GlaxoSmithKline

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
GlaxoSmithKline
Logo
Ilustracja
Londyńska siedziba koncernu
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Londyn
Data założenia 2000
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Emma Walmsley
Zatrudnienie ok. 100 000 osób (2012)
Giełda Londyn, Nowy Jork
Symbol akcji LSE: GSK


NYSE: GSK

Dane finansowe
Przychody 26,43 mld GBP (2012)
Położenie na mapie gminy Hounslow
Mapa lokalizacyjna gminy Hounslow
GlaxoSmithKline
GlaxoSmithKline
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
GlaxoSmithKline
GlaxoSmithKline
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
GlaxoSmithKline
GlaxoSmithKline
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
GlaxoSmithKline
GlaxoSmithKline
Ziemia51°29′09,600″N 0°19′08,735″W/51,486000 -0,319093
Strona internetowa

GlaxoSmithKline plcbrytyjski koncern farmaceutyczny powstały w grudniu 2000 roku w wyniku połączenia przedsiębiorstw Glaxo Wellcome i SmithKline Beecham. W rankingu 50 największych przedsiębiorstw farmaceutycznych za 2012 rok GSK zajęło szóste miejsce, a jego przychody kształtowały się na poziomie 42,98 mld USD[1].

Spółka publiczna notowana na giełdach londyńskiej i nowojorskiej (NYSE). Koncern zatrudnia około 100 000 pracowników na całym świecie. Główna siedziba GlaxoSmithKline znajduje się w Londynie.

GlaxoSmithKline w Polsce[edytuj | edytuj kod]

GSK jest wiodącym inwestorem w polskim przemyśle farmaceutycznym, dostarczającym ponad 300 leków, szczepionek i produktów ochrony zdrowia polskim pacjentom. Zajmuje kluczową pozycję na rynku, dostarczając terapie stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego oraz zakażeń wirusem HIV. GSK jest także wiodącym wytwórcą szczepionek. Tylko w 2017 r. firma dostarczyła polskim pacjentom 3,6 mln dawek szczepionek. W swoim portfelu w Polsce koncern ma także znane i cenione produkty ochrony zdrowia, stosowane w higienie jamy ustnej, leczeniu chorób układu oddechowego, przeciwbólowe oraz do pielęgnacji skóry.[2]

W sumie GSK oferuje polskim pacjentom ponad 300 różnych produktów. GSK jest największym inwestorem w branży farmaceutycznej w Polsce[3]. W 1998 roku przedsiębiorstwo stało się właścicielem Poznańskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa SA. W okresie 20-letniej działalności w Polsce, GSK zainwestowała łącznie ok. 2 mld PLN realizując szereg inwestycji, w tym[2]:

1. Związane z produkcją leków:

  • Zakup Polfy Poznań
  • Modernizacja wydziału suchych form
  • Budowa i modernizacja wydziału kapsułek
  • Budowa magazynu wysokiego składowania
  • Modernizacja laboratorium kontroli jakości

2. Stworzenie 5 centrów kompetencji

3. Badania kliniczne - GSK w 2018 roku w Polsce prowadziła 50 badań klinicznych w 8 obszarach terapeutycznych o wartości ponad 12 mln PLN.

Przedsiębiorstwo GSK zatrudnia w Polsce łącznie ponad 2000 osób, z czego około 1500 w Poznaniu (stan na 2017)[2]. W 2013 roku znalazło się w czołówce najlepszych pracodawców w Polsce zajmując wysokie miejsce w rankingu Universum Top 100 Ideal Employer 2013 Student Survey w kategorii medycyna i farmacja[4].

Przedsiębiorstwo realizuje i wspiera również akcje i programy edukacyjne związane z profilaktyką zdrowotną. Do najbardziej znanych należą „Mam Haka na Raka”, „Żółty tydzień”, „Przytulenie ma znaczenie” i „Obejmij mnie szczepieniem”. Za działania w obszarze odpowiedzialności biznesu zajęło pierwsze miejsce w Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2013[5].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

2 lipca 2012 roku GlaxoSmithKline przyznało się do oszustw przy promocji leków recepturowych na rynku amerykańskim, przepisywania leków na schorzenia niezwiązane z ich oryginalnym przeznaczeniem oraz korupcji w środowisku lekarskim. Sprawa dotyczyła m.in. leków Avandia, Paxil i Wellbutrin. Jednocześnie przedsiębiorstwo zgodziło się zapłacić karę finansową w wysokości 3 mld dolarów (będącą najwyższą do tej pory karą w przemyśle farmaceutycznym; stan na lipiec 2012)[6].

7 lipca 2012 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło śledztwo w podobnej sprawie na terenie Polski. Pracownicy przedsiębiorstwa mieli być nakłaniani do korumpowania lekarzy celem nakłonienia ich do przepisywania specyfików produkowanych przez przedsiębiorstwo[7].

Nowe standardy / transparentność[edytuj | edytuj kod]

W celu zmniejszenia zagrożeń związanych z przekupstwem i korupcją przedsiębiorstwo GSK wprowadziła w 2011 r. kompleksowy program ABAC[8], który wyznacza kompleksowe i praktyczne podejście w relacjach i we współpracy z partnerami biznesowymi przedsiębiorstwa GSK. Przedsiębiorstwo GSK zobowiązało się do ujawniania na całym świecie płatności, których dokonuje na rzecz pracowników służby zdrowia, co ma już miejsce w wielu krajach, m.in. w USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Japonii i Francji zgodnie z lokalnymi standardami ustanowionymi przez rządy lub organizacje branżowe. Na początku 2014 roku GSK wprowadziła internetowy system, umożliwiający naukowcom dostęp do anonimowych danych z poziomu pacjenta pochodzących z jej badań klinicznych. Przedsiębiorstwo GSK przystąpiło również do kampanii AllTrials dotyczącej zapewnienia przejrzystości badań klinicznych. GSK zapowiedziała że zaprzestanie bezpośrednich płatności na rzecz ekspertów medycznych związanych z angażowaniem ich na potrzeby GSK, a także indywidualnego sponsoringu udziału w konferencjach medycznych od 2016 roku. Dodatkowo, od 2014 roku GSK odchodzi od indywidualnych celów sprzedażowych dla wszystkich pracowników, którzy pracują bezpośrednio z lekarzami przepisującymi produkty farmaceutyczne[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „Lista500”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW

Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „Eksport”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]