Gloomy Sunday

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gloomy Sunday (węg. Szomorú vasárnap, IPA ['sɒmɒɾuː 'vɐʃaɾnɐp]) – piosenka skomponowana w 1933 r. przez węgierskiego pianistę i kompozytora Rezső Seressa, oryginalne słowa w niedługim czasie zastąpiono tekstem poety László Jávora. Wedle powszechnej opinii wywołała na Węgrzech falę ponad stu samobójstw. Sam autor zabił się skacząc z okna swojego domu w 1968 r. Utwór napisał pod wpływem zerwania zaręczyn przez swoją narzeczoną.

W 1936 r. piosenka pojawiła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie okrzyknięto ją mianem The Hungarian Suicide Song (Węgierska piosenka samobójców). Wkrótce pojawiło się kilka jej wersji, wśród nich nagranie Hal Kemp i jego orkiestry z tekstem Sam M. Lewisa, na którym później oparła się Billie Holiday. Jej interpretacja z 1941 r. jeszcze bardziej rozsławiła zarówno piosenkę, jak i tłumaczenie Lewisa, które od tej pory stało się podstawą dla późniejszych wykonań. Billie Holiday dodała też trzecią zwrotkę, nadając swojej wersji oniryczny charakter.

Oryginalna piosenka pojawia się w niemiecko-węgierskim filmie Gloomy Sunday – Ein Lied von Liebe und Tod z 1999 r. (Gloomy Sunday – piosenka miłości i śmierci), na podstawie książki Nicka Barkowa.

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Artyści, którzy wykonywali utwór:

Fakty[edytuj | edytuj kod]

  • Marilyn Manson – Istniała plotka o zapowiedzianej wersji na nadchodzący w czerwcu 2007 r. album Eat Me, Drink Me. Plotka nie potwierdziła się.
  • The Dead Milkmen – Zespół nie nagrał wersji utworu, a jedynie zacytował fragment tekstu w utworze z 1987 r. (Theme From) Blood Orgy of the Atomic Fern.
  • Emilie Autumn – Artystka odniosła się do piosenki w utworze The Art of Suicide (tłumaczenie: sztuka samobójstwa).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]