Gizmodo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: Gizmondo.
Gizmodo
Typ strony blog
Komercyjna tak
Autor Peter Rojas
Właściciel Gawker Media
Rejestracja nieobowiązkowa
Wersje językowe angielska, francuska, holenderska, włoska, niemiecka, hiszpańska, portugalska, japońska, polska.
Strona internetowa

Gizmodo – ogólnoświatowy blog technologiczny codziennie przedstawiający kilkadziesiąt wiadomości ze świata technologii i gadżetów.

Gizmodo jest częścią koncernu Gawker Media, którego prezesem jest Nick Denton. Blog słynie z najświeższych wiadomości o branży technologicznej pisanych w bardzo osobisty i pełen humoru sposób.

Gizmodo działa od 2002 roku. Pierwotnie jego szefem był Peter Rojas, który został jednak zwerbowany przez Weblogs, Inc. do prowadzenia konkurencyjnego bloga technologicznego – Endgadget.

W 2005 roku VNU i Gawker Media połączyły siły, by rozpowszechnić markę Gizmodo w Europie. VNU odpowiada za tłumaczenia wiadomości na francuski, niemiecki, hiszpański, włoski i portugalski, a także tworzy treści związane z wydarzeniami na europejskim rynku.

W kwietniu 2007 roku Allure Media uruchomiło Gizmodo Australia na licencji Gawker Media (także z wiadomościami z australijskiego rynku). W listopadzie 2007 HUB Uitgevers przejęło licencję na rynku holenderskim.

Szef Apple, Steve Jobs, przyznał, że Gizmodo jest jego ulubionym blogiem o gadżetach – przerodziło się to w długotrwałą dysputę między Gizmodo i Endgadgetem[1].

W sierpniu 2008 roku uruchomiono edycję brazylijską po portugalsku.

8 marca 2010 roku ruszyła edycja polska, która poza tłumaczeniami wersji amerykańskiej oferowała także polskie materiały[2][3]. Dnia 31 grudnia 2012 roku strona Gizmodo Polska zakończyła swoją działalność i zmieniła domenę na giznet.pl

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Steve Jobs's favorite gadget blog – Valleywag.com, 31 marca 2007 [1]
  2. Startuje oficjalna polska wersja Gizmodo – Onet Technowinki, 8 marca [2]
  3. Polskie Gizmodo – Webhosting.pl, 9 marca [3]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]