Giwat ha-Szelosza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Giv'at HaShelosha)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Giwat ha-Szelosza
גבעת השלושה
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Wysokość 29 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

450
Nr kierunkowy +972 3
Kod pocztowy 48800
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Giwat ha-Szelosza
Giwat ha-Szelosza
Ziemia32°05′54″N 34°55′16″E/32,098333 34,921111
Portal Portal Izrael

Giwat ha-Szelosza (hebr. גבעת השלושה; pol. Wzgórze Trzech) - kibuc położony w samorządzie regionu Derom ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży na równinie Szaron w pobliżu rzeki Jarkon, w otoczeniu miast Petach Tikwa i Rosz ha-Ajin, moszawów Kefar Sirkin i Newe Jarak, oraz kibucu Enat. Na południe od kibucu znajduje się baza sił powietrznych izraelskiej armii Kefar Sirkin. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kibuc został założony 1 maja 1925 przez żydowskich imigrantów z Polski, którzy byli członkami syjonistycznej organizacji młodzieżowej HeHalutz. Pierwotnie kibuc był położony na zachód od miasta Petach Tikwa, przy współczesnym skrzyżowaniu ulic Arlozorov i Tzaha, w miejscu gdzie obecnie znajduje się szkoła rolnicza Rosa Cohen. Nazwano go na cześć trzech żydowskich robotników z Petach Tikwa, którzy podczas I wojny światowej zostali oskarżeni przez władze tureckie o szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Zostali oni przewiezieni do więzienia w Damaszku, gdzie byli torturowani i zostali straceni w 1916.

W okresie brytyjskiego Mandatu Palestyny kibuc służył jako tajna baza szkoleniowa oddziałów Palmach i magazyn broni. 29 czerwca 1946 brytyjskie oddziały wojskowe zajęły kibuc (operacja „Agata) poszukując członków syjonistycznych organizacji podziemnych.

W 1953 nastąpiło przeniesienie kibucu na obecną lokalizację. Część jego mieszkańców założyła wówczas pobliski kibuc Enat.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest ośrodek kultury, boisko do piłki nożnej, korty tenisowe i basen kąpielowy.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na rolnictwie, sadownictwie i hodowli bydła mlecznego. Znajduje się tutaj zakład prefabrykatów budowlanych.

Firma Tomcar Ltd. produkuje doświadczalne samochody terenowe dla potrzeb przemysłu, rolnictwa i wojska[1]. Spółka Millimetrix Broadband Networks Ltd. rozwija technologię szerokopasmowych modemów do komunikacji radiowej[2].

Na północny wschód od kibucu znajduje się stacja pomp, które tłoczą wodę z rzeki Jarkon dwoma rurociągami na południe, na pustynię Negew. Urządzono tutaj centrum obsługi turystów (Yarkon Springs Center), w którym można zapoznać się ze schematem i sposobem działania izraelskiego systemu wodnego[3].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na północny wschód od kibucu znajduje się Park Narodowy Jarkon zajmujący powierzchnię 1 315 hektarów wokół rzeki Jarkon. Największymi tutejszymi atrakcjami są wzgórze Tel Afek z ruinami osmańskiej twierdzy Binar Bashi (pochodzi z 1571) oraz obszar źródeł rzeki Jarkon. Pomimo, że większa część wody jest pobierana przez krajowy system wodny, to rzeka nigdy nie wysycha i jej brzegi rozkwitają bogactwem fauny i flory[4].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na północ od kibucu przebiega autostrada nr 5 (Tel Awiw-Ari’el), a na wschód autostrada nr 6, brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nie. Z kibucu wyjeżdża się na północny zachód na drogę nr 483 ISR-HW483.png, którą jadąc na wschód dojeżdża się do miasta Rosz ha-Ajin (jadąc stąd drogą nr 444 ISR-HW444.png na północ dojedzie się do węzła drogowego z autostradami nr 5 i 6), lub jadąc na zachód dojeżdża się do miasta Petach Tikwa i drogi ekspresowej nr 40 ISR-HW40.png (Kefar Sawa-Ketura).

Osoby związane z kibucem[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomcar Ltd. (ang.). W: Tomcar Ltd. [on-line]. [dostęp 9 marca 2009].
  2. Millimetrix Broadband Networks (ang.). W: Millimetrix Broadband Networks Ltd. [on-line]. [dostęp 9 marca 2009].
  3. Visitors Centers - Yarkon Springs Center at Rosh Ha’ayin (ang.). W: Mekorot - Israel National Water Co. [on-line]. [dostęp 9 marca 2009].
  4. Yarkon National Park (ang.). W: Israel Nature & National Parks Protection Authority [on-line]. [dostęp 9 marca 2009].
  5. Yitzchak Rabin (ang.). W: Prime Minister's Office [on-line]. [dostęp 9 marca 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]