Gliwice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gliwice
Panorama Starego Miasta
Panorama Starego Miasta
Herb Flaga
Herb Gliwic Flaga Gliwic
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat miasto na prawach powiatu
Aglomeracja górnośląska
Prawa miejskie 1276
Prezydent Zygmunt Frankiewicz
Powierzchnia 133,88 km²
Wysokość 200–278 m n.p.m.
Populacja (31.12.2014)
• liczba ludności
• gęstość

184 415[1]
1377 os./km²
Strefa numeracyjna
32
Kod pocztowy 44-100 do 44-164
Tablice rejestracyjne SG
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Gliwice
Gliwice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gliwice
Gliwice
Ziemia 50°17′32″N 18°40′03″E/50,292222 18,667500
TERC
(TERYT)
2466011
SIMC 0940000
Hasło promocyjne: Stare miasto, nowy świat...
Urząd miejski
ul. Zwycięstwa 21
44-100 Gliwice
Strona internetowa
BIP
Rzeka Kłodnica w Gliwicach

Gliwice wymowa i (łac. Glivitium, niem. Gleiwitz, czes. Glivice albo Hlivice, śl. Glywicy) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Kłodnicą.

Siedziba władz ziemskiego powiatu gliwickiego oraz kurii diecezji gliwickiej.

Miasto przyłączono do Polski w 1945 roku. W latach 1945–1950 należało do województwa śląskiego, w latach 1950–1975 do tzw. dużego województwa katowickiego, a w latach 1975–1998 do tzw. małego województwa katowickiego.

Gliwice zajmują na liście największych miast Polski 17. miejsce według powierzchni i 19. pod względem liczby ludności. W województwie śląskim plasują się na 4. pozycji pod względem liczby mieszkańców.

Według danych GUS miasto w dniu 31 grudnia 2014 roku miało 184 415 mieszkańców.

Geografia[edytuj]

Położenie[edytuj]

Miasto Gliwice jest położone w południowo-zachodniej Polsce, w zachodniej części województwa śląskiego i Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), na Wyżynie Katowickiej, nad rzeką Kłodnicą.

Gliwice sąsiadują z miastem Zabrze oraz powiatem gliwickim i tarnogórskim.

Powierzchnia[edytuj]

 • 1995 – 133,85 km²
 • 2006 – 133,88 km²[2]

Demografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Ludność Gliwic.
 • Wykres liczby ludności Gliwic na przestrzeni ostatnich 140 lat

Największą populację Gliwice odnotowały w 1988 roku – według danych GUS 223 403 mieszkańców[3]. Począwszy od roku 1996 liczba mieszkańców stale spada.

 • Piramida wieku mieszkańców Gliwic w 2014 roku [4].


Piramida wieku Gliwice.png

Podział administracyjny[edytuj]

Brzezinka (dzielnica Gliwic) na widokówce z 1944 roku

Dzielnice[edytuj]

W dniu 14 września 2006 roku Rada Miejska na wniosek prezydenta miasta postanowiła wprowadzić nowy podział administracyjny. Gliwice zostały podzielone na 18 dzielnic o statusie osiedli – jednak uchwała ta nie weszła w życie, gdyż została zakwestionowana przez wojewodę śląskiego z powodów formalnych. W lipcu 2007 Rada Miejska podjęła decyzję o przeprowadzeniu społecznych konsultacji w sprawie nowego podziału miasta. W dniu 22 lutego 2008 roku weszły w życie uchwały Rady Miejskiej w sprawie utworzenia 20 dzielnic o statusie osiedli, które stanowią jednostki pomocnicze gminy. Szczegółowy podział ulic ze względu na lokalizację w konkretnej dzielnicy został udostępniony dla mieszkańców na stronie dzielnicegliwic.pl[5].

GliwiceBlankMap.svg

Bojków
Brzezinka
Czechowice
Kopernik
Ligota Zabrska
Łabędy
Obrońców Pokoju
Ostropa
Politechnika
Sikornik
Sośnica
Stare Gliwice
Szobiszowice
Śródmieście
Żwirki i
Wigury
Trynek
Wilcze
Gardło
Wojska Polskiego
Wójtowa Wieś
Zatorze
Żerniki

Osiedla mieszkaniowe[edytuj]

Ochrona środowiska[edytuj]

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku Gliwice zostały sklasyfikowane jako dwudzieste drugie najbardziej zanieczyszczone miasto Unii Europejskiej[6].

Nazwa[edytuj]

Nazwa Gleywice wśród innych nazw śląskich miejscowości w urzędowym pruskim dokumencie z 1750 roku wydanym w języku polskim w Berlinie[7].

Dawniej historycy, głównie niemieccy, wiązali pochodzenie nazwy Gliwice/Gleiwitz (pisane również dawniej: Glywice czy Glewitze; łac. Glivitium) od czeskiego pojęcia chlewa (oboczność g do h). Taką tezę postawił między innymi autor pierwszej monografii miasta niemiecki autor Beno Nietsche. Stąd można stwierdzić, że XIII-wieczna nazwa miejscowa została powiązania z czeskim pochodzeniem.

Wywód od nazwy chlew (czes. chlév) nie przesądza jednak o czeskim pochodzeniu tej nazwy ponieważ termin występuje również w języku polskim. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy, który wywodzi nazwę od tego słowa nie wskazuje jednoznacznie jej czeskiego pochodzenia[8]. Nie wiąże jej również z miejscem utrzymywania świń tylko koni. Według niego miejscowość miałaby wziąć swoją nazwę od funkcji osady, której zadaniem była wymiana koni ze szlacheckich taborów w czasie podróży. Adamy w swoim dziele poświęconym nazwom miejscowym na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu notuje trzy formy: polską – „Chlewiska” oraz niemiecką „Gleywitz”, „Glubschiz”. W swojej pracy podaje również ich znaczenie „Ort der Stallungen und des Pferdewechsels auf der Strase von Oppeln nach Krakau”, czyli w tłumaczeniu „Miejscowość stajni, wymiany koni na drodze z Opola do Krakowa”[8]. Wywód nazwy od słowa chlew został zweryfikowany przez niemieckich oraz polskich językoznawców i zastąpiony dwiema innymi koncepcjami:

 1. Gliw albo Gliwa – to imię osobowe, które występowało na terenie Śląska w średniowieczu. W tym przypadku Gliwice posiadają nazwę patronimiczną utworzoną od imienia właściciela ziemi lub jej dzierżawcy, względnie założyciela, zasadźcy Gliwic.
 2. Gliw – w językach słowiańskich oznacza często teren gliniasty, obszar podmokły, wilgotny. W języku prasłowiańskim *gliva /*glivъ oznaczało coś oślizłego, śluzowatego, kleistego, a gliwieć oznaczało gnić, psuć się. W języku polskim używa się do chwili obecnej tego wyrazu np. do określenia zepsutego i przypominającego glinę – zgliwiałego sera[9]. Ciekawostką jest fakt, że w językach słoweńskim, chorwackim i serbskim termin glive / gljive oznacza grzyby, zaś gljivice – małe grzybki. Według tej wykładni nazwa Gliwic jest nazwą topograficzną, utworzoną od właściwości obszaru na którym założono miasto[10][11].

Jedna i druga teza ma swoich zwolenników i przeciwników, choć językoznawcy raczej skłonni się przychylać się do drugiej, topograficznej wykładni. W wielu opracowaniach niemieckich można się jeszcze spotkać z tezą wcześniejszą, powielaną bezpośrednio od Beno Nietschego[12].

W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis spisanej w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest jako Glywitz. W kronice wymienione zostały również wsie, które w procesach urbanizacyjnych zostały wchłonięte przez miasto. Są to obecne dzielnice lub części miasta jak Żerniki zapisane w formach Syrdnicza villa, Syrdnicza Semiani oraz Syrdnik, Sobiszowice jako Novo Sobyssowitz, Ostropa jako Rostropitz, Łabędy jako Labant, Czechowice jako Cechowitz[13][14].

W 1475 roku w łacińskich statutach Statuta Synodalia Episcoporum Wratislaviensium miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Gleiwice oraz Glywicze[15]. W historii nazwa miasta notowana była różnorodnie Geibitz, Gleywicz, Hliwicz oraz Gleiwitium[16].

W pruskim urzędowym dokumencie z 1750 roku wydanym w języku polskim w Berlinie przez Fryderyka Wielkiego wymienione są Gleywice pośród innych śląskich miejscowości[7]. W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie prowincji śląskiej wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie miejscowość występuje pod nazwą niemiecką Gleiwitz oraz obecnie używaną polską nazwą Gliwice[17]. Nazwę miejscowości w formie Gliwice-Toszek w książce Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej wydanej w Głogówku w 1847 wymienił śląski pisarz Józef Lompa[18]. Polską nazwę Gliwice oraz niemiecką Gleiwitz wymienia Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany na przełomie XIX i XX wieku[16].

Historia[edytuj]

 Osobny artykuł: Historia Gliwic.

Kalendarium:

Ruiny Teatru Miejskiego, elewacja wschodnia
Wojewódzki Sąd Administracyjny

Zabytki[edytuj]

 Osobny artykuł: Zabytki Gliwic.

Architektura[edytuj]

Poczta główna

Budynki[edytuj]

Fontanny, pomniki, rzeźby[edytuj]

Miejsca[edytuj]

Inne obiekty[edytuj]

Cmentarze[edytuj]

Dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim

Muzea[edytuj]

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Kościół Zbawiciela w Gliwicach

Kościoły katolickie[edytuj]

Kościoły protestanckie[edytuj]

Inne[edytuj]

Opieka zdrowotna[22][edytuj]

Szpitale publiczne[edytuj]

 • Centrum Onkologii w Gliwicach przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15
 • Szpital Miejski nr 4 z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Gliwicach przy ul. Zygmunta Starego 20

Szpitale niepubliczne[edytuj]

 • Szpital Wielospecjalistyczny Sp. z o.o. w Gliwicach przy ul. Kościuszki 1
 • Gliwickie Centrum Medyczne Sp. z o.o. w Gliwicach przy ul. Kościuszki 29
 • Vito-Med Sp. z o.o. w Gliwicach. ul. Radiowa 2

Edukacja[edytuj]

Ulica Wieczorka 10 – jeden z budynków Sądu Rejonowego (dawniej Zasadniczej Szkoły Samochodowej)
 Osobny artykuł: Szkoły w Gliwicach.

W Gliwicach znajdują się liczne placówki oświatowe publiczne i niepubliczne:

W mieście znajdują się również placówki oświatowe innego typu, takie jak: centra edukacyjne (prowadzące jednocześnie gimnazja, licea i szkoły policealne), szkoły sportowe, szkoły nauki języków obcych oraz centra kultury.

Nauka[edytuj]

Na terenie miasta znajduje się wiele instytutów naukowo-badawczych oraz wydziałów szkół wyższych. Część z nich to samodzielne instytucje, część należy do sieci Polskiej Akademii Nauk, a część to wydziały Politechniki Śląskiej.

Instytuty/Wydziały

Rozrywka[edytuj]

Kina[edytuj]

Teatry[edytuj]

Chóry[edytuj]

Galerie[edytuj]

 • Czytelnia Sztuki
 • Galeria Zakamarek w Bibliotece Politechniki Śląskiej
 • Galeria BlackBook.pl
 • Galeria Sztuki Marii Wójciak
 • Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
 • Galeria Miniatura (w Klubie Garnizonowym)
 • Galeria Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej
 • Galeria Melina
 • Galeria Brama
 • Galeria CO2
 • Galeria Na Piętrze
 • Galeria Na 2P
 • Galeria ZPAP Po schodach
 • Galeria EMDEK
 • Galeria Fabryka Drutu
 • Galeria Art-Studio

Miejsca[edytuj]

Festiwale[edytuj]

Rekreacja[edytuj]

Gliwice zaliczane były niegdyś do najbardziej „zielonych” miast w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym[potrzebny przypis]. W 2014 roku tereny zielone stanowiły jednak tylko 3,2% całkowitej powierzchni miasta, co sprawia, że Gliwice należą obecnie do miast regionu o najmniejszym udziale terenów zieleni w całkowitej powierzchni. W latach 2004-2014 wskaźnik ten wahał się w przedziale od 2,7% do 4,0%, najniższą wartość osiągając w roku 2009, zaś maksimum w roku 2004[26].

Parki[edytuj]

 Osobny artykuł: Zieleń miejska w Gliwicach.

Kąpieliska[edytuj]

 • Kąpielisko Leśne
 • Ośrodek wypoczynkowy Czechowice

Baseny kryte[edytuj]

Basen „Olimpijczyk”
 • Basen „Delfin”
 • Basen „Olimpijczyk”
 • Basen „Mewa”
 • Basen „Neptun”

Inne[edytuj]

Turystyka[edytuj]

Amatorzy turystyki mogą na terenie Gliwic korzystać z pieszych szlaków turystycznych, rowerowych szlaków turystycznych lub ścieżek rowerowych.

Szlaki turystyczne[edytuj]

Znakowane[edytuj]

Pozostałe[edytuj]

Drogi rowerowe[edytuj]

W 2011 roku na terenie miasto znajdowały się 94 km tras rowerowych, w tym 57 km prowadzących drogami utwardzonymi i 37 km nieutwardzonymi[27], a udział podróży rowerowych pośród wszystkich rodzajów podróży wynosił 4,2%[28].

Układ rowerowy nie ma charakteru spójnego systemu, jedynie odcinkowe parametry odpowiednie dla dróg rowerowych, jednakże stosunkowo dobrze ukształtowany jest układ ścieżek rowerowych na obrzeżach miasta[29].

Gospodarka[edytuj]

W Gliwicach znajduje się fabryka General Motors Manufacturing Poland, w której produkowany jest model Astra IV, a także japońska fabryka NGK Ceramics produkująca filtry, katalizatory oraz czujniki NOx do samochodów. Obydwie spółki działają na terenie Podstrefy Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której miasto jest udziałowcem. Na terenie Gliwic działa także park technologiczny Technopark Gliwice.

W dzielnicy Łabędy mieszczą się Zakłady Mechanicze Bumar Łabędy, produkujące czołgi PT-91 oraz maszyny budowlane.

Na terenie Gliwic działa również jedna z największych kopalń węgla kamiennego w Europie – KWK Sośnica. W mieście ma siedzibę największy polski producent i dystrybutor odczynników chemicznych POCH (dawniej Polskie Odczynniki Chemiczne).

Transport[edytuj]

Komunikacja miejska[edytuj]

Linia numer 4 – Konstal 105Na na ulicy Daszyńskiego ostatniego dnia przed zawieszeniem kursowania tramwajów na tej części linii.

Komunikację miejską na terenie miasta organizuje KZK GOP.

Do największych przewoźników na terenie miasta należą:

Tramwaje[edytuj]

 Osobny artykuł: Tramwaje w Gliwicach.

1 września 2009 zlikwidowano linii 1 i 4 w Gliwicach na odcinku od zajezdni tramwajowej do pętli znajdującej się na terenie dzielnicy Wójtowa Wieś. Czynny jest wyłącznie odcinek od granic Gliwic do zajezdni tramwajowej w Gliwicach, na którym znajduje się jeden przystanek. Na pozostałym odcinku tramwaje zastąpiono autobusami. Obecnie jest to najkrótszy czynny system tramwajowy w Polsce.

Autobusy[edytuj]

Drogowy[edytuj]

Układ głównych dróg w Gliwicach
Węzeł autostradowy na terenie miasta: Gliwice Sośnica

Gliwice leżą na skrzyżowaniu drogowych szlaków komunikacyjnych: wschód–zachód (autostrada A4), północ-południe (autostrada A1).

Na terenie miasta znajduje się węzeł autostradowy Gliwice – Sośnica łączący autostrady: A1, A4 oraz drogę krajową 44.

Drogi wojewódzkie
Drogi krajowe
Drogi europejskie
Autostrady
Inne drogi

Kolejowy[edytuj]

Gliwice – Dworzec kolejowy
 Osobny artykuł: Transport kolejowy w Gliwicach.

Początki kolei żelaznych w Gliwicach sięgają I połowy XIX wieku. 3 października 1846 roku uruchomiono 64 km, w większości 2-torową, linię kolejową Katowice–Gliwice–Kędzierzyn Koźle[30].

Gliwicki dworzec kolejowy należy do największych dworców kolejowych Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, według kategoryzacji PKP oznaczony kategorią A.

Stacje i przystanki obsługujące ruch pociągów osobowych
Stacje towarowe
Stacje wąskotorowe
 • Gliwice Śródmieście – otwarta w 1990 roku w celu zwiększenia dostępności transportu wąskotorowego. Obecnie jej resztki można zobaczyć schodząc w dół ul. św. Katarzyny.
 • Gliwice Trynek – działała oficjalnie w latach 1899-1994. Stacja posiadała między innymi: lokomotywownię, żuraw wodny, budynek stacyjny, magazyn i wagę wagonową. Stacja ta przez jakiś czas (lata przed II wojną światową) znajdowała się na zelektryfikowanym odcinku z Huty Gliwice do Kopalni Gliwice. Obecnie na terenie stacji znajduje się stacja benzynowa.

Obecnie Górnośląskie Koleje Wąskotorowe na terenie Gliwic w 90% nie istnieje. Został jedynie odcinek Paproć-Stanica przez Rudy Raciborskie. Ponadto tory prowadziły do Fabryki Lin i Drutów przy gliwickiej palmiarni[potrzebny przypis].

Wodny[edytuj]

Nieistniejący port na Kanale Kłodnickim

Gliwice oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy przez Kanał Gliwicki i dalej przez rzekę Odrę ma połączenie z zespołem portowym Szczecin-Świnoujście oraz z innymi europejskimi drogami wodnymi.

Lotniczy[edytuj]

W odległości do 100 km od Gliwic znajdują się trzy międzynarodowe porty lotnicze:

Poza tym na terenie miasta w dzielnicy Trynek znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Gliwickiego.

Sport[edytuj]

Kluby sportowe[edytuj]

Kluby piłkarskie[edytuj]

Piast Gliwice – klub piłkarski grający w Ekstraklasie

Kluby futsalowe[edytuj]

 • GAF Gliwice – klub futsalowy, grający obecnie w Ekstraklasie
 • P.A. Nova Gliwice – nieistniejący obecnie klub futsalowy, wielokrotny Mistrz Polski
 • NBiT Gliwice klub futsalowy, który w sezonie 2014/15 awansował do Futsal Ekstraklasy w której będzie rywalizował między innymi z GAF Jasna Gliwice
 • Radan Gliwice – nieistniejący obecnie klub futsalowy
 • Tango Gliwice – nieistniejący obecnie klub futsalowy
 • Piąteczki G-ce – reprezentacja Gliwic w Futsalu Kobiet, grające w I Lidze Ogólnopolskiej w futsalu Kobiet – Liga powstała w 2007 r.

Kluby koszykarskie[edytuj]

Kluby futbolu amerykańskiego[edytuj]

Samorząd i polityka[edytuj]

Samorząd miasta[edytuj]

 Osobny artykuł: Prezydenci Gliwic.

Gliwice są miastem na prawach powiatu. Mieszkańcy wybierają do Rady Miejskiej w Gliwicach 25 radnych[31]. Organem wykonawczym samorządu jest prezydent miasta, którym od 2010 roku jest Zygmunt Frankiewicz, pełniący tę funkcję siódmą kadencję.

Skład Rady Miasta w latach 2002–2006[32]
 • Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy – 11 mandatów
 • Koalicja dla Gliwic Komitet Wyborczy Wyborców Zygmunta Frankiewicza – 10 mandatów
 • Stowarzyszenie "Dzielnicowych List Mieszkańców Miasta Gliwice" – 4 mandaty
 • Prawo, Sprawiedliwość, Rodzina – Inicjatywa Samorządowa – 3 mandaty
Skład Rady Miasta w latach 2006–2010[33]
 • Platforma Obywatelska – 12 mandatów
 • Prawo i Sprawiedliwość – 6 mandatów
 • Forum Dzielnicowych List Mieszkańców – 5 mandatów
 • Lewica i Demokraci – 2 mandaty
Skład Rady Miasta w latach 2010-2014[34]
 • Platforma Obywatelska – 10 mandatów
 • Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza – 9 mandatów
 • Prawo i Sprawiedliwość – 4 mandaty
 • Sojusz Lewicy Demokratycznej – 2 mandaty
Skład Rady Miasta w latach 2014–2018[35]
 • Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza – 10 mandatów
 • Platforma Obywatelska – 7 mandatów
 • Prawo i Sprawiedliwość – 7 mandatów
 • SLD Lewica Razem – 1 mandat

Miasto jest członkiem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów i Związku Miast Polskich.

Polityka[edytuj]

Gliwice są siedzibą komisji okręgu wyborczego w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

W Gliwicach mieszczą się trzy placówki konsularne:

Media[edytuj]

Prasa[edytuj]

 • „Nowiny Gliwickie” – najstarszy miejski tygodnik, istniejący od 1956 roku
 • „Gazeta Miejska” – bezpłatny tygodnik ukazujący się od 1997 roku w Gliwicach i w Zabrzu
 • „Miejski Serwis Informacyjny” – bezpłatny tygodnik wydawany przez Urząd Miejski w Gliwicach

Telewizja[edytuj]

 • 24GLIWICE.pl – telewizja i portal miejski

Gliwiczanie[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Gliwicami.
 • Marcin Strzoda (1587–1649), teolog i historyk, pierwszy polski autor dziejów Śląska
 • Horst Bienek (1930–1990), pisarz, publicysta, tłumacz i reżyser
 • Waldemar Kozuschek (1910–2009), lekarz chirurg, transplantolog i historyk medycyny, profesor Uniwersytetu Ruhry w Bochum
 • Barbara Kałużna (ur. 1975), aktorka teatralna i filmowa

Miasta partnerskie[edytuj]

Lista miast partnerskich Gliwic[36]:

Przypisy

 1. „Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2014 r. Stan w dniu 31 XII 14”, s. 93, 2014. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 2083-3342 (pol.). 
 2. Bank Danych Lokalnych (pol.). GUS. [dostęp 2013-12-13].
 3. GUS Bank Danych Regionalnych, faktyczne miejsce zamieszkania, stan na 31 grudnia 1988.
 4. Polska w liczbach; Gliwice, w oparciu o dane GUS.
 5. dzielnicegliwic.pl
 6. Przerażający raport ws. jakości powietrza. Polskie miasta na czele listy. 2016-05-14.
 7. a b Pruski dokument z roku 1750 ustalający urzędowe opłaty na Śląsku – „Wznowione powszechne taxae-stolae sporządzenie, Dla samowładnego Xięstwa Sląska, Podług ktorego tak Auszpurskiey Konfessyi iak Katoliccy Fararze, Kaznodzieie i Kuratusowie Zachowywać się powinni. Sub Dato z Berlina, d. 8. Augusti 1750”.
 8. a b Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch’s Buchhandlung, 1888, s. 9.
 9. Słownik etymologiczny języka polskiego.
 10. Piotr Rościszewski, Gliwice i okolica, Centralny Ośrodek Informacji Turystycznej Oddział w Katowicach/Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Gliwicach 1993.
 11. Gliwice, Wyd. RSW Prasa – Książka – Ruch, 1973.
 12. Benno Nietsche, Historia miasta Gliwice w wersji cyfrowej Śląska Biblioteka Cyfrowa.
 13. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online.
 14. H. Markgraf, J.W. Schulte, Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis, Breslau 1889.
 15. Franz Xaver Seppelt, Die Breslauer Diözesansynode vom Jahre 1446, Franz Goerlich, Breslau 1912, s. 15, 97. – tekst łaciński statutów w wersji zdigitalizowanej.
 16. a b Gliwice w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego Tom II, s. 592.
 17. Johann Knie 1830 ↓, s. 927.
 18. Józef Lompa, Krótki rys jeografii Śląska dla nauki początkowej, Głogówek 1847, s. 12.
 19. Führer durch Gleiwitz, Gleiwitz 1934, w: Śląska Biblioteka Cyfrowa.
 20. Jan Drabina, Historia Bytomia, Bytom 2000, s. 272., ISBN 83-908018-3-3.
 21. Dane według wyszukiwarki zborów na oficjalnej stronie Świadków Jehowy (www.jw.org), dostęp z 10 czerwca 2014.
 22. Szpitale i kliniki Gliwice – Katalog Firm.
 23. Strona Strona Kolegium Języków Obcych.
 24. Strona Strona Kolegium Pedagogicznego.
 25. Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice|.
 26. Główny Urząd Statystyczny: Bank Danych Lokalnych: Stan i ochrona środowisk, Tereny zieleni – wskaźniki; udział terenów zieleni w powierzchni ogółem (pol.). 2015-11-23. [dostęp 2016-02-12].
 27. 2. Analiza istniejących korytarzy ruchu rowerowego miasta pod kątem planowania i projektowania dróg rowerowych, [w:] Budowa dróg rowerowych – wykonanie koncepcji projektowej rozbudowy sieci dróg rowerowych na terenie miasta Gliwice. Cz. a2. Analiza stanu istniejącego i uwarunkowań, wrzesień 2013 [dostęp 2016-05-17].
 28. 6.4. Wnioski, [w:] Budowa dróg rowerowych – wykonanie koncepcji projektowej rozbudowy sieci dróg rowerowych na terenie miasta Gliwice. Cz. a2. Analiza stanu istniejącego i uwarunkowań, wrzesień 2013 [dostęp 2016-05-20].
 29. 11.1. Parametry techniczne istniejącego układu rowerowego, [w:] Budowa dróg rowerowych – wykonanie koncepcji projektowej rozbudowy sieci dróg rowerowych na terenie miasta Gliwice. Cz. a2. Analiza stanu istniejącego i uwarunkowań, wrzesień 2013 [dostęp 2016-05-17].
 30. Ogólnopolska Baza Kolejowa (pol.). [dostęp 11 lutego 2009].
 31. Zarządzenie Nr 111 Wojewody Śląskiego z dnia 8 kwietnia 2010 r. (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2010 r., Nr 64, poz. 1062).
 32. Państwowa Komisja Wyborcza: Wybory samorządowe. wybory2002.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-09].
 33. Geografia wyborcza – Wybory samorządowe - Państwowa Komisja Wyborcza. wybory2006.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-09].
 34. Wybory Samorządowe 2010 - Geografia wyborcza – Województwo śląskie – m. Gliwice. wybory2010.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-09].
 35. Państwowa Komisja Wyborcza | Gliwice. wybory2014.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-09].
 36. Miasta partnerskie. UM Gliwice. [dostęp 2013-11-09].

Bibliografia[edytuj]

 • Johann Knie: Alpabetisch, Statistisch, Topographische Uebersicht aller Dorfer, Flecken, Stadt und andern Orte der Konigl. Preus. Provinz Schliesen.... Breslau: Barth und Comp., 1830.
 • Adam Bednarski, Architektura jednorodzinnych zespołów mieszkaniowych w Gliwicach z lat 1919-1939, Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2007.
 • Wolfgang Bukowski, Als wir jung in Gleiwitz waren..., Laumann-Verlag, Bülmen 1990.
 • Gleiwitz, Berlin-Friedenau 1925.
 • Gliwice. Zarys rozwoju miasta i okolicy, Andrzej Szefer (red.), Warszawa 1976.
 • Marek Gabzdyl, Gliwice wczoraj, Gleiwitz gestern, Wydawnictwo „Wokół Nas”, Gliwice 1994.
 • Historia Gliwic, Jan Drabina (red.),Gliwice 1995.
 • Jerzy Horwat, Gliwice w XVI wieku, Gliwice 1993.
 • Ewa Piotrowska-Andruszków, Historia Gliwic od XIII wieku do współczesności, Muzeum w Gliwicach, Gliwice 1993.
 • Damian Recław, Gliwice w starej fotografii, Gliwice 2000.
 • Damian Recław, 90 lat Muzeum w Gliwicach, Gliwice 1995.
 • Sebastian Różyński, Zarys dziejów piwowarstwa gliwickiego, Gliwice 2006.
 • Rudolf Schlegel, Gleiwitz – ein heimatliches Geschichtenbuch, Dülmen Verlag, Dülmen 1982.
 • Rudolf Schlegel, Gleiwitz in alter und neuer Zeit, Dülmen Verlag, Dülmen 1985.
 • Bogusław Tracz, Druga dekada. Gliwice 1957-1970, Gliwice 2008.
 • Bogusław Tracz, Pierwsza dekada. Gliwice 1945-1956, Gliwice 2006.
 • Bogusław Tracz, Rok ostatni – rok pierwszy. Gliwice 1945, Gliwice 2004.
 • Bogusław Tracz, Trzecia dekada. Gliwice 1971-1981, Instytut Pamięci Narodowej, Katowice 2009.
 • Jolanta Wnuk, Leszek Jodliński, Gliwickie witraże, Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2007.
 • Żydzi gliwiccy, Bożena Kubit (red.), Gliwice 2006.

Linki zewnętrzne[edytuj]