Gilbert Blythe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gilbert Blythe
Seria Ania z Zielonego Wzgórza
Pierwszy występ Ania z Zielonego Wzgórza
Ostatni występ Ania z Wyspy Księcia Edwarda
Twórca postaci Lucy Maud Montgomery
Informacje
Narodowość Kanadyjczyk
Rodzina Jan Blythe (ojciec)
Współmałżonek Ania Shirley
Dzieci Joyce, Jakub Mateusz "Jim", Walter, Diana "Di", Ania „Nan”, Shirley, Berta Marilla "Rilla"

Gilbert Blythe – jedna z głównych postaci serii powieści młodzieżowych Lucy Maud Montgomery pod tytułem Ania z Zielonego Wzgórza.

Według przekazów autorki, bohater urodził się w 1864 roku. Jego ojcem był Jan Blythe, adorator i dawna miłość Maryli Cuthbert. Mieszkał w Avonlea. Był jedynakiem. Jako nastolatek miał wiele "cichych" sympatii wśród swoich koleżanek ze szkoły. Chodził do jednej klasy z Anią Shirley i już w pierwszym dniu szkoły nazwał ją "Marchewką". Dziewczyna rozbiła mu tabliczkę na głowie i przysięgła, że nigdy więcej się do niego nie odezwie. Było to około roku 1880. Gilbert przez trzy lata nie uczęszczał do szkoły, gdyż z powodu choroby ojca musiał wyjechać do Alberty. Z przyjemnością podjął się rywalizacji w nauce z panną Shirley, która wyraźnie bardzo mu się spodobała.

Stał się jej wybawcą, podczas gdy wraz z koleżankami przedstawiała sztukę Elaine i jako główna bohaterka zaczęła tonąć w Jeziorze Lśniących Wód. Mimo tego nie wybaczyła mu dawnych urazów. Zdał egzaminy wstępne do seminarium nauczycielskiego, które z sukcesem ukończył. Początkowo planował podjąć pracę w szkole w Avonlea, ale zrzekł się jej na rzecz posady w Białych Piaskach. Był to gest skierowany specjalnie dla Ani, która pragnęła zostać blisko chorej Maryli po śmierci Mateusza. Dziewczyna zdecydowała się wybaczyć Gilbertowi.

W latach 1882-1884 pełnił funkcję nauczyciela w szkole w Białych Piaskach. Wkrótce rozpoczął studia na uniwersytecie Redmond w Kingsport. Rywalizacja z Anią trwała nadal. Wśród studentów krążyły plotki o jego domniemanym związku z Krystyną Stuart. Okazało się, że na prośbę jej brata opiekował się nią. Nazwisko Ani łączono z przystojnym Robertem Gardnerem. Wreszcie Gilbert zdecydował się oświadczyć pannie Shirley, ale ona nie przyjęła bukietu czerwonych róż. Pogrążył się w smutku i coraz więcej czasu spędzał na nauce. Ukończył szkołę z bardzo dobrym wynikiem.

Po powrocie do rodzinnego Avonlea bardzo ciężko zachorował – był to tyfus (około roku 1888). Za główną przyczynę podawano zmęczenie i przepracowanie. Po przebytym kryzysie wyzdrowiał. Spotkał się z Anią i ponownie oświadczył się. Tym razem odpowiedź była twierdząca.

W latach 1888-1891 kontynuował studia medyczne. We wrześniu 1891 roku został mężem Ani Shirley. Młodzi zamieszkali w Wymarzonym Domku w Glen St. Mary (Zatoka Czterech Wiatrów). Gilbert przejął praktykę lekarską swojego wuja, Thomasa, i wkrótce został najlepszym lekarzem w okolicy. Poznał wielu przyjaciół: kapitana Jima, pannę Kornelię Bryant, Leslie Moore (podjął się operacji jej męża) oraz Owena Forda – pisarza.

W czerwcu 1892 roku na świat przyszła Joyce – córka Blythe'ów. Dziewczynka zmarła tuż po urodzeniu. Rok później urodził się Jim. Gilbert kupił posiadłość Morganów i cała rodzina opuściła wymarzony domek. Powodem było odległe położenie domu, które uniemożliwiało Gilbertowi kontynuowanie praktyki lekarskiej (1894).

W 1895 roku urodził się syn Walter. W 1896 Ania urodziła bliźniaczki – Nan i Di. Najmłodszy syn Shirley przyszedł na świat w 1898 roku, a córka Berta Marilla w 1899. W roku 1898 zmarła pani Blythe, matka Gilberta, a rok później Jan – jego ojciec.

Przez pewien czas w Złotym Brzegu mieszkała Mary Maria Blythe – ciocia Gilberta. Sprawiała mnóstwo problemów domownikom swoimi uwagami. Ania postanowiła wyprawić przyjęcie urodzinowe dla cioci – Mary Maria obraziła się, gdyż publicznie wyjawiono jej wiek.

Ania i Gilbert wspólnie świętowali piętnastą rocznicę ślubu. Najpierw wzięli udział w przyjęciu z udziałem Krystyny Stuart. Wbrew obawom Ani, Gilbert pamiętał o ich święcie i rozmawiał z Krystyną o pchłach. Miał problem z jedną z pacjentek.

W 1914 roku rozpoczęła się I wojna światowa. Jim, Walter i Shirley opuścili Kanadę, aby walczyć na froncie. Dwa lata później dotarła do nich wiadomość o śmierci Waltera. Cała rodzina, a także przyjaciele przeżyli jego śmierć. Pozostali synowie po zakończonej walce powrócili do domu.