Gintaras Didžiokas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gintaras Didžiokas
Data i miejsce urodzenia 10 sierpnia 1966
Wilno
Poseł do PE VI kadencji
Okres od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009
Przynależność polityczna LVLS

Gintaras Didžiokas (ur. 10 sierpnia 1966 w Wilnie) – litewski polityk, inżynier, poseł na Sejm i do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1991 został inżynierem radioelektroniki na Uniwersytecie Technicznym w Kownie. Tytuł zawodowy magistra z zakresu handlu międzynarodowego uzyskał w 2004 na Uniwersytecie Międzynarodowym w Moskwie.

Na początku lat 90. pracował w Departamencie Komunikacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Litwy, dochodząc do stanowiska zastępcy dyrektora departamentu. Od 1992 prowadził własną działalność gospodarczą.

Nawiązał bliską współpracę z była premier, Kazimierą Prunskienė. W 2000 został wiceprzewodniczącym kierowanej przez nią nią Partii Nowej Demokracji. W tym samym roku z ramienia lewicowej koalicji Algirdasa Brazauskasa uzyskał mandat posła na Sejm.

Od 2003 pełnił funkcję obserwatora przy Parlamencie Europejskim. Rok później z listy federacyjnego Związku Partii Chłopskiej i Nowej Demokracji (przekształconego w Litewski Ludowy Związek Chłopski) został wybrany eurodeputowanym. W PE przystąpił do frakcji Unii na rzecz Europy Narodów. W 2009 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]