się I wojna światowa. Jim, Walter i Shirley opuścili Kanadę, aby walczyć na froncie. Dwa lata później do Blythe'ów dotarła wiadomość o śmierci Waltera. Po wojnie pozostali synowie Ani wrócili do domu.