Globidonta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Globidonta
Brochu, 1999
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Rząd krokodyle
Nadrodzina Alligatoroidea
(bez rangi) Globidonta

Globidontaklad krokodyli z grupy Alligatoroidea. Został nazwany w 1999 roku przez Christophera Brochu. Według definicji filogenetycznej przedstawionej wówczas przez autora, grupa ta obejmuje wszystkie krokodyle bliżej spokrewnione z aligatorem amerykańskim niż z Diplocynodon ratelii[1]. Pierwsi przedstawiciele Globidonta pojawili się w kampanie i już wówczas byli bardzo zaawansowani. W późnej kredzie i trzeciorzędzie mieli krótkie, szerokie pyski oraz powiększone zęby z przodu szczęk. Cechy te sugerują, że pod względem ekologii wczesne Globidonta różniły się od współczesnych kajmanów i aligatorów – niektórzy naukowcy uważają, że były przystosowane do odżywiania się zwierzętami chronionymi przez twarde muszle[2].

Kladogram Globidonta według Brochu (2003)[2]
 Globidonta 

 Acynodon  Brachychampsa  Bottosaurus
 Albertochampsa Stangerochampsa


 Alligatoridae 

 Alligatorinae Caimaninae

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Christopher A. Brochu. Phylogenetics, taxonomy, and historical biogeography of Alligatoroidea. „Society of Vertebrate Paleontology Memoir”. 6, s. 9–100, 1999 (ang.). 
  2. a b Christopher A. Brochu. Phylogenetic approaches toward crocodylian history. „Annual Review of Earth and Planetary Sciences”. 31, s. 357–397, 2003. DOI: 10.1146/annurev.earth.31.100901.141308 (ang.).