Gimnazjum nr 1 im. Zjazdu gnieźnieńskiego w Gnieźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szkoła podstawowa nr 1 w Gnieźnie
Szkoła podstawowa
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. 19/Wlkp/A z dnia 4.10.1999 [1]
Ilustracja
Gimnazjum nr 1 im. Zjazdu gnieźnieńskiego w Gnieźnie.
Państwo  Polska
Miejscowość Gniezno
Adres ul. św. Jana 2a
Data założenia 12 lutego 1810
Patron Zjazd gnieźnieński
Dyrektor mgr Andrzej Duszyński (od 2002)
Wicedyrektorzy mgr Katarzyna Konieczna
Położenie na mapie Gniezna
Mapa lokalizacyjna Gniezna
Szkoła podstawowa nr 1 w Gnieźnie
Szkoła podstawowa nr 1 w Gnieźnie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szkoła podstawowa nr 1 w Gnieźnie
Szkoła podstawowa nr 1 w Gnieźnie
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Szkoła podstawowa nr 1 w Gnieźnie
Szkoła podstawowa nr 1 w Gnieźnie
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gnieźnieńskiego
Szkoła podstawowa nr 1 w Gnieźnie
Szkoła podstawowa nr 1 w Gnieźnie
Ziemia52°32′16″N 17°35′47″E/52,537778 17,596389
Strona internetowa

Gimnazjum nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego w Gnieźnie[2] – najstarsza szkoła w mieście. Założona w 1810 roku mieściła się obok kościoła św. Jana, dlatego została nazwana Świętojańską. Od 1945 roku Szkoła Podstawowa nr 1, a od 1999 Gimnazjum nr 1 .

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szkołę założono w 1810 roku i nazwano ją Świętojańską. Mieściła się obok kościoła św. Jana. W 1825 roku placówkę podzielono na trzy wyznaniową: katolicką, ewangelicką i żydowską. Szkoła Świętojańska pozostała katolicką. Po odejściu z Gniezna zakonu bożogrobców szkoła otrzymała do dyspozycji budynek poklasztorny.

W 1904 roku szkołę przeniesiono do zbudowanego w pseudogotyckim stylu, budynku przy ul. św. Jana. Były to czasy zaborów, językiem wykładowym był niemiecki. Tylko religii i śpiewu kościelnego można było uczyć po polsku. W 1906 roku wprowadzono jednak w życie zarządzenie o nauczaniu religii także w j. niemieckim. To doprowadziło do wybuchu strajku dzieci w obronie mowy polskiej. Strajk stłumiono w 1907 roku, a jego uczestników objęto poważnymi restrykcjami.

Po wybuchu I wojny światowej budynek został zajęty przez wojsko, najpierw na kwatery, a później na szpital wojskowy. Szkoła funkcjonowała jednak dalej w różnych salach w mieście. W 1920 roku, już w Polsce niepodległej, sześcioletnia Szkoła Świętojańska została przemianowana na siedmioletnią Szkołę Powszechną . Nadal nazywano ją szkołą św. Jana lub Świętojańską.

Wspaniały rozwój szkoły przerwała II wojna światowa. Najpierw budynek zajęli żołnierze hitlerowscy, potem w 1943 roku uruchomiono tu szkołę niemiecką, wreszcie w 1944 roku szpital wojskowy, najpierw dla Niemców, potem dla żołnierzy radzieckich.

W 1945 roku rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa nr 1 w Gnieźnie. W 1970 roku przyjęła ona imię Bohaterów Westerplatte. W 1999 roku w wyniku reformy edukacji szkołę przekształcono w Gimnazjum nr 1. Od 2004 roku nosi ono imię Zjazdu Gnieźnieńskiego[3].

Budynek[edytuj | edytuj kod]

Początkowo szkoła mieściła się w budynku obok kościoła św. Jana w Gnieźnie(dawny klasztor). W 1904 roku przeniosła się do pseudogotyckiego budynku przy ul. św. Jana. W czasie II wojny światowej w budynku tym był szpital dla rannych żołnierzy – najpierw hitlerowskich, później radzieckich. W czasie okupacji akta uczniów, zdjęcia i dzienniki zostały ukryte i zachowały się do dzisiaj. Po zakończonej wojnie w salach nic nie zostało – całe wyposażenie szkoły zostało zabrane przez żołnierzy. Budynek ten jest jednym z największych budynków gimnazjalnych w mieście. Ponieważ usytuowany jest na wzniesieniu, zaistniały trudności z nazwą pięter. Obecnieje przyjmuje się, że składa się on z sutereny, parteru, 1. i 2. piętra oraz z poddasza. W suterenie znajdują się dwie małe sale do języka angielskiego oraz świetlica. Na parterze, poza salami lekcyjnymi znajduje się sekretariat, sklepik szkolny, a także biblioteka. Drugie piętro zostało podzielone na część lekcyjną i sportową, gdzie znajdują się szatnie i sala gimnastyczna.

Baza sportowa[edytuj | edytuj kod]

Szkoła posiada bardzo ubogą bazę sportową. Do końca 2009 roku posiadała salę gimnastyczną na 2. piętrze, została jednak ona zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Szkoła posiada wielofunkcyjne boisko sportowe, nauczyciele organizują zajęcia wychowania fizycznego także nad Jeziorem Jelonek oraz na gnieźnieńskich halach sportowych i basenie.

W czerwcu 2015 roku została oddana do użytku hala sportowa położona przy ulicy Świętokrzyskiej.

Pracownicy[edytuj | edytuj kod]

W szkole łącznie pracuje ok. 60 nauczycieli i pedagogów wraz z dyrekcją oraz 10 pracowników administracji. Na rok szkolny 2010/2011 przewiduje się 23 wychowawców klas.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

  • senator Piotr Gruszczyński
  • regionalista Walerian Występski
  • franciszkanin o. Edward Iwo Zieliński, wykładowca KUL zm. 2011

Profile[edytuj | edytuj kod]

W roku szkolnym 2014/2015 będą funkcjonowały następujące profile:

  • matematyczny
  • naukowy
  • pływacki
  • ekologiczny
  • historyczno-turystyczny
  • językowo-turystyczny
  • językowy

Nauka języków obcych[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie klasy uczą się języka angielskiego i niemieckiego, wyjątkiem jest klasa językowa (w której uczą hiszpańskiego i angielskiego).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]