Glynn Turman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Glynn Turman
Ilustracja
Glynn Turman (2010)
Imię i nazwisko

Glynn Russell Turman

Data i miejsce urodzenia

31 stycznia 1947
Nowy Jork

Zawód

aktor, reżyser, scenarzysta, producent telewizyjny

Współmałżonek

Ula M. Walker
(1965-1971; rozwód)
Aretha Franklin
(1978-1984; rozwód)
Jo-Ann Allen
(od 1992)

Lata aktywności

od 1959

Glynn Russell Turman (ur. 31 stycznia 1947 w Nowym Jorku – amerykański aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta, reżyser i producent telewizyjny.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Glynn Turman zadebiutował jako aktor w 1959 roku, w wieku zaledwie 13 lat, w wystawianej w na Broadwayu sztuce Lorraine Hansberry pt. Rodzynek w słońcu[1], w której partnerował m.in. tak znanym gwiazdom światowego kina jak: Sidney Poitier, Louis Gossett Jr.

Od 1961 zaczął pojawiać się w filmie, były to jednak epizodyczne role w mało znanych serialach TV. W tym samym roku rozpoczął naukę sztuki aktorskiej w znanej High School of Performing Arts na Manhattanie. Nie zaniedbywał jednak teatru. Z sukcesem – jego kreacja w sztuce The Wine Sellers z 1974 roku przyniosła mu nominację do nagrody krytyków Los Angeles (Los Angeles Critics Award). Dwukrotnie był również laureatem NAACP Image Awards, w tym raz za reżyserię. Pomimo że próbował swoich sił również jako reżyser w serialach TV (mało znanych sitcomach), to jednak aktorstwo pozostaje jego artystyczną domeną. Jego kariera filmowa nabrała przyspieszenia dopiero w 1968 roku, kiedy to wystąpił w dość popularnej ówcześnie operze mydlanej pt. Peyton Place (Lew Miles). Od tego momentu, przez całe lata 70. grywał często, chociaż nie były to filmy głośne i obecnie już zapomniane, pozostające w kręgu kina afroamerykańskiego[2]. W następnych dekadach grywał mniej, jednak były to już znane produkcje filmowe i (głównie) telewizyjne. W swojej długoletniej i bogatej karierze filmowej przyszło mu występować u boku tak znanych gwiazd światowego kina jak David Carradine, James Earl Jones, Louis Gossett Jr., Liv Ullmann, Vanessa Williams, Forest Whitaker, Whoopi Goldberg, Laurence Fishburne, Jeff Goldblum, Danny Glover, Robert De Niro, Penélope Cruz, Matt Dillon, Lance Henriksen, Nick Nolte.

Glynn Turman w swoim debiucie aktorskim z 1959 roku (trzeci od lewej), w sztuce Rodzynek w słońcu, obok Ruby Dee (pierwsza od lewej), Claudii McNeil (druga od lewej), Sidneya Poitiera (drugi od prawej) i Johna Fiedlera (pierwszy od prawej)

.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

i in.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Żonaty z:

  • 1965-71 – Ula M. Walker (małżeństwo zakończone rozwodem, troje dzieci)
  • 1978-84 – Aretha Franklin (małżeństwo zakończone rozwodem)
  • 1992-obecnie – Jo-Ann Allen

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Glynn Turman Actor. „TV Guide”. [dostęp 2020-03-27]. (ang.).
  2. Glynn Turman Biography (1946?-). Film Reference. [dostęp 2020-03-27]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]