Giuseppe Pinelli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Giuseppe Pinelli
Giuseppe Pinelli 3.jpg
Data i miejsce urodzenia 21 października 1928
Mediolan
Data i miejsce śmierci 15 grudnia 1969
Mediolan
Przynależność polityczna Anarchistyczny Czarny Krzyż

Giuseppe Pinelli (21 października 1928 w Mediolanie - 15 grudnia 1969 tamże) - włoski anarchista, działacz Anarchistycznego Czarnego Krzyża;

Pracował jako kolejarz. W czasie II wojny światowej walczył w antyfaszystowskiej partyzantce. Po wojnie był sekretarzem Mediolańskiego ACK. Uczestniczył w reaktywacji anarchosyndykalistycznego związku USI. Był esperantystą, antyklerykałem. Z racji swojego zawodu i możliwości darmowych przejazdów pełnił rolę łącznika. Miał żonę i dwójkę dzieci.

12 grudnia 1969 roku Giuseppe Pinelli został aresztowany w związku z zamachem bombowym na Piazza Fontana w Mediolanie. Przez trzy dni Pinelli był przesłuchiwany przez mediolańską policję bez dostępu do adwokata i orzeczenia sądu. Trzeciego dnia, tj. 15 grudnia, kilka minut po północy, Pinelli został wyrzucony z okna, z czwartego piętra komisariatu policji. Twierdzono, że Pinelli przyznał się do stawianych mu zarzutów, a później popełnił samobójstwo wyskakując z okna. Pinelli i inny anarchista – Pietro Valpreda, byli oskarżeni o podkładanie ładunków wybuchowych. W 2001 roku za zamach na Piazza Fontana skazano 3 członków organizacji neofaszystowskiej. Jeden ze skazanych był również współpracownikiem włoskich służb specjalnych i CIA, a sam zamach były częścią tzw. "strategia napięcia", która miała nie dopuścić do przejęcia władzy przez Partię Komunistyczną.

W kontekście zabójstwa Pinellego noblista Dario Fo napisał sztukę "Przypadkowa śmierć anarchisty".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Przypadkowa śmierć anarchisty" (wstęp) AIW, Kraków 2002.