Gladys Spellman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gladys Spellman
Gladys noon spellman.jpg
Data i miejsce urodzenia 1 marca 1918
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 19 czerwca 1988
Rockville, Maryland
Kongreswoman Stanów Zjednoczonych z 5. okręgu wyborczego w Maryland
Okres od 3 stycznia 1975
do 3 stycznia 1981
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Lawrence Joseph Hogan
Następca Steny Hoyer

Gladys Noon Spellman (ur. jako Gladys Noon 1 marca 1918 w Nowym Jorku, zm. 19 czerwca 1988 w Rockville, Maryland) – amerykańska polityk z Maryland związana z Partią Demokratyczną. W latach 19751981 była przedstawicielką piątego okręgu wyborczego w stanie Maryland w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Gladys Noon Spellman urodziła się jako Gladys Noon 1 marca 1918 w Nowym Jorku. Uczęszczała do szkół publicznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie, a następnie studiowała na Uniwersytecie Georgetown. Kształciła się również w Departamencie Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Następnie pracowała jako nauczycielka w szkołach w hrabstwie Prince George’s. Karierę polityczną rozpoczęła na szczeblu samorządowym. W 1967 roku została mianowana na stanowisko doradcze przez ówczesnego prezydenta, Lyndona B. Johnsona. W 1972 roku została przewodniczącą ogólnokrajowego związku organizacji powiatowych. W 1975 roku została po raz pierwszy wybrana do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Ubiegała się o czwartą reelekcję do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, gdy 31 października 1980 roku jej serce przestało tymczasowo bić podczas konkursu kostiumów na Halloween, który Spellman pomagała oceniać w lokalnym centrum handlowym. Znalazła się przez to w stanie krytycznym i przez kilka tygodni pozostawała w szpitalu. Mimo tego, dwa dni po tym zdarzeniu zdecydowanie wygrała w wyborach zdobywając około 80% głosów. Ostatecznie jej stan ustabilizował się i była w stanie samodzielnie oddychać, jednak przytomności nie odzyskała aż do śmierci w 1988 roku. Decyzją Kongresu Stanów Zjednoczonych z 24 lutego 1981 roku uznano ją za niezdolną do zasiadania w Kongresie ze względów zdrowotnych i zarządzono wybory uzupełniające, które wygrał Steny Hoyer. Był to pierwszy przypadek w historii Kongresu, że zwolniono miejsce w Kongresie ze względów zdrowotnych[1].

Zmarła w wieku 70 lat 19 czerwca 1988 roku w Rockville w stanie Maryland. Ostatnie 8 lat życia spędziła w śpiączce. Jej ciało jest pochowane na Narodowym Cmentarzu w Arlington w Wirginii.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 1985 roku, gdy utworzono Maryland Women’s Hall of Fame, Gladys Spellman została tam wybrana jako jedna z pierwszych pięciu kobiet. Jej imieniem nazwany jest specjalistyczny szpital oraz szkoła podstawowa w Cheverly w stanie Maryland, a także droga Baltimore Washington Parkway, będąca sceniczną autostradą pomiędzy Baltimore i Waszyngtonem, znajdująca się pod ochroną National Park Service[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]