Gilberto Rodríguez Orejuela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gilberto Rodríguez Orejuela.

Gilberto Rodríguez Orejuela, pseudonim El Ajedrecista (Szachista) (ur. 31 stycznia 1939) – kolumbijski baron narkotykowy, który przewodził kartelowi z Cali na południu Kolumbii, w regionie miasta Cali.

Przezwany Szachista, słynął ze sprytu i umiejętności znajdywania się zawsze kilka kroków przed rywalami i władzami. Choć jego grupa ma opinię wyjątkowo brutalnej, często stosował przekupstwo i w wielu wypadkach jego ludzi uważano za szacownych biznesmenów.

Wkrótce po śmierci rywala Pablo Escobara z kartelu z Medellín, Rodriguez Orejuela i jego brat Miguel zostali złapani w Cali w 1995. Stało się to w czasie kadencji prezydenta Ernesta Samper Pizano, którego powszechnie podejrzewano o przyjmowanie pieniędzy od gangu.

Prezydent Samper utworzył specjalną połączoną jednostkę policji i sił specjalnych i ogłosił bezpardonową walkę z gangami, w tym z kartelem z Cali. Policja i komandosi przeprowadzili szturm na luksusowy apartament Rodrígueza Orejuela, gdzie znaleziono go chowającego się pod schodami. Był wśród pierwszych schwytanych baronów narkotykowych, a pozostali wysocy przedstawiciele gangu poddali się dobrowolnie poza Rodriguezem Orejuela, który został zatrzymany przez DEA.

Jego przyjaciel, z którym zakładał kartel, Jose Santacruz Londoño, został zastrzelony rok później w trakcie próby zatrzymania.

Gilberto Rodríguez Orejuela został skazany na 15 lat więzienia, skrócone ostatecznie do 7 lat w nagrodę za dobre sprawowanie i częściowe przyznanie się do winy.

W listopadzie 2002 czasowo uwolniono go na skutek kontrowersyjnej decyzji młodszego sędziego Pedro José Suáreza, który uważał że skrócenie kary jest możliwe przez zastosowanie habeas corpus.

Cztery miesiące później został ponownie schwytany i oskarżony o kolejne przestępstwo - wysłanie 150 kilogramów kokainy do Stanów Zjednoczonych w 1990, w związku z czym można było go ponownie aresztować.

USA początkowo oskarżyły go o kontynuowanie nielegalnych działań z kolumbijskiego więzienia w którym go przetrzymywano od połowy lat 90., a w szczególności o transport narkotyków do Stanów w 1997.

Gilberto Rodríguez Orejuela został wydany USA 3 grudnia 2004, a jego brat Miguel 11 marca 2005.

Oświadczenia prokuratora federalnego Marcosa Daniela Jiménez po przybyciu Rodrígueza do USA sugerowały możliwość procesu za wszystkie przestępstwa, w tym te sprzed 1997 roku. Wywołało to spore kontrowersje, gdyż jak podkreślił kolumbijski rząd, warunki ekstradycji narzucone przez kolumbijski Sąd Najwyższy zabraniają sądzenia go za wcześniejsze przestępstwa.

Obecnie te kwestie są obiektem batalii prawnej braci Rodríguez w Południowym Sądzie Okręgowym na Florydzie.