Gilotyna (teleturniej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy teleturnieju. Zobacz też: inne znaczenia tego pojęcia.
Gilotyna
Nazwa formatu L'Eredità
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Roman Czejarek
Data premiery 5 października 2009
Lata emisji 2009–2011
Liczba odcinków 109
Czas trwania odcinka 26 minut
Format nadawania 16:9 HD
Produkcja
Produkcja Mastiff Media
Reżyseria Szymon Łosiewicz
Stacja telewizyjna TVP 2

Gilotyna – teleturniej nadawany od 5 października 2009 na antenie TVP 2 i TVP HD. Program prowadził Roman Czejarek. Główną wygraną była kwota 100 000 złotych.

Do lutego 2010 roku ukazywał się w poniedziałki i wtorki o 19.05. Od marca 2010 roku program zmienił porę emisji: ukazywał się we wtorki i środy o 19.30. 20 kwietnia 2010 roku zmieniono czas emisji na 17.30. 9 września 2010 kolejny raz zmieniono porę emisji. Ostatni odcinek programu został wyemitowany w czerwcu 2011 roku. Od jesieni 2011 roku program pomimo wysokiej oglądalności nie jest już emitowany z powodu kończącej się licencji na program oraz ewentualnego braku pomysłów na dalsze zagadki, jego miejsce zajął dodatkowy odcinek programu Jeden z dziesięciu (czwartki) i nowy teleturniej – Kabaretożercy (piątki).

Prowadzący[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Roman Czejarek.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Runda 1. (eliminacje)

W eliminacjach bierze udział 4 zawodników, każdy na początku otrzymuje po 5000 złotych. Prowadzący podaje 9 słów-wskazówek, które mają naprowadzić graczy na właściwe słowo-klucz. Jeżeli ktoś zna odpowiedź na pytanie przed zaproponowaniem wszystkich podpowiedzi, naciska przycisk i podaje hasło. Za błędną odpowiedź zostaje wykluczony z kolejki, za dobrą przechodzi do rundy 2. i ponadto zabiera na swoje konto 2500 zł z kont pozostałych graczy (więc ma w sumie na koncie 12 500 zł). Drugi gracz, który w następnej zagadce odgadł hasło, zabiera pieniądze tylko z kont przegranych graczy, tzn. pozostaje z kwotą 7500 zł. Do rundy drugiej przechodzi 2 graczy.

Runda 2.

Zawodnicy wybierają dla siebie jedno z 6 pytań, każde jest premiowane określoną kwotą pieniędzy – 2 × 5000, 10 000, 15 000, 20 000, 25 000 zł. Zaczyna gracz z najmniejszą ilością pieniędzy. Wartość nagrody za dane pytanie zawodnik poznaje dopiero po jego wybraniu. Prowadzący zadaje pytanie z 4 wariantami odpowiedzi. Jeżeli odpowiedź jest prawidłowa, dostaje określoną kwotę pieniędzy, w razie pomyłki przeciwnik zabiera wszystkie jego dotychczas zgromadzone pieniądze. Po wyczerpaniu zestawu pytań, prowadzący czyta dodatkowe 7 pytanie, na początku prezentowane są tylko warianty odpowiedzi. Zawodnik mający większą sumę pieniędzy decyduje, czy sam odpowie na pytanie, czy odpowie na nie przeciwnik. Jeżeli decydujący odpowiada poprawnie, to przechodzi do finału, a rywal kończy grę. Jeżeli jednak konkurent udziela prawidłowej odpowiedzi, to on wchodzi do ostatniego etapu i zabiera pieniądze zgromadzone przez drugiego gracza. Od 50. odcinka (wrzesień 2010) wprowadzono dodatkowe nagrody rzeczowe za dobre odpowiedzi – telewizory i wczasy dla dwóch osób.

Finał

Prowadzący czyta graczowi 2 słowa. Z tej pary musi wybrać jeden wyraz. Takich par jest pięć. Pierwszy wybór jest całkowicie losowy, dalej jeden z wyrazów z każdej następnej pary układa się w logiczny ciąg prowadzący do poszukiwanego słowa-klucza. Za każdą pomyłkę tytułowa Gilotyna zabiera zawodnikowi połowę pieniędzy. Po wybraniu wyrazów gracz ma minutę na odgadnięcie hasła (słowa-klucza), w przeciwnym razie wychodzi ze studia tylko z nagrodą pocieszenia: koszem słodyczy. Najniższą możliwą wygraną w finale jest kwota 625 zł (zakładając, że do finału przechodzi osoba z sumą 20 000 zł, a zawodnik ani razu nie wybierze poprawnego wyrazu z pary). Najwyższa możliwa to 100 000 zł.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]