Gildia Złodziei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gildia Złodziei – fikcyjna gildia w Świecie Dysku. Jej siedziba mieści się na rogu ulicy Alchemików i Dolnego Broad-Wayu w Ankh-Morpork w starym gmachu sądu. Aktualnym przewodniczącym Gildii jest Josiah Herbert Boggis.

Gildia Złodziei powstała od czasu objęcia urzędu Patrycjusza przez lorda Vetinariego i działa całkowicie legalnie. Uznał on bowiem, iż przestępczości nie można całkowicie wyeliminować, a więc łatwiej ją będzie zalegalizować i dzięki temu kontrolować. Od tej pory wszyscy złodzieje oficjalnie zarejestrowani w Gildii mogą legalnie, w majestacie prawa, dokonywać kradzieży i rabunków, pod warunkiem przestrzegania kilku narzuconych przez nią zasad. Podczas wykonywania czynności służbowych (tj. kradzieży) złodzieje muszą najpierw się wylegitymować, a także kulturalnie zachowywać się wobec ofiar. Po dokonaniu kradzieży członkowie Gildii zostawiają poszkodowanemu pokwitowanie, które chroni go przed dalszymi napaściami przez pewien okres. Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą mieszkańcy Ankh-Morpork mogą także wykupić w Gildii dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia im immunitet na czas zależny od wysokości wpłaty.

Zdarzają się również złodzieje nienależący do Gildii i dokonujący nielegalnych kradzieży. Jednak w takim wypadku przeważnie wolą oni szybko oddać się w ręce Straży Miejskiej, zanim złapią ich przedstawicie Gildii i sami wymierzą sprawiedliwość, należy zaznaczyć, że zazwyczaj bardzo bolesną i surową.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]