Gilbert de Aissailly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gilbert de Aissailly[1], Gilbert de Assailly[2], Gilbert z Assailly (zm. 1183) – 5 wielki mistrz joannitów w latach 1163-1169/1170. Jeden z głównych orędowników wyprawy na Egipt na jesieni 1168 (poparty przez większość świeckich baronów), mającej zapobiec całkowitemu okrążeniu ziem Królestwa Jerozolimskiego przez państwa arabskie, na tle której doszło do konfliktu z templariuszami. W wyniku niepowodzenia wyprawy zrezygnował z urzędu[3], co doprowadziło do sporu o następstwo w łonie zakonu. Po zrzeczeniu się godności powrócił do kraju. Utonął podczas podróży z Dieppe do Anglii w 1183.

Za jego rządów doszło do wzrostu potęgi militarnej zakonu – pozyskano przynajmniej trzynaście nowych twierdz, w tym zamek Belvoir w Galilei, zakupiony i przebudowany przez Gilberta w 1168. Zapewne w Belvoir Gilbert planował stworzenie wielofunkcyjnej (militarnej, refugialnej i administracyjnej) stolicy zakonu[4].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Taka forma nazwiska na oficjalnej stronie Zakonu św. Jana [1]
  2. Forma nazwiska używana m.in. przez S. Runcimana, A History of the Crusades: Volume 2, The Kingdom of Jerusalem and the Frankish East, Cambridge 1952
  3. Dobrowolną rezygnację zdaje się dopuszczać H.J.A Sire, Kawalerowie Maltańscy, s.27-28; inaczej S. Runciman Dzieje wypraw krzyżowych, t.II, s. 352, twierdzi, że został on zmuszony do ustąpienia.
  4. H.J.A Sire, Kawalerowie Maltańscy, s. 39


Poprzednik
Arnaud de Comps
Cross Hospitelier.svg Wielki mistrz
zakonu joannitów

1163-1169/1170
Cross Hospitelier.svg Następca
Gastone de Murols