Glenn Greenwald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Glenn Greenwald
Ilustracja
Glenn Greenwald (2014)
Data urodzenia 6 marca 1967
Zawód, zajęcie prawnik

Glenn Edward Greenwald (ur. 6 marca 1967) – amerykański prawnik, dziennikarz i pisarz.

Był felietonistą Guardiana (USA) od sierpnia 2012 do października 2013. Był felietonistą Salon.com od 2007 do 2012 roku, a od czasu do czasu był współpracownikiem The Guardian[1]. Greenwald pracował jako prawnik zajmujący się sprawami przestrzegania praw konstytucyjnych oraz obywatelskich. W Salonie pisał jako felietonista i bloger, koncentrując się na tematach politycznych oraz prawnych. W lutym 2014 roku został wraz z Laurą Poitras i Jeremy Scahill jednym z założycieli oraz redaktorów The Intercept[2].

Greenwald został nazwany przez magazyn Foreign Policy jako jeden z 100 najlepszych światowych myślicieli 2013 roku. Cztery z pięciu książek, które napisał, zostały uznane za najlepiej sprzedające się w The New York Times. Greenwald jest prelegentem na uczelniach, w tym Harvard, Yale, na Uniwersytecie w Pensylwanii, Brown University, UCLA, na Uniwersytecie Wisconsin oraz University of Maryland.

Greenwald otrzymał wiele nagród, w tym pierwszą nagrodę Izzy dla niezależnych dziennikarzy w 2009 roku oraz w 2010 nagrodę dla najlepszego komentatora.

W czerwcu 2013 stał się powszechnie znany po opublikowaniu w The Guardian pierwszego z serii raportów szczegółowo opisujących globalną inwigilację przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) oraz brytyjską agencję wywiadu elektronicznego GCHQ, ujawnioną przez Edwarda Snowdena. Greenwald wraz z innymi zaangażowanymi w publikowanie zdobytych materiałów na temat inwigilacji zdobył w 2014 Nagrodę Pulitzera za wkład w służbę publiczną.

Jego praca na materiałach dotyczących NSA była tematem filmu Citizenfour, który zdobył w 2014 Oscara za najlepszy film dokumentalny. Greenwald pojawił się na scenie podczas ceremonii wręczenia Oscarów z reżyserką filmu Laurą Poitras.

Greenwald mieszka w Rio de Janeiro w Brazylii, w rodzinnym mieście jego partnera Dawida Michaela Mirandy. Greenwald stwierdził, że jego pobyt w Brazylii jest wynikiem amerykańskiego prawa (Defense of Marriage Act), które na poziomie federalnym nie uznaje małżeństw osób tej samej płci. Uniemożliwiło to jego partnerowi otrzymania wizy na pobyt w Stanach Zjednoczonych. Greenwald miał również obawy odnośnie jego możliwego aresztowania za działanie w sprawie inwigilacji na szeroką skalę przez służby amerykańskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]