Gloria Vanderbilt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gloria Vanderbilt
Gloria Laura Vanderbilt
Ilustracja
Gloria Vanderbilt w roku 1958
Imię i nazwisko Gloria Laura Vanderbilt
Data i miejsce urodzenia 20 lutego 1924
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 17 czerwca 2019
Nowy Jork
Przyczyna śmierci rak żołądka
Zawód, zajęcie artystka, aktorka, projektantka mody

Gloria Laura Vanderbilt (ur. 20 lutego 1924 w Nowym Jorku, zm. 17 czerwca 2019 tamże[1]) – amerykańska artystka, aktorka i bywalczyni salonów, znana najbardziej jako twórczyni jednych z pierwszych ekskluzywnych dżinsów. Była członkiem zamożnej rodziny Vanderbiltów.

Jej dziadek wzbogacił się, budując koleje. Ojciec pozostawił jej czteromilionowy fundusz powierniczy, którym zarządzała jej matka, również Gloria. We dwie często przebywały w Paryżu. Matka nie była zbyt odpowiedzialna, a jej siostra bliźniaczka Thelma była kochanką księcia Walii. Po procesie sądowym opiekę nad dzieckiem przejęła ciotka ze strony ojca, Gertrude Vanderbilt Whitney, rzeźbiarka i filantropka.

Młodsza Gloria dorastała odtąd w luksusie posiadłości ciotki, w kręgu kuzynów. Ukończyła nowojorską szkołę artystyczną Arts Student League. Gdy osiągnęła pełnoletniość, ostatecznie odebrała matce jej już i tak skromne dochody z trustu, i natychmiast uciekła do Hollywood. Nastąpił szereg małżeństw: agent filmowy, dyrygent (polskiego pochodzenia) Leopold Stokowski (dwóch synów), reżyser Sidney Lumet, scenarzysta. Po rozwodzie z Lumetem wyszła za Wyatta Emorego Coopera (dwóch synów). Carter, syn z tego ostatniego małżeństwa, w lipcu 1988 roku wyskoczył z okna na 14. piętrze na oczach matki, z powodu depresji lub stresu albo pod wpływem alergii na lek przeciw astmie – Gloria opisała to w książce Black Night, White Night. Drugi z tych synów to Anderson Cooper, znany reporter CNN.

Gloria malowała obrazy, projektowała pościel, porcelanę, sztućce. W latach 70. sprzedawała prawa do oznaczania swoim imieniem i nazwiskiem okularów, perfum, ubrań; tak powstały również dżinsy z napisem „Gloria Vanderbilt” na tylnej kieszeni, produkowane przez przedsiębiorstwo Murjani Corporation. Promowała firmowane przez siebie produkty w telewizyjnych reklamach – logo w formie łabędzia stało się powszechnie rozpoznawane. Była autorką i bohaterką książek.

Zmarła 17 czerwca 2019 w wieku 95 lat na raka żołądka w swoim domu na Manhattanie w Nowym Jorku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Report: Gloria Vanderbilt dies at age 95
  2. Chris Koseluk: Gloria Vanderbilt, Heiress With a Knack for Reinvention, Dies at 95 (ang.). W: hollywoodreporter.com [on-line]. 2019-06-17. [dostęp 2019-06-17].