Gilbert Blythe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gilbert Blythe
Ilustracja
Paul Kelly w filmie Ania z Zielonego Wzgórza (1919), odtwarzający postać Gilberta Blythe'a
Seria Ania z Zielonego Wzgórza
Pierwszy występ Ania z Zielonego Wzgórza
Ostatni występ Ania z Wyspy Księcia Edwarda
Twórca postaci Lucy Maud Montgomery
Data urodzenia 1864
Narodowość Kanadyjczyk
Rodzice Jan Blythe
Małżeństwo Ania Shirley
Dzieci Joyce,
Jakub Mateusz "Jim",
Walter,
Diana "Di",
Ania „Nan”,
Shirley,
Berta Marilla "Rilla"

Gilbert Blythe – jedna z głównych postaci serii powieści młodzieżowych Lucy Maud Montgomery pod tytułem Ania z Zielonego Wzgórza.

Życiorys[edytuj]

Według przekazów autorki, bohater urodził się w 1864 roku. Jego ojcem był Jan Blythe, adorator i dawna miłość Maryli Cuthbert. Mieszkał w Avonlea. Był jedynakiem. Chodził do jednej klasy z Anią Shirley i już w pierwszym dniu szkoły nazwał ją "Marchewką". Dziewczyna rozbiła mu tabliczkę na głowie i przysięgła, że nigdy więcej się do niego nie odezwie. Było to w roku 1878. Gilbert przez trzy lata nie uczęszczał do szkoły, gdyż z powodu choroby ojca musiał wyjechać do Alberty. Z przyjemnością podjął się rywalizacji w nauce z panną Shirley, która wyraźnie bardzo mu się spodobała.

Stał się jej wybawcą, podczas gdy wraz z koleżankami przedstawiała sztukę Elaine i jako główna bohaterka zaczęła tonąć w Jeziorze Lśniących Wód. Mimo tego nie wybaczyła mu dawnych urazów. Zdał egzaminy wstępne do seminarium nauczycielskiego, które z sukcesem ukończył. Początkowo planował podjąć pracę w szkole w Avonlea, ale zrzekł się jej na rzecz posady w Białych Piaskach. Był to gest skierowany specjalnie dla Ani, która pragnęła zostać blisko chorej Maryli po śmierci Mateusza. Dziewczyna zdecydowała się wybaczyć Gilbertowi.

W latach 1882-1884 pełnił funkcję nauczyciela w szkole w Białych Piaskach. Wkrótce rozpoczął studia na uniwersytecie Redmond w Kingsport. Rywalizacja z Anią trwała nadal. Wśród studentów krążyły plotki o jego domniemanym związku z Krystyną Stuart. Okazało się, że na prośbę jej brata opiekował się nią. Nazwisko Ani łączono z Robertem Gardnerem. Wreszcie Gilbert zdecydował się oświadczyć pannie Shirley, ale ona nie przyjęła bukietu kwiatów, który jej przyniósł. Pogrążył się w smutku i coraz więcej czasu spędzał na nauce. Ukończył szkołę z bardzo dobrym wynikiem.

Po powrocie do rodzinnego Avonlea ciężko zachorował – był to tyfus (około roku 1888). Za główną przyczynę podawano zmęczenie i przepracowanie. Wbrew obawom lekarzy wyzdrowiał, a później spotkał się z Anią i ponownie oświadczył. Tym razem odpowiedź była pozytywna.

W latach 1888-1891 kontynuował studia medyczne. We wrześniu 1891 roku ożenił się z Anią Shirley. Młodzi zamieszkali w ymarzonym Domku w Glen St. Mary (Zatoka Czterech Wiatrów). Gilbert przejął praktykę lekarską swojego wuja, Thomasa, i wkrótce został najlepszym lekarzem w okolicy. Poznał nowych przyjaciół: kapitana Jima, pannę Kornelię Bryant, Leslie Moore (podjął się operacji jej męża) oraz Owena Forda – pisarza.

W czerwcu 1892 roku na świat przyszła Joyce – córka Blythe'ów. Dziewczynka zmarła tuż po urodzeniu. Rok później urodził się Jim. Gilbert kupił posiadłość Morganów (nazwaną później Złotym Brzegiem) i cała rodzina opuściła Wymarzony Domek. Powodem było jego odludne położenie, które uniemożliwiało Gilbertowi kontynuowanie praktyki lekarskiej (1894).

W 1895 roku urodził się syn Walter. W 1896 Ania urodziła bliźniaczki – Nan i Di. Najmłodszy syn - Shirley - przyszedł na świat w 1898 roku, a córka Berta Marilla w 1899. W roku 1898 zmarła pani Blythe, matka Gilberta, a rok później Jan – jego ojciec.

Przez kilka miesięcy w Złotym Brzegu przebywała Mary Maria Blythe – ciotka Gilberta. Z powodu swojego trudnego charakteru pani Blythe nie udało się zdobyć sympatii domowników. Gdy Ania postanowiła wyprawić przyjęcie urodzinowe dla cioci, Mary Maria obraziła się, gdyż publicznie wyjawiono jej wiek - i wyjechała.

W dniu piętnastej rocznicy swojego ślubu z Gilbertem Ania obawiała się, że zapomniał on o ich święcie, i była zazdrosna o Krystynę Stuart, z którą podczas przyjęcia spędził cały wieczór. Jej niepokój okazał się zbędny - później dowiedziała się, że Gilbert unikał tematu rocznicy z powodu chwilowej niemożności wręczenia Ani prezentu.

W 1914 roku rozpoczęła się I wojna światowa. Jim, Walter i Shirley opuścili Kanadę, aby walczyć na froncie. Dwa lata później do Blythe'ów dotarła wiadomość o śmierci Waltera. Po wojnie pozostali synowie Ani wrócili do domu.