Gloria Vanderbilt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gloria Vanderbilt w roku 1958

Gloria Laura Madeleine Sophie Vanderbilt (ur. 20 lutego 1924 roku w Nowym Jorku) – amerykańska artystka, aktorka i bywalczyni salonów znana najbardziej jako twórczyni jednych z pierwszych ekskluzywnych dżinsów. Jest członkiem zamożnej rodziny Vanderbilt.

Jej dziadek wzbogacił się budując koleje. Ojciec pozostawił jej 4- milionowy fundusz powierniczy, którym zarządzała jej matka, również Gloria. We dwie często przebywały w Paryżu. Matka nie była zbyt odpowiedzialna, a jej siostra bliźniaczka Thelma była kochanką księcia Walii. Po procesie sądowym opiekę nad dzieckiem przejęła ciotka ze strony ojca, Gertrude Vanderbilt Whitney, rzeźbiarka i filantropka.

Młodsza Gloria dorastała odtąd w luksusie w posiadłościach ciotki, w kręgu kuzynów. Ukończyła w Nowym Jorku szkołę artystyczną Arts Student League. Gdy osiągnęła pełnoletność, ostatecznie odebrała matce jej już i tak skromne dochody z trustu. Sama natychmiast uciekła do Hollywood. Nastąpił szereg małżeństw: agent filmowy, dyrygent polskiego pochodzenia Leopold Stokowski (dwóch synów), reżyser Sidney Lumet, scenarzysta (dwóch synów). Syn z tego ostatniego małżeństwa w lipcu 1988 roku wyskoczył z okna na 14. piętrze na oczach matki, z powodu depresji, stresów, być może pod wpływem alergii na lek przeciw astmie, co opisała w książce Black Night, White Night. Drugi z braci to Anderson Cooper, znany reporter CNN.

Gloria malowała obrazy, projektowała pościel, porcelanę, sztućce. W latach 70. sprzedawała prawa do oznaczania swoim imieniem i nazwiskiem okularów, perfum, ubrań; tak powstały również słynne dżinsy z napisem "Gloria Vanderbilt" na tylnej kieszeni, produkowane przez firmę Murjani.

Promowała firmowane przez siebie produkty w telewizyjnych reklamach, logo w formie łabędzia stało się powszechnie rozpoznawane. Autorka i bohaterka książek.