Girls’ Generation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Girls’ Generation
소녀시대
Ilustracja
Girls' Generation (wrzesień 2015)
Inne nazwy

SNSD, SoShi, Sonyeo Shidae, GG

Rok założenia

2007

Pochodzenie

 Korea Południowa Seul

Gatunek

k-pop, teen pop, bubblegum pop, electropop[1][2], R&B

Aktywność

2007–2017 (przerwa), 2022–

Wydawnictwo

SM Entertainment, KT Music, EMI Japan, UMG

Powiązania

SM Town

Skład
Taeyeon
Sunny
Hyoyeon
Yuri
Yoona
Tiffany
Sooyoung
Seohyun
Byli członkowie
Jessica
Strona internetowa
Girls' Generation
Nazwa koreańska
Hangul

소녀시대

Hancha

少女時代

Transkrypcja poprawiona

Sonyeo Shidae

Transkrypcja MCR

Sonyŏ Shidae

Girls’ Generation (kor. 소녀시대 Sonyeo Sidae, hancha/kanji: 少女時代 Shōjo Jidai) – koreański girlsband, grający muzykę popową (k-pop). Nazwa często skracana do SNSD, lub SoShi (소시, hancha: 少時). Producentem zespołu jest Lee Soo-man z SM Entertainment. Zespół zadebiutował z dziewięcioma członkiniami 5 sierpnia 2007 roku. Girls’ Generation wydały sześć studyjnych albumów w Korei. Zespół jest jedną z grup muzycznych z największą liczbą sprzedanych egzemplarzy albumów w Korei Południowej.

Zespół wydał w Korei cztery albumy, trzy minialbumy, dwa japońskie albumy i dziewięć singli. W 2009 ich przebój Gee pobił rekord najdłuższej utrzymanej #1 pozycji na listach przebojów na KBS's Music Bank, utrzymując tę pozycję przez dziewięć kolejnych tygodni[3]. Singel został nazwany piosenką dekady przez koreańską stronę z muzyką, Melon[3]. Grupa zdobyła także wiele nagród w 2009 i 2010 roku, w tym dla Artysty Roku przyznawane przez Seoul Music Awards, Golden Disk Awards, Melon Music Awards i Korean Cultural Entertainment Awards. 30 września 2014 roku SM Entertainment ogłosiło, że Jessica nie jest już członkinią zespołu, który od tamtego momentu kontynuował pracę z ośmioma członkiniami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

2007–2008: Debiut i Girls’ Generation[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2007 roku odbył się pierwszy nieoficjalny wysęp sceniczny Girls’ Generation w School of Rock stacji Mnet, podczas którego grupa wykonała swój pierwszy singel Into the New World (kor. 다시 만난 세계 Dasi Mannan Segye). Pierwszy singel grupy został niedługo potem wydany na płycie, zawierając dodatkowo instrumentalną wersję utworu oraz dwa inne utwory: Beginning i Perfect for You.

Koreański tytuł trzeciej piosenki z krążka – „Perfect for you” (kor. 소원 Sowon; dosł. Życzenie), stał się później nazwą oficjalnego fan klubu Girls’ Generation – S♡NE. Debiut grupy oficjalnie nastąpił 5 sierpnia 2007 roku. Zespół wystąpił w programie Inkigayo, a później w Show! Music Core i Music Bank. Into the New World zdobył pierwsze miejsce w programie M! Countdown. Grupa wydała swój pierwszy debiutancki album pod koniec jesieni 2007 roku z głównym singlem Girls’ Generation (kor. 소녀시대) będącym remakiem piosenki Lee Seung-cheol z 1989 r. Promocja singla rozpoczęła się na początku listopada. na albumie znalazł się także utwór Into the New World, Perfect for You (z nowym tytułem Honey) i osiem innych piosenek. Pierwszy album grupy sprzedał się w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Poprzednim kobiecym zespołem popowym w Korei, który osiągnął ten wynik, był S.E.S.[4].

Na początku 2008 roku Girls’ Generation rozpoczęły promowanie drugiego singla z albumu – Kissing You, który zdobył swoją pierwszą nagrodę po osiągnięciu pierwszej pozycji na liście programu KBS Music Bank w lutym[5]. Piosenka ta osiągnęła #1 miejsce w trzech głównych muzycznych rankingach telewizyjnych: SBS Inkigayo, M! Countdown i Music Bank. W marcu 2008 roku album został przepakowany, wydany ponownie z nowym tytułem Baby Baby. Girls’ Generation wydały zwiastun dla singla Baby Baby 15 marca 2008 roku. Singel został wydany na cyfrowych stronach muzycznych 17 marca 2008 roku. GG występowały z również Baby Baby także w programach muzycznych, takich jak Music Core, Inkigayo, M! Countdown w marcu i kwietniu. Promocja albumu zakończyła się 13 kwietnia 2008 roku w programie Inkigayo[6]. W trakcie promocji grupy członkinie Jessica, Tiffany i Seohyun pojawiły się gościnnie na minialbumie wydanym przez Roommate z Purple Communication. Płyta, Roommate: Emotional Band Aid, została wydana 1 grudnia 2008 roku. Piosenka Oppa Nappa (kor. 오빠 나빠) śpiewana była przez trzy wokalistki i została wydana cyfrowo przed albumem w kwietniu 2008 r. Wykonanywana była w programach muzycznych SBS Inkigayo, KBS Music Bank i Mnet M! Countdown[7][8].

2009: Gee i Genie[edytuj | edytuj kod]

Girls’ Generation wykonujące Genie podczas LG Mobile Worldcup w 2009.

5 stycznia 2009 roku zespół wydał minialbum Gee z promującym go utworem o tym samym tytule[9]. Singel znalazł się na szczycie godzinnej listy przebojów Cyworld w dniu swojej premiery[10]. Piosenka osiągnęła szczytowe miejsca w większości większych cyfrowych listach przebojów w ciągu dwóch kolejnych dni[11]. Girls' Generation rozpoczęły promowanie minialbumu w styczniu w programie MBC Show! Music Core, w którym wykonały główny singel Gee oraz utwór Him Nae!. Tydzień po premierze Gee znalazł się na #1 miejscu w programie KBS Music Bank[12], oraz SBS Inkigayo. Gee stał się na fenomenalnym hitem, bijąc rekord zwycięstw w programie Music Bank dziewięciokrotnie osiągając pierwsze miejsce, a także zdobywając „Triple crown” w Inkigayo. Piosenka pobiła kolejny rekord, pozostając na szczycie przez siedem tygodni[13] i pozostała na tej pozycji w ósmym tygodniu. Następnie pobił rekord najdłużej utrzymanego #1 miejsca w Music Bank, bijąc rekord 7 tygodni wcześniej ustalony przez Jewelry w 2008 roku z One More Time[14]. Gee osiągnął swój dziewiąty #1 w programie z 13 marca 2009 roku. SM Entertainment stwierdziło, że ponad 100 000 egzemplarzy minialbumu zostało wysłanych do sklepów, a firma analizy sprzedaży Hanteo odnotowała sprzedaż ponad 30 tysięcy egzemplarzy w ciągu pierwszych 10 dni od wydania płyty. Utwór wykazał się także w innych zestawieniach pojawiając się na szczycie list Mujikon, Melon i Mnet przez osiem kolejnych tygodni, na liście Dosirak przez siedem tygodni, na Muse przez sześć tygodni, a na Baksu przez cztery tygodnie[15].

Po krótkiej przerwie SM Entertainment ogłosiło, że grupa powróci z nowym minialbumem z koncepcją „Marine Girl”. Nowy singel, zatytułowany Tell Me Your Wish (Genie) został wydany cyfrowo 22 czerwca, a minialbum – 29 czerwca[16]. Grupa rozpoczęła swoje działania promocyjne 26 czerwca 2009 roku, Występując w KBS Music Bank[17]. Grupa wystąpiła także w MBC Show! Music Core i SBS Inkigayo 27 i 28 czerwca 2009 roku. Fizyczne wydanie minialbumu zostało opóźnione przez SM Entertainment, aby przerobić okładkę albumu, płyta została wydana cztery dni później 29 czerwca 2009 roku[16][18]. Pierwsze zwycięstwo singel Tell Me Your Wish (Genie) zdobył 10 lipca 2009 roku w odcinku programu KBS Music Bank. Drugą nagrodę zdobył 12 lipca w odcinku programu SBS Inkigayo. W ciągu kilku następnych dni piosenka uplasowała się na szczycie 10 różnych cyfrowych rankingów muzycznych[19]. Utwór okazał się sukcesem, ponieważ podbił różne strony muzyczne, w tym Melon, Dosirak, Mnet i Bugs, a także uplasował się na 1. miejscu tygodniowego rankingu w pierwszym tygodniu lipca[20]. Minialbum sprzedał się szacunkowo w ilości ponad 50 000 egzemplarzy w pierwszym tygodniu po jego wydaniu (prawie podwajając ilość sprzedanych egzemplarzy płyty Gee)[21]. Album sprzedał się w ilości ponad 200 000 sztuk do 2010 roku[21]. Zespół zdobył nagrodę Daesang za album Gee podczas 19. Seoul Music Awards[22].

2010: Oh!, Hoot i japoński debiut[edytuj | edytuj kod]

28 stycznia 2010 roku ukazał się drugi album studyjny zatytułowany Oh![23]. Wydanie albumu promował utwór tytułowy, który osiągnął numer jeden w rankingu „Gaon Digital Chart”[24]. Singel stał się drugim najlepiej sprzedającym się cyfrowo singlem 2010 roku w Korei Południowej, sprzedając się w liczbie ponad 3,3 mln egzemplarzy[25]. 22 marca 2010 roku album Oh! został ponownie wydany pod tytułem Run Devil Run[26], promował go singel o tym samym tytule. Płyta znalazła się na szczycie rankingu „Gaon Album Chart”. Album Oh! i Run Devil Run odniosły sukces komercyjny w Korei Południowej, stając się drugim i czwartym najlepiej sprzedającym się albumem w 2010 roku[27].

W połowie 2010 roku Girls’ Generation podpisała kontrakt z podwytwórnią Universal Music Japan – Nayutawave Records (obecnie EMI Records Japan), aby zadebiutować w Japonii[28]. 11 sierpnia 2010 roku ukazała się płyta DVD New Beginning of Girls’ Generation, na którym znalazło się siedem teledysków oraz specjalny materiał bonusowy[29]. Płyta uplasowała się na 4 pozycji w rankingu Oricon DVD Chart[29], dzięki czemu Girls’ Generation zostały pierwszym koreańskim girlsbandem, który zdobył miejsce w liście top five Oriconu[30]. DVD zdobyło status złotej płyty[31]. We wrześniu 2010 roku zespół wydał japońską wersję piosenki „GENIE”, jako ich debiutancki japoński singel[32]. Singel zadebiutował na czwartej pozycji listy Oricon Singles Chart[33] i zdobył status platynowej płyty[34]. Miesiąc później grupa wydała swój drugi japoński singel, „Gee”, który uplasował się na drugiej pozycji listy Oricon Singles Chart[35] i zdobył status płyty Milion[36].

27 października 2010 ukazał się trzeci minialbum zatytułowany Hoot (kor. 훗(Hoot))[37]. Album uplasował się na pierwszym miejscu listy Gaon Album Chart[38]. Został trzecim najlepiej sprzedającym się albumem 2010 roku w Korei Południowej[27]. Tytułowy utwór, Hoot, pierwotnie był zatytułowany Bulletproof i miał angielskie słowa[39]. Piosenka zadebiutowała na szczycie rankingu Gaon Digital Chart.

Zespół zdobył nagrodę Daesang za album Oh! podczas 20. Seoul Music Awards[22].

2011–2012: Japoński sukces i The Boys[edytuj | edytuj kod]

Girls’ Generation kontynuowały swój sukces w Japonii wydając singel MR.TAXI/Run Devil Run 27 kwietnia 2011 roku, który uplasował się na 2 pozycji rankingu Oricon[40] i zdobył status złotej płyty[41].

W czerwcu grupa wydała swój debiutancki japoński album, zatytułowany Girls’ Generation[42]. W celu promocji płyty zespół wyruszył na trasę koncertową 1st Japan Arena Tour, która rozpoczęła się w Osace 31 maja 2011 roku[43]. Album osiągnął ogromny sukces w Japonii, osiągając pierwsze miejsce na liście Oricon Albums Chart[42] i stał się pierwszym albumem zagranicznego girlsbandu, który znalazł się na szczycie rankingu Oricon[44]. W ciągu pierwszego miesiąca od wydania płyta sprzedała się w ilości ponad 500 tys. egzemplarzy i zdobyła status podwójnej platynowej płyty, czyniąc go pierwszym albumem południowokoreańskiej grupy i trzecim albumem niejapońskiego artysty, który tego dokonał[45][46]. Album został piątym i piętnastym najlepiej sprzedającym się albumem w Japonii w 2011 i 2012 roku, odpowiednio, ostatecznie zdobył status płyty Milion[47]. 28 grudnia 2011 roku album został przepakowany i wydany ponownie z nowym tytułem “GIRLS’ GENERATION”~The Boys~[48].

Trzeci koreański album zespołu, zatytułowany The Boys, został wydany 19 października 2011 roku[49]. Album ukazał się także w Stanach Zjednoczonych nakładem Interscope Records, czyniąc go debiutancką płytą zespołu w tym kraju[50]. Aby wypromować główny utwór z albumu, The Boys, wśród odbiorców na całym świecie, zespół wystąpił 31 stycznia 2012 roku w programie Late Show with David Letterman, a także 1 lutego w programie Live! with Kelly and Michael. 9 lutego wystąpiły również we francuskim programie Le Grand Journal[51]. Album odniósł sukces w Korei Południowej debiutując na pierwszej pozycji tygodniowego rankingu albumów Gaon Chart[52] i ostatecznie stał się najlepiej sprzedającym się albumem 2011 roku w Korei Południowej z 385 348 sprzedanymi egzemplarzami[53]. Do 2014 roku sprzedano 457 122 egzemplarzy, czyniąc go najlepiej sprzedającym się albumem w historii Gaon Chart, od 2010 roku[54]. Główny singel, The Boys również uplasował się na pierwszym miejscu listy Digital Chart[55], sprzedając się w ilości 3 032 658 egzemplarzy (na rok 2011)[56]. W Stanach Zjednoczonych singel sprzedał się w nakładzie 21 tys. sztuk.

27 czerwca 2012 roku Girls’ Generation wydały swój czwarty japoński singel PAPARAZZI, który uplasował się na drugim miejscu tygodniowego rankingu singli Oricon i zyskał status złotej płyty[57]. Według SoundScan Japan singel sprzedał się w ilości 103 000 egzemplarzy w ciągu pierwszego miesiąca od wydania[58]. Trzy miesiące później zespół wydał kolejny japoński singel zatytułowany Oh!, który był ich pierwszym singlem numer jeden na liście Oricon Singles Chart, zdobył status złotej płyty[59]. 21 listopada ukazał się singel FLOWER POWER. Drugi japoński album studyjny zespołu, zatytułowany GIRLS’ GENERATION II ~Girls & Peace~, ukazał się 28 listopada[60]. Album zadebiutował na 2 miejscu listy Oricon Albums Chart i sprzedał się w ilości 116 963 egzemplarzy z pierwszym tygodniu od wydania. Zdobył status platynowej płyty[61] i stał się 41. najlepiej sprzedającym się albumem 2012 roku w Japonii z 141 259 sprzedanymi egzemplarzami[62].

W grudniu ukazał się singel Dancing Queen będący remakiem piosenki Mercy piosenkarki Duffy, który promował kolejny album zapowiedziany na rok 2013[63].

2013: I Got a Boy i LOVE & PEACE[edytuj | edytuj kod]

1 stycznia 2013 roku ukazał się czwarty koreański album, zatytułowany I Got a Boy[64]. Tego samego dnia grupa przeprowadziła specjalny program telewizyjny Girls’ Generation’s Romantic Fantasy[65]. Album odniósł sukces w Korei Południowej osiągając 1. pozycję na liście Gaon Album Chart[66] oraz na liście World Albums Chart Billboardu[67]. Tytułowy utwór z albumu, I Got a Boy, również znalazł się na 1. miejscu rankingu Korea K-Pop Hot 100 Billboardu[68] i Gaon Digital Chart[69], był jedenastym najlepiej sprzedającym się singlem cyfrowym z 1 354 672 sprzedanymi egzemplarzami[70]. Teledysk do utworu zdobył nagrodę „Video of the Year” podczas inauguracyjnych YouTube Music Awards w 2013 roku, pokonując Psy'a i Justina Biebera, co zwróciło uwagę zachodnich mediów, jako że grupa została uznana za mniej znaną w porównaniu do innych kandydatów w tym czasie[71][72][73].

W lutym Girls’ Generation udały się w trasę koncertową Girls & Peace: 2nd Japan Tour, która rozpoczęła się w Kobe 9 lutego[74]. DVD koncertowe zostało wydane we wrześniu 2013 roku i znalazło się na 1. miejscu rankingu DVD Oricon[75], sprzedało się w nakładzie 53 256 egzemplarzy w pierwszym tygodniu po premierze[76]. Pierwsza światowa trasa na poziomie grupy, Girls’ Generation World Tour Girls & Peace, trwała od czerwca 2013 do lutego 2014 roku i składała się z dziesięciu koncertów w siedmiu krajach azjatyckich[77].

Girls’ Generation wydały swój pierwszy remix album, Best Selection Non Stop Mix, 20 marca[78] oraz album koncertowy, 2011 Girls' Generation Tour, w kwietniu 2013 roku [79]. Pierwszy znalazł się na 6. miejscu listy Oricon Album Chart[78], a drugi uplasował się na pierwszym miejscu listy Gaon Album Charts[80].

Trzeci japoński album, LOVE & PEACE, został wydany 11 grudnia 2013 roku[81]. Album promowały single LOVE&GIRLS i GALAXY SUPERNOVA, które znalazły się na czwartej[82] i trzeciej[83] pozycji listy Oricon Singles Chart. Zadebiutował na pierwszej pozycji listy Oricon Album Chart, sprzedając się w ilości 129 255 egzemplarzy w pierwszym tygodniu[84] i zyskał status złotej płyty[85].

2014: Mr.Mr. i odejście Jessiki[edytuj | edytuj kod]

27 lutego 2014 roku ukazał się czwarty minialbum, zatytułowany Mr.Mr.[86], który zadebiutował na 1. pozycji listy Gaon Album Chart[87]. Płyta była piątym najlepiej sprzedającym się albumem 2014 roku w Korei Południowej z 163 209 sprzedanymi kopiami[88]. W Stanach Zjednoczonych, minialbum zadebiutował na 110. miejscu listy Billboard 200, w pierwszym tygodniu sprzedano 3 tys. kopii[89]. Tytułowy utwór, Mr.Mr., zajął wysoką pozycję na liście Gaon Digital Chart i sprzedał się w liczbie 906 962 egzemplarzy w Korei Południowej w 2014 roku[90].

W lipcu zespół wydał japoński album THE BEST, na którym znalazły się wcześniej wydane single oraz cztery nowe utwory: „Indestructible”, „Divine”, „Show Girls” oraz „Chain Reaction”[91][92]. Znalazł się na pierwszym miejscu listy Oricon Album Chart[91]. Wraz z wydaniem płyty THE BEST, Girls’ Generation zostały pierwszą nie-japońską żeńską grupą z Azji z trzema albumami numer jeden na liście Oricon Album Chart[93]. 13 lipca zakończyła się trzecia japońska trasa ~LOVE&PEACE~ Japan 3rd Tour, która zaczęła się 26 kwietnia. Od 2011 roku trzy japońskie trasy koncertowe zgromadziły łącznie ponad 550 tysięcy widzów, ustanawiając rekord dla koreańskich girlsbandów[94].

29 września 2014 roku Jessica oznajmiła, że została odsunięta od aktywności zespołu przez wytwórnię. SM Entertainment potwierdziła to za przyczynę podając konflikty między nią a harmonogramem grupy. Girls’ Generation nadal promowały jako ośmioosobowa grupa[95]. W tym składzie wystąpiły na koncercie The Best Live w Tokyo Dome 9 grudnia 2014 roku. Bilety zostały wyprzedane, a koncert przyciągnął 50 tys. widzów[96]. Nagranie z koncertu zostało wydane na DVD w kwietniu 2015 roku, wydawnictwo zwieńczyło rankingi Oricon DVD i Blu-ray[97][98].

2015–2016: Lion Heart[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2015 roku grupa zapowiedziała wydanie singla Catch Me If You Can, pierwsze wydawnictwo nagrane w ośmioosobowym składzie[99]. Utwór został nagrany w języku koreańskim i japońskim; wersja koreańska ukazała się 10 kwietnia[100], a japońska – 22 kwietnia[101]. Singel znalazł się na 19. miejscu listy Gaon Digital Chart[102] i 8. listy Oricon Singles Chart[101].

12 sierpnia 2015 roku zespół ujawnił okładkę piątego koreańskiego albumu, Lion Heart[103]. Album ukazał się 19 sierpnia[104], zajął pierwsze miejsce listy Gaon Album Chart[105] i 11. listy Oricon Albums Chart[106]. Płytę promowały trzy single: Party wydany w lipcu oraz Lion Heart i You Think wydane w sierpniu. W celu promocji albumu, grupa wystąpiła w programie reality show zatytułowanym Channel Girls’ Generation[107].

Następnie udały się w czwartą trasę koncertową Phantasia Girls’ Generation, która rozpoczęła się 21 listopada 2015 roku w Seulu. Dzięki temu osiągnięciu Girls’ Generation zostały pierwszym girlsbandem z Korei Południowej z czterema tournée na koncie[108]. 12 grudnia w Nagoi zaczęła się japońska część trasy[109].

Pod koniec 2015 roku Gaon Music Chart ogłosiła, że Girls’ Generation jest najbardziej udanym koreańskim girlsbandem roku; łączna sprzedaż albumów Lion Heart, Dear Santa podgrupy TTS i I liderki Taeyeon wyniosła ponad 398 tys. egzemplarzy[110].

Przez większość 2016 roku grupa była nieaktywna. Jednak w celu upamiętnienia dziewiątej rocznicy od debiutu, 5 sierpnia 2016 roku wydały singel zatytułowany Geu yeoreum (0805) (kor. 그 여름 (0805))[111]. Tekst został napisany przez Sooyoung, podkreślając relacje między grupą a ich fanami[112].

2017–2021: Holiday Night[edytuj | edytuj kod]

7 sierpnia 2017 roku ukazał się album Holiday Night.

W październiku 2017 roku SM Entertainment ogłosiło, że członkinie Tiffany, Sooyoung oraz Seohyun zdecydowały się nie przedłużać kontraktu z agencją w celu kontynuowania kariery solowej. Zespół nie został rozwiązany, a przyszłe aktywności grupy pozostaną do omówienia[113]. Girls' Generation ponownie połączyły się we wrześniu 2021 roku, występując w programie rozrywkowym You Quiz on the Block, który był ich pierwszą działalnością grupową od czterech lat[114].

Od 2022: Reaktywacja i Forver 1[edytuj | edytuj kod]

W maju 2022 roku SM Entertainment ogłosiło, że Girls 'Generation powrócą w pełnym składzie z okazji piętnastej rocznicy[115][116]. Aby rozpocząć rocznicową promocję, grupa wzięła udział w 8-odcinkowym reality show Soshi TamTam, którego nadawanie na antenie JTBC rozpoczęło się w lipcu[117]. W sierpniu 2022 roku został wydany ich siódmy album studyjny Forever 1[118][119]. Grupa wystąpiła na koncercie SM Town Live 2022 w tym samym miesiącu[120], a także zorganizowała specjalne wydarzenie „Long Lasting Love” we wrześniu 2022 roku[121].

Członkinie[edytuj | edytuj kod]

Pseudonim Prawdziwe imię Data urodzenia[122]
Latynizacja Hangul Latynizacja Hangul
Taeyeon 태연 Kim Tae-yeon 김태연 1989-03-09 9 marca 1989(dts)
Sunny 써니 Lee Soon-kyu 이순규 1989-05-15 15 maja 1989(dts)
Hyoyeon 효연 Kim Hyo-yeon 김효연 1989-09-22 22 września 1989(dts)
Yuri 유리 Kwon Yu-ri 권유리 1989-12-05 5 grudnia 1989(dts)
Yoona 윤아 Im Yoon-ah 임윤아 1990-05-30 30 maja 1990(dts)
Tiffany 티파니 Stephanie Hwang, Hwang Mi-young 스테파니 황, 황미영 1989-08-01T00:00:00.001 1 sierpnia 1989(dts)
Sooyoung 수영 Choi Soo-young 최수영 1990-02-10 10 lutego 1990(dts)
Seohyun 서현 Seo Joo-hyun 서주현 1991-06-28 28 czerwca 1991(dts)

Byłe[edytuj | edytuj kod]

Pseudonim Prawdziwe imię Data urodzenia[122]
Latynizacja Hangul Latynizacja Hangul
Jessica 제시카 Jessica Jung, Jung Soo-yeon 제시카 정, 정수연 1989-04-18 18 kwietnia 1989(dts)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

Koncerty[edytuj | edytuj kod]

Trasa koncertowa[edytuj | edytuj kod]

Azja
 • The 1st Asia Tour: Into the New World (2009–2010)
 • Girls' Generation Tour (2011–2012)
 • Girls' Generation World Tour – Girls & Peace (2013)
 • GIRLS' GENERATION 4th TOUR "Phantasia" (2015–2016)
Japonia
 • The First Japan Arena Tour (2011)
 • Girls' Generation Ⅱ ~Girls&Peace~ Japan 2nd Tour (2013)
 • ~LOVE&PEACE~ Japan 3rd Tour (2014)

Inne[edytuj | edytuj kod]

 • SMTown Live '08 (2008–2009)
 • SMTown Live '10 World Tour (2010–2011)
 • SMTown Live World Tour III (2012–2013)
 • SMTown Week (2013)
 • SMTown Live World Tour IV (2014–2015)
 • SMTown Live World Tour V (2016)

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

 • 2007: Girls' Generation Goes to School
 • 2007: MTV Girls' Generation
 • 2008: Factory Girl
 • 2009: Girls' Generation's Horror Movie Factory
 • 2009: Himnae-ra-him!/Cheer Up!
 • 2009: Girls' Generation's Hello Baby
 • 2010: Right Now It's Girl's Generation

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Spotlight: Girls’ Generation sets their sights on taking America with ‘The Boys’…. [dostęp 2012-01-21]. (ang.).
 2. musicasia.net: London is going K-Pop crazy. [dostęp 2012-01-21]. (ang.).
 3. a b Joins.com: 소녀시대 뮤뱅 9주 1위에 슈주 감동 깜짝축하. [dostęp 2012-01-21]. (kor.).
 4. '걸 댄스그룹', SES 이후 6년만에 '10만장 시대'. star.mt.co.kr. [dostęp 2014-04-26]. (kor.).
 5. SNSD's Car Accident Before Music Bank. jpopasia.com. [dostęp 2014-04-30]. (ang.).
 6. 소녀시대 1집 활동 공식 마무리 “팬들 아쉬워~”. newsen.com. [dostęp 2014-04-30]. (kor.).
 7. 포토엔]3人3色, 소녀시대 서현-티파니-제시카. newsen.com. [dostęp 2014-05-25]. (kor.).
 8. 소녀시대 제티현 ‘오빠나빠' 신고식 여인의 향기 물씬. newsen.com. [dostęp 2014-05-25]. (kor.).
 9. Gee (The First Mini Album). smtown.com. [dostęp 2014-05-25]. (kor.).
 10. Lee Soo-hyeon: 소녀시대 신곡 '지', 공개 동시 싸이월드 실시간 1위. star.moneytoday.co.kr. [dostęp 2014-05-25]. (kor.).
 11. Park Young-woong: 소녀시대, 'Gee' 공개 2일 만에 음원 차트 '올킬'. mydaily.co.kr. [dostęp 2014-05-25]. (kor.).
 12. Lee Jeong-hyeok: '소녀시대', KBS와 갈등?...2주 연속 출연 안해. sports.chosun.com. [dostęp 2014-05-25]. (kor.).
 13. Lee Soo-oon: (뮤직클럽)카라, 단숨에 2위 소녀시대 'Gee' 누를까. etnews.co.kr. [dostęp 2014-05-25]. (kor.).
 14. Yang Seung-joon: 소녀시대, '뮤뱅' 7주 연속 1위...쥬얼리와 최장 기록 '타이'. starin.edaily.co.kr. [dostęp 2017-07-18]. (kor.).
 15. 소녀시대, 9주 연속 1위 차지 ‘음반·음원 모두 두각'. news.jkn.co.kr. [dostęp 2014-05-25]. (kor.).
 16. a b 소원을 말해봐 (Genie). smtown.com. [dostęp 2014-11-30]. (kor.).
 17. 소녀시대, 25일 두 번째 싱글 '소원을 말해봐' 공개. cnbnews.com. [dostęp 2014-11-30]. (kor.).
 18. 소녀시대 제로센 논란에 음반 발매일 29일로 연기 ‘문제 부분 삭제'. newsen.com. [dostęp 2014-11-30]. (kor.).
 19. 소녀시대, 전 음원차트 1위 석권. 또 ‘올 킬’….. sports.khan.co.kr. [dostęp 2015-01-04]. (kor.).
 20. 소녀시대 뮤뱅 1위 ‘음원 음반 벨 방송횟수 이어 가요차트 올킬’. newsen.com. [dostęp 2015-01-04]. (kor.).
 21. a b 소녀시대 가요계 올킬 ‘음반 음원 벨 방송횟수 모두 1위 싹쓸이’. newsen.com. [dostęp 2015-01-04]. (kor.).
 22. a b History of seoul music awards. Seoul Music Awards. [dostęp 2015-11-29]. (kor.).
 23. Oh!. smtown.com. [dostęp 2015-08-23]. (kor.).
 24. 치어리더로 변신한 소녀시대, 'Oh!' 뮤직비디오 27일 공개!. thestar.chosun.com. [dostęp 2015-08-23]. (kor.).
 25. Gaon Download Chart – 2010년 (archiwum). gaonchart.co.kr. [dostęp 2015-08-23]. (kor.).
 26. Run Devil Run. smtown.com. [dostęp 2015-08-23]. (kor.).
 27. a b Gaon Albums Chart (2010년)
 28. Girls' Generation Poised for Big Time in Japan. english.chosun.com. [dostęp 2015-11-21]. (ang.).
 29. a b 少女時代到来 〜来日記念盤〜 New Beginning of Girls' Generation. Oricon. [dostęp 2015-11-21]. (jap.).
 30. “美脚”グループ・少女時代、韓国女性グル―プ初のDVD総合TOP5入り. Oricon. [dostęp 2015-11-21]. (jap.).
 31. ゴールドディスク認定作品一覧 2011年1月. RIAJ. [dostęp 2015-11-21]. (jap.).
 32. Korea's Girls' Generation/SNSD Ready To Storm Japan. billboard.com. [dostęp 2015-11-21]. (ang.).
 33. GENIE. Oricon. [dostęp 2015-11-21]. (jap.).
 34. ゴールドディスク認定作品一覧 2012年3月. RIAJ. [dostęp 2015-11-21]. (jap.).
 35. Gee. Oricon. [dostęp 2015-11-21]. (jap.).
 36. レコード協会調べ 1月度有料音楽配信認定 2012/12/31以前配信開始(ミリオン以上). RIAJ. [dostęp 2015-11-21]. (jap.).
 37. 훗(Hoot). smtown.com. [dostęp 2015-11-28]. (kor.).
 38. Gaon Albums Chart (2010년 45주차)
 39. Q&A on K-pop with LARS HALVOR JENSEN, songwriter/producer for Girls Generation, TVXQ, Lil Wayne, Diddy, JLS – Oct 24, 2011. hitquarters.com. [dostęp 2015-11-28]. (ang.).
 40. MR.TAXI/Run Devil Run. Oricon. [dostęp 2015-11-28]. (jap.).
 41. ゴールドディスク認定作品一覧 2011年4月. RIAJ. [dostęp 2015-11-28]. (jap.).
 42. a b GIRLS’ GENERATION(豪華初回限定盤). Oricon. [dostęp 2015-11-28]. (jap.).
 43. Girl’s Generation happy with broadening fan base. koreaherald.com. [dostęp 2015-11-28]. (ang.).
 44. 少女時代、オリジナルアルバムで初の週間1位を狙う. Oricon. [dostęp 2015-11-28]. (jap.).
 45. Patrick St. Michel: How Korean Pop Conquered Japan. The Atlantic. [dostęp 2015-11-28]. (ang.).
 46. Girls' Generation and the New Korean Wave. Asia Sentinel. [dostęp 2015-11-28]. (ang.).
 47. ゴールドディスク認定作品一覧 2012年5月. RIAJ. [dostęp 2015-11-28]. (jap.).
 48. Re:package Album “GIRLS’ GENERATION”~The Boys~. Oricon. [dostęp 2015-11-28]. (jap.).
 49. The Boys. smtown.com. [dostęp 2016-03-18]. (kor.).
 50. Watch the New Music Video From the 9-Girl Korean Pop Group "Girls' Generation". complex.com. [dostęp 2016-03-18]. (ang.).
 51. Girls' Generation appeared on two French TV channels after US tour. english.khan.co.kr. [dostęp 2016-03-18]. (ang.).
 52. 2011년 44주차 Album Chart. Gaon Chart. [dostęp 2016-03-18]. (kor.).
 53. 2011년 Album Chart. Gaon Chart. [dostęp 2016-03-18]. (kor.).
 54. 가온 차트 역대 음반판매량 TOP100 (2010~2014). instiz.net. [dostęp 2016-03-18]. (kor.).
 55. 2011년 44주차 Digital Chart. Gaon Chart. [dostęp 2016-03-18]. (kor.).
 56. 2011년 Download Chart. Gaon Chart. [dostęp 2016-03-18]. (kor.).
 57. ゴールドディスク認定作品一覧 2012年6月. RIAJ. [dostęp 2016-05-25]. (jap.).
 58. Girls' Generation Push Japanese Domination With 'Paparazzi,' 1 Million Albums Sold. billboard.com. [dostęp 2016-05-25]. (ang.).
 59. ゴールドディスク認定作品一覧 2012年9月. RIAJ. [dostęp 2016-05-25]. (jap.).
 60. GIRLS’ GENERATION Ⅱ ~Girls & Peace~. Oricon. [dostęp 2016-05-25]. (jap.).
 61. ゴールドディスク認定作品一覧 2012年11月. RIAJ. [dostęp 2016-05-25]. (jap.).
 62. 年間ランキング特集『ミリオン8作!AKB48とMr.Childrenが2012年音楽シーンを牽引』. Oricon. [dostęp 2016-05-25]. (jap.).
 63. Girls' Generation Drop 'Dancing Queen,' Set Date for Album Release. billboard.com. [dostęp 2016-05-26]. (ang.).
 64. The 4th Album I Got a Boy. smtown.com. [dostęp 2016-05-26]. (ang.).
 65. Girls’ Generation tops the charts again. koreajoongangdaily.joins.com. [dostęp 2016-05-26]. (ang.).
 66. Gaon Chart: 2013년 02주차 Album Chart
 67. World Albums Chart – January 19, 2013. billboard.com. [dostęp 2016-05-26]. (ang.).
 68. Korea K-Pop Hot 100: January 26, 2013. billboard.com. [dostęp 2016-05-26]. (ang.).
 69. Gaon Chart: 2013년 02주차 Digital Chart
 70. Gaon Chart: 2013년 Download Chart
 71. Who Is Girls Generation, the Group That Beat Bieber for Video of the Year?. entertainment.time.com. [dostęp 2016-05-26]. (ang.).
 72. K-pop group Girls' Generation beats Miley, Lady Gaga at first YouTube awards. cnn.com. [dostęp 2016-05-26]. (ang.).
 73. YouTube music awards make chaotic and messy debut. The Guardian. [dostęp 2016-05-26]. (ang.).
 74. 少女時代「Oh!」日本版ビジュアル公開&アリーナツアー. natalie.mu. [dostęp 2016-06-20]. (jap.).
 75. GIRLS’ GENERATION ~Girls&Peace~ Japan 2nd Tour. Oricon. [dostęp 2016-06-20]. (jap.).
 76. 【オリコン】少女時代、3作目のDVD総合首位 海外女性歴代1位タイ. Oricon. [dostęp 2016-06-20]. (jap.).
 77. 소녀시대, 드디어 월드투어 나선다. 6월 8, 9일에는 서울서 2년 만에 단독 콘서 트. sports.chosun.com. [dostęp 2016-06-20]. (kor.).
 78. a b BEST SELECTION NON STOP MIX. Oricon. [dostęp 2016-06-25]. (jap.).
 79. 소녀시대, 콘서트 실황 담은 라이브 앨범 11일 발매. news.chosun.com. [dostęp 2016-06-25]. (kor.).
 80. Gaon Album Chart 2011년 02주차
 81. LOVE&PEACE(完全生産限定豪華仕様盤). Oricon. [dostęp 2016-06-25]. (jap.).
 82. LOVE&GIRLS. Oricon. [dostęp 2016-06-25]. (jap.).
 83. GALAXY SUPERNOVA. Oricon. [dostęp 2016-06-25]. (jap.).
 84. 2013年12月09日〜2013年12月15日のCDアルバム週間ランキング. Oricon. [dostęp 2016-06-25]. (jap.).
 85. ゴールド等認定作品一覧 2013年12月. RIAJ. [dostęp 2016-06-25]. (jap.).
 86. The 4th Mini Album “Mr.Mr.”. smtown.com. [dostęp 2016-07-25]. (kor.).
 87. Gaon: 2014년 10주차 Album Chart
 88. Gaon: 2014년 Album Chart
 89. Girls' Generation Hits the Billboard 200. billboard.com. [dostęp 2016-07-25]. (ang.).
 90. Gaon: 2014년 Digital Chart
 91. a b THE BEST. Oricon. [dostęp 2016-07-25]. (jap.).
 92. THE BEST~New Edition~(完全生産限定盤). Oricon. [dostęp 2016-07-25]. (jap.).
 93. Girls’ Generation rewrites history of Oricon chart. kpopherald.com. [dostęp 2016-07-25]. (ang.).
 94. SNSD draws 200,000 fans to 3rd Japan concert tour. kpopherald.com. [dostęp 2016-07-25]. (ang.).
 95. Jeyup S. Kwaak: K-Pop Earthquake: Girls’ Generation Member Jessica Jung Ousted. blogs.wsj.com. [dostęp 2016-07-25]. (ang.).
 96. 소녀시대, 도쿄 첫 단독 공연 ‘매진’. news.kbs.co.kr. [dostęp 2017-02-17]. (kor.).
 97. GIRLS’ GENERATION THE BEST LIVE at TOKYO DOME. Oricon. [dostęp 2017-02-17]. (jap.).
 98. 【オリコン】少女時代、東京ドーム公演DVD&BD1位 海外歌手歴代トップに. Oricon. [dostęp 2017-02-17]. (jap.).
 99. Girls' Generation Announce First New Music Without Jessica Jung. billboard.com. [dostęp 2017-02-17]. (ang.).
 100. Catch Me If You Can. melon.com. [dostęp 2017-02-17]. (kor.).
 101. a b Catch Me If You Can. Oricon. [dostęp 2017-02-17]. (jap.).
 102. Gaon Chart: 2015년 17주차 Digital Chart
 103. Jeff Benjamin: Girls' Generation Reveal Retro 'Lion Heart' Album Cover, Unconventional Release Strategy. billboard.com. [dostęp 2017-02-17]. (ang.).
 104. 소녀시대 “Lion Heart”. smtown.com. [dostęp 2017-02-17]. (kor.).
 105. Gaon Chart: 2015년 35주차 Album Chart
 106. オリコン週間 CDアルバムランキング 2015年08月17日~2015年08月23日 11~20位. Oricon. [dostęp 2017-02-17]. (jap.).
 107. SNSD members to produce their own shows. koreaherald.com. [dostęp 2017-08-04]. (ang.).
 108. Girls Generation Marked as 1st S.K Girl Group Holding 4th Concert. english.cri.cn. [dostęp 2017-08-04]. (ang.).
 109. '완전체가 모였다'..소녀시대 콘서트 인증샷 공개. star.mt.co.kr. [dostęp 2017-08-04]. (kor.).
 110. Girls' Generation gets 'A+' for their work. koreatimes.co.kr. [dostęp 2017-08-04]. (ang.).
 111. 그 여름 (0805) – SM STATION. melon.com. [dostęp 2017-08-04]. (kor.).
 112. Girls' Generation Celebrates 9th Anniversary With 'Sailing. billboard.com. [dostęp 2017-08-04]. (ang.).
 113. 티파니·수영·서현, SM 떠난다…"소녀시대 해체는 안해". entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-04]. (kor.).
 114. Girls' Generation tease reunion on upcoming episode of "You Quiz On The Block". nme. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
 115. '15주년' 소녀시대 5년만 완전체 컴백 확정..8월 새 앨범[공식]. Star News. [dostęp 2023-01-17]. (kor.).
 116. Girls' Generation to make full-group comeback in August after five years. The Korea Herald. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
 117. First episode of Girls' Generation's "Soshi Tam Tam" airs on JTBC. Korea JoongAng Daily. [dostęp 2023-01-17]. (kor.).
 118. Girls' Generation Announce Release Date for New Album Forever 1. Pitchfork. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
 119. Circle Album Chart – Week 33 of 2022. Circle Music Chart. [dostęp 2023-01-17]. (kor.).
 120. Girls Generation to perform live at SMTown Live concert. NME. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
 121. 소녀시대 "빠른 시일 내 다시 모일 것 약속" 15주년 활동 마무리. newsen. [dostęp 2023-01-17]. (kor.).
 122. a b SM Entertainment: Girls' Generation Profile. [dostęp 2012-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-17)]. (kor.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]