Glyndwr Michael

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Glyndwr Michael (ur. 4 stycznia 1909 w Aberbargoed, zm. 24 stycznia 1943 w Londynie) – walijski bezdomny, którego ciało zostało wykorzystane po śmierci w operacji „Mincemeat” przeprowadzonej przez kontrwywiad brytyjski w czasie II wojny światowej. Zakończona sukcesem operacja miała na celu przekonanie Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu (OKW) o planowanym natarciu aliantów na Grecję i Sardynię, podczas gdy prawdziwe natarcie zaplanowane zostało na Sycylię w ramach operacji „Husky”. Zmylenie sił niemieckich pozwoliło na znaczące zmniejszenie strat aliantów w trakcie inwazji na Sycylię i dało początek działaniom zbrojnym na kontynencie europejskim.

Ciało Michaela, zmarłego w wyniku zatrucia trutką na szczury, zostało pozyskane przez Ewena Montagu, oficera brytyjskiego wywiadu przy pomocy koronera Bentleya Purchase'a[1]. Następnie po miesiącach przygotowań związanych ze stworzeniem fałszywej tożsamości kapitana/majora Williama Martina, RM i przygotowaniem fałszywych dokumentów, ciało zostało wrzucone do wody tak, aby zgodnie z intencjami wywiadu brytyjskiego wypłynęło w okolicy miejscowości Huelva na hiszpańskim wybrzeżu[2]. Wywiad brytyjski wiedział, iż Hiszpania, pomimo swojej neutralności, sympatyzuje z nazistowskimi Niemcami. Dzięki temu istniała szansa, że fałszywe dokumenty zostaną przechwycone przez szpiegów niemieckich i w rezultacie plany dotrą do najwyższego dowództwa w Berlinie oraz Adolfa Hitlera. 30 kwietnia 1943 ciało majora Martina zostało wyłowione przez rybaka Jose Antonio Rey Marię, 8 maja dokumenty zostały wyjęte z teczki i przekazane Abwehrze, a 11 maja niemiecki raport przedstawił dokumenty znalezione w teczce jako „zupełnie przekonujące”[3].

Sekcja zwłok przeprowadzona w Huelvie przez doktora Eduardo Fernandeza del Torno wykazała, iż denat zmarł w wyniku utonięcia kilka dni przed znalezieniem zwłok pomimo tego, że ciało było w stanie daleko posuniętego rozkładu. Glyndwr Michael został pochowany w Huelvie ze wszystkimi żołnierskimi honorami jako major William Martin. Dopiero w 1998, po ujawnieniu przez rząd brytyjski prawdziwych danych ciała użytego w operacji, zostało dopisane: „Glyndwr Michael; Służył jako William Martin, RM”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jean Deuve: Tajna historia podstępu w czasie II wojny światowej. Warszawa: Musa SA, 2010. ISBN 978-83-7495-858-5.
  • Ben Macintyre: Oszukać Hitlera: Największy podstęp w dziejach wywiadu. Kraków: Znak litera nova, 2011. ISBN 978-83-240-1629-7.
  • Ewen Montagu, Duff Cooper: Człowiek, którego nie było / Operacja "Złamane Serce". tłum. Monika Wyrwas-Wiśniewska. Warszawa: Bellona, 2006. ISBN 83-11-10339-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]