Glassport Odds

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Glassport Odds – zawodowy, później półzawodowy zespół futbolu amerykańskiego z Glassport w Pensylwanii, założony w 1913 roku przez Amerykanów pochodzenia polskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Drużyna została założona w 1913 roku pod wodzą Amerykanów pochodzenia polskiego, trenera Victora Jaskolskiego i menadżera Josepha Pazicka. Połowa zawodników pierwszej drużyny była pochodzenia polskiego.

Po I wojnie światowej, w latach 1919-1921 Glassport Odds byli jedną z najszybszych niezależnych drużyn (independent team) w futbolu amerykańskim. W 1925 roku Odds byli niepokonani w sezonie regularnym. W półfinałach o niezależne mistrzostwo zachodniej Pensylwanii przegrali z drużyną 27th Ward Traders. Jednym z najbardziej znanych graczy był Samuel Arthur Weiss, Żyd urodzony w Polsce, w późniejszych latach zastępca komisarza NFL oraz kongresmen z ramienia Partii Demokratycznej.

W 1935 roku Odds wygrali pół-zawodową Allegheny County League.

W 1942 z powodu braku zainteresowania ze strony mieszkańców Glassport i braku sprzętu, drużynę prawie rozwiązano, ale dzięki pomocy finansowej udzielonej przez Joe Witkowskiego, udało się uratować zespół. W 1943 roku, przed rozpoczęciem sezonu, wszystkich 22 zawodników wcielono do służby wojskowej. W 1947 roku Odds połączyli się z nowo powstałą drużyną, Glassport Semi-Pros.

W 1950 drużynę rozwiązano.

Referencje[edytuj | edytuj kod]