Gilbert de Aissailly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gilbert de Aissailly[1], Gilbert de Assailly[2], Gilbert z Assailly (zm. 1183) – 5 wielki mistrz joannitów w latach 1163-1169/1170. Jeden z głównych orędowników wyprawy na Egipt na jesieni 1168 (poparty przez większość świeckich baronów), mającej zapobiec całkowitemu okrążeniu ziem Królestwa Jerozolimskiego przez państwa arabskie, na tle której doszło do konfliktu z templariuszami. W wyniku niepowodzenia wyprawy zrezygnował z urzędu[3], co doprowadziło do sporu o następstwo w łonie zakonu. Po zrzeczeniu się godności powrócił do kraju. Utonął podczas podróży z Dieppe do Anglii w 1183.

Za jego rządów doszło do wzrostu potęgi militarnej zakonu – pozyskano przynajmniej trzynaście nowych twierdz, w tym zamek Belvoir w Galilei, zakupiony i przebudowany przez Gilberta w 1168. Zapewne w Belvoir Gilbert planował stworzenie wielofunkcyjnej (militarnej, refugialnej i administracyjnej) stolicy zakonu[4].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Taka forma nazwiska na oficjalnej stronie Zakonu św. Jana [1]
  2. Forma nazwiska używana m.in. przez S. Runcimana, A History of the Crusades: Volume 2, The Kingdom of Jerusalem and the Frankish East, Cambridge 1952
  3. Dobrowolną rezygnację zdaje się dopuszczać H.J.A Sire, Kawalerowie Maltańscy, s.27-28; inaczej S. Runciman Dzieje wypraw krzyżowych, t.II, s. 352, twierdzi, że został on zmuszony do ustąpienia.
  4. H.J.A Sire, Kawalerowie Maltańscy, s. 39