Przejdź do zawartości

Glichowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Glichowiec
Państwo

 Polska

Pasmo

Pogórze Wiśnickie, Karpaty

Wysokość

523 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Glichowiec”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Glichowiec”
Ziemia49°49′25″N 20°04′36″E/49,823611 20,076667
Pasmo Glichowca, widok z południowo-wschodniej strony
Pasmo Glichowca, widok z południowo-wschodniej strony

Glichowiec (523 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w Paśmie Glichowca, które według Jerzego Kondrackiego należy do Pogórza Wiśnickiego. Na mapie Geoportalu nosi nazwę Żabiej Góry (526 m). Wznosi się nad miejscowościami Glichów i Kornatka. Jest najdalej na wschód wysuniętym szczytem tego pasma. W zachodnim kierunku sąsiaduje z Ostryszem (507 m), następnym szczytem Pasma Glichowca.

Mało wybitny wierzchołek Glichowca wznosi się zaraz na północny wschód od Zasańskiej Przełęczy. Od wierzchołka tego w północno-wschodnim kierunku ciągnie się długi grzbiet, opadający do doliny Krzyworzeki. Wierzchołek Glichowca, jego grzbiet i stoki są w większości zalesione. Jedynie w północno-wschodniej części grzbietu znajdują się duża polana zajęta przez pola uprawne kilkudomowego przysiółka Sarnulki. Grzbietem Glichowca prowadzi niebieski szlak turystyczny. Na przełęczy pomiędzy Glichowcem a Ostryszem krzyżuje się on ze szlakiem żółtym.

W czasie II wojny światowej na stokach Glichowca w należącym do miejscowości Kornatka przysiółku Sarnulki znajdował się sztab partyzanckiego oddziału AK „Murawa”, którego komendantem był Wincenty Horodyński. „Kościesza”.

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski niebieski: Myślenice – ZarabieGrodziskoKrowia GóraTrupielecOstrysz – Glichowiec – Poznachowice Górne. Czas przejścia 2.50 h, 2.30 h
szlak turystyczny żółty żółty: Kornatka – przełęcz między Glichowcem i Ostryszem – Zasańska PrzełęczKamiennik PołudniowyPrzełęcz Sucha
  • Czas przejścia z Kornatki na przełęcz pod Glichowcem: 1.45, ↓ 1.35
  • Czas przejścia z przełęczy pod Glichowcem na Przełęcz Suchą: 2.20 h, ↓ 1.35 h

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]