Glâne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Glâne
Ilustracja
Glâne pod mostem Ste-Apolline
Kontynent

Europa

Państwo

 Szwajcaria

Kanton

 Fryburg

Rzeka
Długość 36,9 km
Powierzchnia zlewni

193 km²

Źródło
Miejsce Mossel
Wysokość

815 m n.p.m.

Współrzędne

46°36′52″N 6°52′16″E/46,614444 6,871111

Ujście
Recypient

Sarine

Miejsce Villars-sur-Glâne
Wysokość

599 m n.p.m.

Współrzędne

46°47′08″N 7°07′47″E/46,785556 7,129722

Położenie na mapie Fryburga
Mapa konturowa Fryburga, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Glâne w Autigny

Glâne – rzeka w Szwajcarii, w kantonie Fryburg, lewobrzeżny dopływ Sarine. Nazywana czasem Grande Glâne dla odróżnienia od Petite Glâne, lewobrzeżnego dopływu Broye. Cały tok na Wyżynie Szwajcarskiej.

Źródła na wysokości ok. 815 m n.p.m. na skraju lasu La Râpe[1] na terenie miejscowości Mossel w gminie Ursy. Pierwszy prawobrzeżny dopływ nosi nazwę Riau d'Enfer. Spływa w kierunku północno-wschodnim, wyznaczając granicę między gminami Mézières i Romont. W Romont przyjmuje też swój lewobrzeżny dopływ Le Glaney (690 m n.p.m.). Płynie początkowo dość prostym korytem, jednak poniżej Villaz-St-Pierre skręca ku wschodowi i zaczyna meandrować. Tu przyjmuje swoje prawobrzeżne dopływy: La Neirigue (638 m n.p.m.), Ruisseau du Glèbe (630 m n.p.m.) i La Longivue (619 m n.p.m.). Jej koryto ponownie skręca ku północnemu wschodowi i jednocześnie znacząco się pogłębia, a urwiste brzegi w licznych zakolach osiagają wysokość do 30-40 m. W Matran przyjmuje lewobrzeżny dopływ Riau de la Bagne (577 m n.p.m.), przepływa pod kamiennym, łukowym mostem z początków XVI w. w Ste-Apolline[2], a następnie pod równie oryginalnym, wysokim mostem zwanym Pont de la Glâne, po czym tuż za nim w Villars-sur-Glâne, na wysokości 599 m n.p.m., uchodzi do Sarine.

Wody Glâne od dawna uchodziły za bogate w ryby, a prawo połowu w niej było reglamentowane. M. in. w średniowieczu prawo połowu ryb w tej rzece na terenie Matran należało do klasztoru cystersów w Hauterive. Rzeka napędzała również liczne młyny i tartaki, m.in. w Prez, Romont, Villaz-Saint-Pierre, Macconnens i Chavannes-sous-Orsonnens, co do dziś znajduje potwierdzenie w lokalnym nazewnictwie.

Tok źródłowy i dolny bieg rzeki zachowały swój naturalny wygląd. Głęboka i kręta dolina biegu dolnego obrośnięta jest w dużej części lasami. W rejonie Autigny zachowało się kilka starorzeczy oraz strefa mokradeł (fr. Marais des Glières). Odcinek środkowy Glâne, między Siviriez i Granges-la-Battiaz, jest skanalizowany i wyprostowany

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. wg mapy Szwajcarii [1]
  2. wg strony fribourgtourisme [2]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dewarrat, Jean-Pierre: Glâne, [w:] "Dictionnaire historique de la Suisse" (DHS), vers. 12.07.2007. [3], dostęp 04.01.2021;
  • Rossens. Feuille 1205. Carte nationale de la Suisse, Service topographique fédéral Wabern – Berne, 1955.