Glukonolakton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Glukono delta-lakton
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C6H10O6
Masa molowa 178.14 g/mol
Wygląd Białe, krystaliczne ciało stałe, słodki w smaku.
Identyfikacja
Numer CAS 90-80-2
PubChem 736
DrugBank DB04564[1]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Glukono delta-lakton (GDL)organiczny związek chemiczny z grupy laktonów, cykliczny ester kwasu D-glukonowego. Jest stosowany jako dodatek do żywności o numerze E575[3], jako stabilizator, utwardzacz i regulator pH. Czysty GDL ma w formę białego krystalicznego proszku. Występuje naturalnie.

Jest powszechnie stosowany w miodzie, sokach owocowych, lubrykantach i winach. Sam glukolakton ma odczyn obojętny, ale pod wypływem wody hydrolizuje do kwasu glukonowego, który ma kwaśny odczyn, wzmacnia pikantny smak jedzenia. W organizmie jest metabolizowany do kwasu glukonowy, jeden gram GDL daje w przybliżeniu taką samą porcję energii metabolicznej, co gram cukru.

Po dodaniu do wody GDL częściowo hydrolizuje do kwasu glukonowego, z którym pozostaje w równowadze. Szybkość hydrolizy wzrasta wraz z temperaturą i zasadowością[4].

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

  1. Glukono delta-lakton (DB04564) – informacje o substancji aktywnej (ang.). DrugBank.
  2. a b c d Delta-Gluconolactone MSDS (ang.). ScienceLab. [dostęp 2013-01-04].
  3. Current EU approved additives and their E Numbers, Food Standards Agency
  4. Pocker, Y., Green, Edmond.. Hydrolysis of D-glucono-δ.-lactone. I. General acid-base catalysis, solvent deuterium isotope effects, and transition state characterization. „Journal of the American Chemical Society”. 95 (1), s. 113-119, 1973. DOI: 10.1021/ja00782a019.