Gilles de Roberval

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gilles Personier
Gilles de Roberval
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 sierpnia 1602
Roberval

Data i miejsce śmierci

27 października 1675
Paryż

Zawód, zajęcie

matematyk

Gilles de Roberval także Personier (ur. 8 sierpnia 1602 w Roberval[1], zm. 27 października 1675 w Paryżu[1]) – francuski matematyk, profesor na Collège de France (od 1632 roku do śmierci)[1]. Zasłynął głównie w geometrii, m.in. wprowadzając nowe krzywe jak trochoidy.

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Studiował metody określania powierzchni i objętości ciał stałych, rozwijając i udoskonalając zasadę niepodzielności używaną przez włoskiego matematyka Bonaventurę Cavalieriego do obliczania niektórych z prostszych przypadków[1]. Odkrył ogólny sposób rysowania stycznych, traktując krzywą jako wynik ruchu punktu ruchomego i rozdzielając ruch punktu na dwie składowe[1]. Wynalazł również metodę uzyskiwania jednej krzywej od drugiej, za pomocą której można znaleźć płaskie obszary o skończonych wymiarach, które są równe obszarom pomiędzy niektórymi krzywymi i ich asymptotami[1]. Roberval prawdopodobnie wprowadził do matematyki pojęcie punktu przegięcia; posłużył się nim w 1636 roku, w liście do Fermata[2].

W czasie swojej kariery naukowej toczył spory z innym francuskim matematykiem – Kartezjuszem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Gilles Personne de Roberval, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2018-05-11] (ang.).
  2. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Jeff Miller i Siegmund Probst, Earliest Known Uses of Some of the Words of Mathematics (I) (ang.), MacTutor History of Mathematics archive, mathshistory.st-andrews.ac.uk [dostęp 2022-01-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]