Giuseppe Guarnaccia (okulista)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Giuseppe Guarnaccia
Ilustracja
Prof. Giuseppe Guarnaccia podczas nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin (2020)
Państwo działania

 Włochy

Data i miejsce urodzenia

16 września 1952
Mesyna

Specjalność: okulistyka
Alma Mater

Uniwersytet w Mesynie (1977)

profesor

Uniwersytet Mediolański, szpital San Raffaele

Okres zatrudn.

od 2015

Giuseppe Guarnaccia (ur. 16 września 1952 w Mesynie) – włoski okulista, profesor chorób siatkówki na Uniwersytecie Mediolańskim w szpitalu San Raffaele oraz dyrektor Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano[1][2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Medycynę i chirurgię ukończył na Uniwersytecie w Mesynie w 1977[1]. Specjalizację z okulistyki ukończył w klinice uniwersyteckiej w Mediolanie w 1985. Doświadczenie zawodowe zdobywał w różnych ośrodkach okulistycznych, m.in. w William Beamont Hospital Royal Oak w Michigan, Instytucie Mikrochirurgii w Barcelonie, szpitalu okulistycznym Uniwersytetu Harvarda w Bostonie, szpitalu Middelheim w Antwerpii, Szpitalu Okulistycznym św. Eryka w Sztokholmie oraz w uniwersyteckiej klinice okulistyki szpitala im. Julesa Gonina w Lozannie[1].

W 2015 został profesorem schorzeń siatkówki na Uniwersytecie Mediolańskim w szpitalu San Raffaele oraz dyrektorem Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO – ang. European School for Advanced Studies in Ophthalmology) z siedzibą w szwajcarskim Lugano[1][2][3].

W ramach ESASO współpracuje m.in. z prof. Robertem Rejdakiem, szefem Kliniki Okulistyki Ogólnej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Starania prof. Giuseppe Guarnaccii doprowadziły do założenia w Lublinie satelitarnego centrum badawczo-szkoleniowego ESASO dla Europy Środkowo-Wschodniiej (jest to jedyne centrum satelitarne ESASO w Europie i drugie na świecie, po Singapurze)[1].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in.: wyróżnienie National AVIS (wł. Associazione Volontari Italiani del Sangue, włoskie stowarzyszenie honorowych dawców krwi), IARVO National oraz nagrodę Anassilaos i B. Donato. 23 kwietnia 2020 roku został mu nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Nowi Honorowi Obywatele Miasta Lublin - prof. Giuseppe Guarnaccia oraz o. Ludwik Wiśniewski. lublin.eu, 23 kwietnia 2020. [dostęp 2020-04-28].
  2. a b GUARNACCIA Giuseppe (ang.). esaso.org. [dostęp 2020-04-28].
  3. Giuseppe Guarnaccia – Ophthalmologist (ang.). giuseppeguarnaccia.it. [dostęp 2020-04-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]