Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze - stacjonarna, samokształceniowa szkoła ogólnokształcąca, realizująca programy eudukacuji pocztąkowej, podstawowej, średniej i dodatkowej w języku polskim.

Drewniany budynek gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze (od 1933 r.)

O gimnazjum[edytuj | edytuj kod]

Budynek gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze (od 2015 r.)
 • Na dzień dzisiejszy (dane na początek 2019-2020 roku szkolnego) naukę w gimnazjum pobiera 173 uczniów, pracuje 33 nauczycieli, pedagog socjalny i specjalny, logopeda, ponad 20 osób personelu pomocniczego i technicznego. W gimnazjum działają trzy grupy przygotowawcze, do których w sumie uczęszcza 35 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
 • W gimnazjum działa dużo kółek: krajoznawcze, estradowych tańców, sportu, matematyki, plastyki, dramatyczne, informatyki i inne. Także są realizowane programy letniego odpoczynku dzieci oraz prewencja przestępstw nastolatków i dzieci.
 • Na lekcjach z różnych przedmiotów uczniowie mają możliwość korzystać z informacyjnych technologii: w gimnazjum jest 38 komputerów (16 komputerów wykorzystuję się w celu nauczania). Wszyscy uczniowie mają możliwość korzystania z biblioteki i nowoczesnej czytelni. Tu są 5 komputerów przeznaczone dla indywidualnej pracy uczniów i nauczycieli.
 • Kółka metodyczne organizują dekady i tygodnie różnych przedmiotów (tydzień języka litewskiego, dekada nauk ścisłych, tydzień języków obcych, dekady historii i geografii). Uczniowie aktywnie biorą udział w różnych konkursach i olimpiadach.
 • Każdego roku są organizowane różne święta i imprezy. Niektóre imprezy stały się już tradycją, a mianowicie: chrzest pierwszaków, Dzień Nauczyciela, przedstawienie Bożenarodzeniowe i dzielenie się opłatkiem, Dzień Babci i Dziadka, początek i koniec roku szkolnego. Także są organizowane wycieczki do różnych miejscowości na Litwie i w Polsce.
 • W naszym gimnazjum chętnie działa Samorząd Uczniowski, którego celem jest wzmocnienie aktywności społecznej uczniów, dbanie o poziom kulturalny i czynny udział w życiu gimnazjum. Samorząd Uczniowski organizuje takie imprezy jak: wieczór kina, dzień tolerancji, zapusty. Także Samorząd Uczniowski tworzy różnorodne akcje i projekty powiązane z trudnościami, obywatelstwem oraz z kulturą przeszłą i teraźniejszą.
 • W gimnazjum działa również drużyna harcerska CzDH „Czarna 1”. W drużynie każdy wspiera jeden drugiego. Biwaki, zbiórki, wyjazdy - to wszystko buduje silną drużynę harcerską i uczy współpracy. Z harcerzami nigdy nie jest smutno, świat przygód stoi przed nimi otworem.
Cmentarz sióstr i nowicjuszek zgromadzenia sióstr SJK w Czarnym Borze
 • W naszej gminie znajduje się cmentarz urszulanek, gdzie jest 19 nagrobków, spoczywają tutaj siostry urszulanki i nowicjuszki.  Także jest pomnik ks. Ignacego Mickiewicza, który był krewnym Adama Mickiewicza. Pod kierownictwem śp. ks. Józefa Narkuna, śp. dyr. Mieczysława Jasiulewicza i starosty gminy Tadeusza Aszkielańca oraz społeczności osiedla, szkoły i samorządu rejonu wileńskiego, cmentarz uporządkowano i z tego momentu szkoła opiekuje się małą nekropolią.
 • W naszej szkole pracowała Idalia Żyłowska – córka pisarza i publicysty Józefa Mackiewicza, którego muzeum zostało otwarte w 2021 r. w naszej okolicy, a także Alina Worotyńska – siostra poety wileńskiego Sławomira Worotyńskiego.

Historia gimnazjum[edytuj | edytuj kod]

Św. Urszula Ledóchowska

1919 r. – W Czarnym Borze została założona polska szkoła powszechna, gdzie dzieci mogły kształcić się w ojczystym (polskim) języku.

1927 r. – Opiekę nad szkołą obejmuje Matka Urszula Ledóchowska.

1933 r. – Oddano do użytku nowy, drewniany budynek szkoły zbudowany w ramach akcji „100 szkół dla Wileńszczyzny”.

Przed II wojną światową – W czasie pobytu sióstr SJK w Czarnym Borze, powstał sierociniec. Także siostry urszulanki zostały pierwszymi założycielkami kościoła w Czarnym Borze, niestety wybuch wojny przeszkodził w realizacji budowy świątyni. Obecnie mamy kościół pw. bł. ks. Michała Sopoćki, powstały na fundamentach kościoła, które zaczęły wznosić urszulanki.

W czasie II wojny światowej (1940–1942) – Nauczanie w naszej szkole odbywało się w języku litewskim.

Po II wojnie światowej – Jak grzyby po deszczu powstawały klasy rosyjskie, później też litewskie. Szkoła staje się trójjęzyczną.

1954 r. – status szkoły zmieniono na szkołę średnią.

1965 r. – Zbudowano 3-kondygnacyjny murowany budynek szkoły.

1991 r. – Klasy litewskie przenoszą się do budynku byłego poprawczaka. Powstała samodzielna szkoła litewska.

1992 07 21 – Decyzją pełnomocnika Rządu Republiki Litewskiej na rejon wileński szkoła w Czarnym Borze zostaje zreorganizowana na rosyjską (Nr 1) i polską (Nr 2). Powstała samodzielna polska Szkoła Średnia w Czarnym Borze.

1994 06 24 – Progi samodzielnej polskiej Szkoły Średniej Nr 2 w Czarnym Borze opuszcza pierwsza promocja maturzystów.

1995 r. – Gruntowny remont drewnianego budynku szkoły (parter i pierwsze piętro).

1999 09 01 – Wizyta w szkole prezydenta Republiki Litewskiej Waldasa Adamkusa.

2000 09 01 – Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego zaszczycili swą obecnością Konsul generalny Rzeczypospolitej Polski p. Mieczysław Jackiewicz, mer samorządu rejonu wileńskiego p. Leokadia Janušauskienė oraz inni dostojni goście.

2000 12 21 – Wyświęcenie poddasza (drugiego piętra) drewnianego budynku szkoły po kapitalnym remoncie.

2002 10 30 – Decyzją Rady Samorządu rejonu wileńskiego szkoła otrzymała imię UrszuliLedóchowskiej.

2003 02 28 – Uroczystość z okazji nadania szkole średniej w Czarnym Borze imienia błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej.

2003 05 18 – 12 osobowa grupa uczniów i nauczycieli szkoły brała udział w Uroczystościach kanonizacyjnych Matki Urszuli w Rzymie. Szkoła otrzymała błogosławieństwo od papieża Jana Pawła II.

2005 04 14 – Decyzją Rady Samorządu rejonu wileńskiego do szkoły została przyłączona Parudamińska Szkoła Podstawowa (od 1 września).

2006 06 01 – Ministerstwo Oświaty Republiki Litewskiej do dyspozycji szkoły przekazało autobus szkolny.

2010 04 30 – odbyła się uroczystość 90–lecia szkoły w Czarnym Borze pt. ,,Zachować historię – wychować przyszłość”.

2011 09 01 – Otwarcie w szkole grupy przygotowawczej dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

2014 05 30 – Decyzją Rady Samorządu rejonu wileńskiego szkoła otrzymała status gimnazjum.

2015 04 30 – Uroczystość pt. „Żyć dla szczęścia innych…” z okazji 150 rocznicy urodzin Patronki św. Urszuli Ledóchowskiej, inauguracji Gimnazjum oraz zakończenia budowy.

Dyrektorowie[edytuj | edytuj kod]

 • 1992 m. Janina Lebrikienė;
 • 1996 m. Mečislav Jasiulevič;
 • 2021 m. Ligija Koženevska.

Linki[edytuj | edytuj kod]

Strona internatowa gimnazjum

Strona Facebook'owa gimnazjum

Strona Instagram'u gimnazjum (@leduchovskos)

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Muzeum gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze

Strona internatowa gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze