Gliptografia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gemma oprawiona w pierścień (Rzym, III w.)

Gliptografia (z gr. glyptós - wyryty i gráphō - piszę) – dziedzina nauki zajmująca się badaniem, klasyfikowaniem i opisywaniem wytworów gliptyki, czyli szlachetnych i półszlachetnych kamieni rżniętych, rzeźbionych i rytowanych (grawerowanych).

Pojęcia tego prawdopodobnie jako pierwszy użył XVII-wieczny francuski erudyta i badacz starożytności Jacques Spon w swym dziele Miscellanea eruditae antiquitatis (Lyon 1679-83), wprowadzając metodyczną systematykę badań nad starożytnościami z 8-częściowym podziałem (m.in. na numizmatykę, epigrafikę, ikonografię, toreumatografię itd.)[1].

W zakres zainteresowania gliptografów wchodzą gemmy wypukłorzeźbione (kamee) i wklęsłorzeźbione (intaglia) osadzone w pierścieniach, broszach, medalionach, wisiorach, tłokach pieczętnych itp., bądź nieoprawione (np. starożytne pieczęcie cylindryczne). Poszerzona i pogłębiona wiedza o nich nosi nazwę gliptologii. Prace badawcze w gliptografii obejmują głównie zbiory podobnych wyrobów dekoracyjno-użytkowych zgromadzone w gliptotekach, lecz także egzemplarze luźne (odosobnione) spotykane w handlu i kolekcjonerstwie.

W niektórych językach określenie to występuje jako synonim gliptyki (włoski) lub gliptologii (francuski).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spon, Jacques [w] L'Enciclopedia Italiana (Treccani), Roma 1936.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mały słownik terminów plastycznych, Warszawa 1993
  • Słownik wyrazów obcych PWN, Warszawa 1991
  • G. Bendinelli, Dottrina dell'archeologia e dello studio dell'arte, Milano-Roma 1937, s. 98