Glenn Greenwald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Glenn Greenwald
Ilustracja
Glenn Greenwald (2014)
Data urodzenia 6 marca 1967
Zawód, zajęcie prawnik

Glenn Edward Greenwald (ur. 6 marca 1967) – amerykański prawnik, dziennikarz i pisarz.

Był felietonistą Salon.com od 2007 do 2012, a od sierpnia 2012 do października 2013 współpracownikiem The Guardiana[1]. Greenwald pracował jako prawnik zajmujący się sprawami przestrzegania praw konstytucyjnych oraz obywatelskich. W Salonie pisał jako felietonista i bloger, koncentrując się na tematach politycznych oraz prawnych. W lutym 2014 został, wraz z Laurą Poitras i Jeremy Scahill, jednym z założycieli oraz redaktorów The Intercept[2].

Greenwald został nazwany przez magazyn Foreign Policy jednym ze 100 najlepszych światowych myślicieli roku 2013. Cztery z pięciu książek, które napisał, zostały uznane przez The New York Times za najlepiej się sprzedające. Greenwald jest prelegentem na wielu uniwersytetach, w tym Harvarda, Yale’a, Browna, Uniwersytecie Pensylwanii, Kalifornijskim w Los Angeles, Marylandu w College Park.

Greenwald otrzymał wiele nagród, w tym pierwszą nagrodę Izzy dla niezależnych dziennikarzy w 2009 oraz nagrodę dla najlepszego komentatora w 2010.

W czerwcu 2013 stał się powszechnie znany po opublikowaniu w The Guardianie pierwszego z serii raportów szczegółowo opisujących globalną inwigilację przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa oraz brytyjską agencję wywiadu elektronicznego GCHQ, ujawnioną przez Edwarda Snowdena. Greenwald wraz z innymi zaangażowanymi w publikowanie zdobytych materiałów na temat inwigilacji zdobył w 2014 Nagrodę Pulitzera za wkład w służbę publiczną.

Jego praca na materiałach dotyczących Narodowej Agencji Bezpieczeństwa była tematem filmu Citizenfour, który zdobył w 2014 Oscara za najlepszy film dokumentalny. Greenwald pojawił się na scenie podczas ceremonii wręczenia Oscarów z reżyserką filmu Laurą Poitras.

Mieszka w Rio de Janeiro w Brazylii, w rodzinnym mieście jego partnera Dawida Michaela Mirandy. Greenwald stwierdził, że jego pobyt w Brazylii jest wynikiem amerykańskiego prawa (Defense of Marriage Act), które na poziomie federalnym nie uznaje małżeństw osób tej samej płci. Uniemożliwiło to jego partnerowi otrzymanie wizy na pobyt w Stanach Zjednoczonych. Greenwald obawiał się także aresztowania za działanie w sprawie inwigilacji na szeroką skalę przez służby amerykańskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]