Gitara rezofoniczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gitara dobro)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Steel guitar-KayEss.1.jpeg

Gitara rezofoniczna (m.in. gitara Dobro) – rodzaj gitary akustycznej skonstruowany w 1927 przez muzyków George'a Beauchampa i Johna Dopyerę w celu wzmocnienia dźwięku zwykłej gitary akustycznej.

Budowa i dźwięk[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszym elementem różniącym gitarę rezofoniczną od zwykłej gitary akustycznej jest obecność drgającej, metalowej membrany, będącej dodatkowym rezonatorem akustycznym. Opiera się on na pudle rezonansowym i jednocześnie stanowi podparcie dla stalowych strun.

Za sprawą charakterystyki częstotliwościowej rezonatora dźwięk takiej gitary jest ostry i metaliczny, a jego natężenie od trzech do pięciu[potrzebny przypis] razy większe niż w przypadku zwykłej gitary akustycznej.

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Gitara rezofoniczna zyskała dużą popularność wśród muzyków bluesowych i country swojej epoki. Później została wyparta przez wygodniejszą w grze gitarę elektryczną. Wykorzystana przez George'a Harrisona w nagraniu utworu Crippled Inside pochodzącego z płyty Imagine Johna Lennona.

Użyta między innymi przy nagrywaniu albumu Missing... Presumed Having a Good Time z roku 1990 grupy Notting Hillbillies z udziałem między innymi Marka Knopflera. Rezofoniczna gitara National Style O Resonator występuje na okładce albumu Brothers in Arms Dire Straits i jest wykorzystywana przez Marka Knopflera na początku utworu Romeo and Juliet. Jednym z polskich muzyków grających na gitarze rezofonicznej jest Dariusz Czarny - ex Stare Dobre Małżeństwo, obecnie zespół U Studni.

Gitara Dobro[edytuj | edytuj kod]

Jedną z pierwszych produkowanych seryjnie gitar rezofonicznych była gitara Dobro. Nazwa "Dobro" jest znakiem towarowym firmy braci Dopyerów, pochodzącym od pierwszych sylab angielskiej firmy Dopyer Brothers ("bracia Dopyer"), jak również od słowa dobro obecnego w wielu językach słowiańskich (bracia Dopyer byli Amerykanami pochodzenia słowackiego). "Dobro" jest obecnie znakiem towarowym Gibson Guitar Corporation.

Techniki gry[edytuj | edytuj kod]

  • fingerpicking
  • slide
  • lap-style