GlaxoSmithKline

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
GlaxoSmithKline
GlaxoSmithKline
Londyńska siedziba koncernu
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 2000
Lokalizacja globalna
Siedziba Londyn, Anglia
Prezes Andrew Witty
Ważni pracownicy Moncef Slauoi (szef działu badań i rozwoju)
Branża farmaceutyczna
Produkty różnego rodzaju leki
Zatrudnienie ok. 100 000 osób (2012)
Przychody 26,43 mld GBP (2012)
Dochód 7,39 mld GBP (2012)
Giełda Londyn, Nowy Jork
Symbol akcji LSE: GSK


NYSE: GSK

51°29′09,600″N 0°19′08,735″W/51,486000 -0,319093
Strona internetowa

GlaxoSmithKline plcbrytyjski koncern farmaceutyczny powstały w grudniu 2000 roku w wyniku połączenia przedsiębiorstw Glaxo Wellcome i SmithKline Beecham. W rankingu 50 największych przedsiębiorstw farmaceutycznych za 2012 rok, GSK zajęło szóste miejsce, a jego przychody kształtowały się na poziomie 42,98 mld USD[1].

Spółka publiczna notowana na giełdach londyńskiej i nowojorskiej (NYSE). Koncern zatrudnia około 100 000 pracowników na całym świecie. Główna siedziba GlaxoSmithKline znajduje się w Londynie.

GlaxoSmithKline w Polsce[edytuj]

GSK jest jednym z wiodących przedsiębiorstw farmaceutycznych w Polsce[2]. Prowadzi działalność badawczą i rozwojową w zakresie badań klinicznych nad nowymi lekami i szczepionkami, a także marketing i sprzedaż leków, szczepionek, dermokosmetyków, suplementów diety i środków higieny jamy ustnej. W sumie GSK oferuje polskim pacjentom ponad 300 różnych produktów. GSK jest największym inwestorem w branży farmaceutycznej w Polsce[3]. W 1998 roku przedsiębiorstwo stało się właścicielem Poznańskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa SA. Łączna wartość inwestycji GSK w Polsce do 2012 osiągnęła poziom 475 mln USD. Według stanu na 2012 leki o wartości ponad 3 mld złotych eksportowane są z zakładu w Wielkopolsce do 100 krajów na całym świecie[4].

Przedsiębiorstwo GSK zatrudnia w Polsce łącznie ponad 1600 osób, z czego około 1000 w Poznaniu (stan na 2013). W 2013 roku znalazło się w czołówce najlepszych pracodawców w Polsce zajmując wysokie miejsce w rankingu Universum Top 100 Ideal Employer 2013 Student Survey w kategorii medycyna i farmacja[5].

Przedsiębiorstwo realizuje i wspiera również akcje i programy edukacyjne związane z profilaktyką zdrowotną. Do najbardziej znanych należą „Mam Haka na Raka”, „Żółty tydzień”, „Przytulenie ma znaczenie” i „Obejmij mnie szczepieniem”. Za działania w obszarze odpowiedzialności biznesu zajęło pierwsze miejsce w Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2013[6].

Kontrowersje[edytuj]

2 lipca 2012 roku GlaxoSmithKline przyznało się do oszustw przy promocji leków recepturowych na rynku amerykańskim, przepisywania leków na schorzenia niezwiązane z ich oryginalnym przeznaczeniem oraz korupcji w środowisku lekarskim. Sprawa dotyczyła m.in. leków Avandia, Paxil i Wellbutrin. Jednocześnie przedsiębiorstwo zgodziło się zapłacić karę finansową w wysokości 3 mld dolarów (będącą najwyższą do tej pory karą w przemyśle farmaceutycznym; stan na lipiec 2012)[7].

7 lipca 2012 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło śledztwo w podobnej sprawie na terenie Polski. Pracownicy przedsiębiorstwa mieli być nakłaniani do korumpowania lekarzy celem nakłonienia ich do przepisywania specyfików produkowanych przez przedsiębiorstwo[8].

Nowe standardy / transparentność[edytuj]

W celu zmniejszenia zagrożeń związanych z przekupstwem i korupcją przedsiębiorstwo GSK wprowadziła w 2011 r. kompleksowy program ABAC[9], który wyznacza kompleksowe i praktyczne podejście w relacjach i we współpracy z partnerami biznesowymi przedsiębiorstwa GSK. Przedsiębiorstwo GSK zobowiązało się do ujawniania na całym świecie płatności, których dokonuje na rzecz pracowników służby zdrowia, co ma już miejsce w wielu krajach, m.in. w USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Japonii i Francji zgodnie z lokalnymi standardami ustanowionymi przez rządy lub organizacje branżowe. Na początku 2014 roku GSK wprowadziła internetowy system, umożliwiający naukowcom dostęp do anonimowych danych z poziomu pacjenta pochodzących z jej badań klinicznych. Przedsiębiorstwo GSK przystąpiło również do kampanii AllTrials dotyczącej zapewnienia przejrzystości badań klinicznych. GSK zapowiedziała że zaprzestanie bezpośrednich płatności na rzecz ekspertów medycznych związanych z angażowaniem ich na potrzeby GSK, a także indywidualnego sponsoringu udziału w konferencjach medycznych od 2016 roku. Dodatkowo, od 2014 roku GSK odchodzi od indywidualnych celów sprzedażowych dla wszystkich pracowników, którzy pracują bezpośrednio z lekarzami przepisującymi produkty farmaceutyczne[10].

Przypisy[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]