Giovanni da Verrazzano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Giovanni da Verrazzano
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 1485
Val di Greve (Toskania)

Data i miejsce śmierci

1528
Gwadelupa

Zawód, zajęcie

podróżnik, żeglarz, odkrywca

podpis
Trasa podróży Giovanniego da Verrazzano w 1524 roku

Giovanni da Verrazzano lub Verrazano (ur. ok. 1485 w Val di Greve w Toskanii, zm. 1528 na Gwadelupie) – włoski żeglarz, podróżnik i odkrywca. Sławę przyniosła mu podróż do Ameryki w celu znalezienia Przejścia Północno-Zachodniego na zlecenie króla Francji Franciszka I.

Podróże[edytuj | edytuj kod]

Verrazzano opuścił Maderę 17 stycznia 1524 roku i dotarł do Przylądka Strachu odkrytego rok wcześniej przez Lucasa Vazqueza de Ayllona. Stamtąd skierował się na północ i płynąc wzdłuż wybrzeża dotarł aż do Nowej Fundlandii. W czasie swej podróży dokonał kilku przystanków, między innymi w miejscu, gdzie dziś znajduje się miasto Nowy Jork. Cieśnina, w której zarzucił kotwicę została nazwana jego imieniem. Także współcześnie jeden z mostów w Nowym Jorku, Verrazzano-Narrows Bridge, nosi jego imię.

Ze swej wyprawy powrócił 8 lipca tego samego roku z przekonaniem, że kontynent północnoamerykański jest wąskim pasmem lądu oddzielającym oceany. Jednym z towarzyszy Giovanniego de Verrazzano był jego brat Girolamo, który będąc zdolnym kartografem, wykonał bardzo cenione przez współczesnych mapy odwiedzanych wybrzeży.

Drugą podróż na zachód podjął w roku 1526 lub 1527. Pożeglował do Brazylii, skąd wrócił z ładunkiem cennego drewna.

Verrazzano w czasie swej kolejnej wyprawy wiosną 1528 roku na Karaiby został pojmany na Gwadelupie przez miejscowych Indian Arawaków, zabity i zjedzony. Pozostali członkowie ekspedycji kontynuowali podróż, docierając do wybrzeży Brazylii, by następnie powrócić do Francji.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Jego imieniem został nazwany jeden z włoskich niszczycieli typu Navigatori.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jacques Habert: La vie et les voyages de Jean de Verrazane. Montréal & Ottawa: Cercle du livre de France, 1964.
  • Carl Waldman, Alan Wexler: Encyclopedia of Exploration: Volume I: The Explorers. New York: Facts On File, 2004. ISBN 0-8160-4676-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]