Giovanni Caboto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Giovanni Caboto
Ilustracja
Giovanni Caboto na malowidle ściennym Giustino Menescardiego (1762)
Data i miejsce urodzenia

ok. 1450
Genua

Data śmierci

ok. 1500

Zawód, zajęcie

żeglarz, nawigator

Trasa wyprawy Johna Cabota (1497)

Giovanni Caboto, znany pod angielską wersją swego imienia i nazwiska jako John Cabot (ur. 1450 w Genui, zm. ok. 1500) – włoski żeglarz, pływający pod banderą angielską.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1461 roku mieszkał w Wenecji. W 1476 roku przyjął obywatelstwo Republiki Weneckiej[1]. Jako obywatel wenecki odbył liczne podróże na Wschód, docierając podobno nawet do Mekki[2][3]. Około 1484 roku osiadł w Anglii, zmieniając nazwisko na John Cabot.

Gdy był już doświadczonym kapitanem, został zatrudniony przez króla Henryka VII[3] dla odbycia podróży w celu znalezienia drogi do Azji. Zgodnie ze swymi przekonaniami Cabot wybrał drogę północną, w nadziei na odnalezienie domniemanego Przejścia Północno-Zachodniego. W czasie swej wyprawy w 1497 roku, wraz ze swym synem Sebastiano, dopłynął do kontynentalnych brzegów Ameryki Północnej, odkrywając Nową Fundlandię i Labrador. Gdy kontynuował swoją wyprawę na północ, został zatrzymany przez lody. Cabot nie zdołał odkryć północnej drogi morskiej, lecz wytyczył kierunek poszukiwań dla kolejnych podróżników. W czasie swej drugiej wyprawy w 1498 roku opłynął środkową część wybrzeża amerykańskiego, docierając aż do przylądka Hatteras. Powracając z wyprawy, zaginął w okolicach Islandii.

Odkrycia Cabota były podstawą brytyjskich roszczeń do terenów kontynentalnych Ameryki Północnej[3][1]. Od jego nazwiska pochodzi termin „kabotaż”, oznaczający żeglugę między portami tego samego państwa lub, ogólniej, żeglugę przybrzeżną.

Ku jego pamięci została zbudowana wieża Cabota w Bristolu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b John Cabot (ang.). biography.com. [dostęp 2017-03-05].
  2. S. Grzybowski, Tomahawki i muszkiety, s. 27.
  3. a b c John Cabot, Italian explorer (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2017-03-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grzybowski S., Tomahawki i muszkiety. Z dziejów Ameryki Północnej XV-XVIII w., Warszawa 1965, s. 26–29.