Gilles Binchois

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gilles Binchois (z prawej) z Guillaume Dufayem (z lewej)

Gilles Binchois, również znany jako Gilles de Binche oraz Gilles de Bins (ur. ok. 1400 w Mons, zm. 20 września 1460 w Soignies) – francuskoflamandzki kompozytor. Syn Jeana i Johanny de Binche. Wychowywał się na dworze Wilhelma IV i Jacqueline de Bavière w Mons. Jeden z trzech najsławniejszych kompozytorów wczesnego XV wieku.

Nieznane są losy Gilles’a do czasu, gdy w 1419 r. został organistą w kościele St-Waudru w Mons. Około 1424 roku przebywał w Paryżu i Anglii w służbie Williama de la Pole, hrabiego Suffolku. Około 1430 r. został członkiem kapeli na dworze burgundzkim, na którym przebywał do śmierci, doszedłszy do stanowiska drugiego kapelana. Ponadto otrzymał liczne prebendy jako kanonik w kościołach kolegialnych w Mons, Cassel, Soignies.

Był, obok Guillaume Dufaya, najwybitniejszym przedstawicielem szkoły burgundzkiej. W przeciwieństwie do innych kompozytorów tej szkoły uprawiał głównie pieśń świecką. Jego kompozycje to 54 chansons z tekstami francuskimi, rondeaux i ballady; części mszalne, magnifikaty, hymny, motety i inne Chansons B. wydał W. Rehm.

„Wielkie znaczenie historyczne mają jego trzygłosowe pieśni świeckie”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bogusław Schäffer: Historia muzyki – style i twórcy. Poznań: Pro Sinfonika, 1979, s. 530.