Gilotyna (teleturniej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy teleturnieju. Zobacz też: inne znaczenia tego pojęcia.
Gilotyna
L'Eredità
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Roman Czejarek
Data premiery 5 października 2009
Lata emisji 2009–2011
Liczba odcinków 109 (7)
Czas trwania odcinka 26 minut
Format nadawania 16:9 HD
Produkcja
Produkcja Mastiff Media
Reżyseria Szymon Łosiewicz
Stacja telewizyjna TVP 2

Gilotyna – teleturniej nadawany od 5 października 2009 na antenie TVP 2 i TVP HD. Prowadzącym był Roman Czejarek. Główną wygraną było 100 000 złotych.

Do lutego 2010 roku ukazywał się w poniedziałki i wtorki o 19:05. Od marca 2010 roku program zmienił porę emisji: ukazywał się we wtorki i środy o 19:30. 20 kwietnia 2010 roku zmieniono czas emisji na 17:30. 9 września 2010 kolejny raz zmieniono porę emisji. Ostatni odcinek programu został wyemitowany w czerwcu 2011 roku. Od jesieni 2011 roku program pomimo wysokiej oglądalności nie będzie emitowany, powodem jest kończąca się licencja na program oraz ewentualny brak pomysłów na dalsze zagadki, jego miejsce zajął dodatkowy odcinek programu Jeden z dziesięciu (czwartki) i nowy teleturniej – Kabaretożercy (piątki).

Prowadzący[edytuj]

 Osobny artykuł: Roman Czejarek.

Zasady gry[edytuj]

Runda 1. (eliminacje)

W eliminacjach bierze udział 4 zawodników, każdy na początku otrzymuje po 5000 złotych. Prowadzący podaje 9 słów-wskazówek, które mają naprowadzić graczy na właściwe słowo-klucz. Jeżeli ktoś zna odpowiedź na pytanie przed zaproponowaniem wszystkich podpowiedzi, naciska przycisk i podaje hasło. Za błędną odpowiedź zostaje wykluczony z kolejki, za dobrą przechodzi do rundy 2. i ponadto zabiera na swoje konto 2500 zł z kont pozostałych graczy (więc ma w sumie na koncie 12 500 zł). Drugi gracz, który w następnej zagadce odgadł hasło, zabiera pieniądze tylko z kont przegranych graczy, tzn. pozostaje z kwotą 7500 zł. Do rundy drugiej przechodzi 2 graczy.

Runda 2.

Zawodnicy wybierają dla siebie jedno z 6 pytań, każde jest premiowane określoną kwotą pieniędzy – 2 × 5000, 10 000, 15 000, 20 000, 25 000 zł. Zaczyna gracz z najmniejszą ilością pieniędzy. Wartość nagrody za dane pytanie zawodnik poznaje dopiero po jego wybraniu. Prowadzący zadaje pytanie z 4 wariantami odpowiedzi. Jeżeli odpowiedź jest prawidłowa, dostaje określoną kwotę pieniędzy, w razie pomyłki przeciwnik zabiera wszystkie jego dotychczas zgromadzone pieniądze. Po wyczerpaniu zestawu pytań, prowadzący czyta dodatkowe 7 pytanie, na początku prezentowane są tylko warianty odpowiedzi. Zawodnik mający większą sumę pieniędzy decyduje, czy sam odpowie na pytanie, czy odpowie na nie przeciwnik. Jeżeli decydujący odpowiada poprawnie, to przechodzi do finału, a rywal kończy grę. Jeżeli jednak konkurent udziela prawidłowej odpowiedzi, to on wchodzi do ostatniego etapu i zabiera pieniądze zgromadzone przez drugiego gracza. Od 50 odcinka (wrzesień 2010) wprowadzono dodatkowe nagrody rzeczowe za dobre odpowiedzi – telewizory i wczasy dla dwóch osób.

Finał

Prowadzący czyta graczowi 2 słowa. Z tej pary musi wybrać po jednym wyrazie. Takich par jest pięć. Pierwszy wybór jest całkowicie losowy, dalej jeden z wyrazów z każdej następnej pary układa się w logiczny ciąg prowadzący do poszukiwanego słowa-klucza. Za każdą pomyłkę tytułowa gilotyna zabiera zawodnikowi połowę pieniędzy. Po wybraniu wyrazów gracz ma minutę na odgadnięcie hasła (słowa-klucza), w przeciwnym razie wychodzi ze studia tylko z nagrodą pocieszenia: koszem słodyczy. Najniższą możliwą wygraną w finale jest kwota 625 zł (zakładając, że do finału przechodzi osoba z sumą 20000 zł, a zawodnik ani razu nie wybierze poprawnego wyrazu z pary).

Linki zewnętrzne[edytuj]