Świeszyno (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Świeszyno)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świeszyno
gmina wiejska
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat koszaliński
Wójt Ryszard Osiowy
Powierzchnia 132,56 km²
Liczba sołectw 10
Liczba miejscowości 30
Ludność (2009)
 • liczba ludności
 • gęstość

6028
45,5 osób/km²
Strefa numeracyjna 94
Tablice rejestracyjne ZKO
Położenie gminy na mapie powiatu
Świeszyno gm.png
Plan gminy
Świeszyno (gmina) location map.png
TERYT 4324409082
Urząd gminy
Świeszyno 71 76-024
Strona internetowa gminy
Biuletyn Informacji Publicznej gminy

Świeszynogmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim. Siedzibą gminy jest wieś Świeszyno.

Według danych z 31 grudnia 2009 roku gmina miała 6028 mieszkańców[1].

Miejsce w województwie (na 114 gmin) pod względem powierzchni: 81, ludności: 69.

Na terenie gminy funkcjonuje lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Obszar gminy obejmuje Równinę Białogardzką, a południowa mniejsza część Pojezierze Drawskie. Najwyższy punkt na terenie gminy to Czapla Góra o wysokości 114,4 m n.p.m.

Według danych z 1 stycznia 2010 powierzchnia gminy wynosi 132,56 km²[2]. Gmina stanowi 7,9% powierzchni powiatu.

Sąsiednie gminy:

Do 31 grudnia 1998 wchodziła w skład województwa koszalińskiego.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Dane z 30 czerwca 2004[3]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 5588 100 2829 50,6 2759 49,4
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
42,1 21,3 20,8

Gminę zamieszkuje 8,8% ludności powiatu. Największą miejscowością jest Strzekęcino – 632 mieszkańców (2006).

Przyroda i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Gmina leży na Równinie Białogardzkiej. Przez gminę (zachodnią granicę i południową część) przepływa rzeka Radew, którą przebiega szlak kajakowy. Przez lasy położone w południowej części prowadzą szlaki turystyczne (2 po obu brzegach Radwi). Tereny leśne zajmują 34% powierzchni gminy, a użytki rolne 55%.

Świeszyno jest gminą atrakcyjną turystycznie. Występują tu duże kompleksy leśne, bogate w zwierzynę łowną i runo leśne. Turystów przyciągają trzy piękne jeziora: Hajka, Czarne i Niedalino, ciekawy, zróżnicowany krajobraz oraz malowniczo wijąca się rzeka Radew – szlak wędrowny ryb łososiowatych. W gminie występują obszary chronionego krajobrazu interesujące ornitologiczne i botanicznie.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez gminę prowadzi droga wojewódzka nr 167 z Koszalina przez Świeszyno, Strzekęcino i Niedalino z Tychowem oraz nr 168 z Niedalina do Wyszewa (17 km, nr 11).

Gmina uzyskała połączenie kolejowe w 1859 r. po połączeniu Stargardu Szczecińskiego z Koszalinem, w następnych latach linię przedłużono do Gdańska. W 1988 r. odcinek z Białogardu do Koszalina został zelektryfikowany. W latach 1898-1905 zbudowano linię kolei wąskotorowej o prześwicie toru 750 mm (zmienionym w latach 1948-1950 na 1000 mm) z Koszalina przez Kurozwęcz i Świelino do Bobolic Wąsk. W 1983 r. odcinek Bobolice Wąsk.-Świelino został zamknięty, a w 2001 pozostała część linii do Koszalina Wąsk. W gminie (na linii normalnotorowej) czynne są 2 stacje: Dunowo i Niekłonice.

W gminie czynny jest 1 urząd pocztowy: Świeszyno (kod pocztowy 76-024).

Na terenie gminy funkcjonuje lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie, niegdyś jako lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Funkcjonujące w gminie podmioty gospodarcze zajmują się przetwórstwem rolno-spożywczym, rolnictwem, handlem i usługami. Od 1990 roku na terenie Gminy istnieje też fabryka produkująca domy drewniane z bali Wako zatrudniająca okolicznych mieszkańców. Gmina posiada ponad 30 ha gruntów przeznaczonych na inwestycje, w dużej mierze uzbrojonych z dobrą dostępnością komunikacyjną. W miejscowości Niedalino znajduje się 18 ha ziemi, w Świeszynie 15 ha, w Konikowie 3 ha.[potrzebne źródło]

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

W gminie Świeszyno znajduje się wiele cennych obiektów zabytkowych. Najważniejsze z nich to: park i ślady ognisk średniowiecznych oraz pozostałości grodu warownego w miejscowości Bardzlino. Osada kultury pomorskiej z cmentarzyskiem ciałopalnym z późnego okresu lateńskiego i XV-wieczny kościół gotycki w miejscowości Konikowo. Parki w stylu angielskim w miejscowościach Mierzym i Sieranie. W miejscowości Jarzyce znajduje się także najstarszy kościół na terenie gminy, powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Ślady ognisk późnośredniowiecznych oraz park w stylu angielskim w Zegrzu Pomorskim. Oprócz tego we wsi Niedalino znajdują się zabytkowe obiekty: młyn wodny i elektrownia wodna o zbiorniku zaporowym. Przez teren gminy przebiegają trasy ścieżek rowerowych. W miejscowości Strzekęcino znajduje się zabytkowy zespół pałacowy – pałace Biały i Bursztynowy, stanowiące jednocześnie bazę hotelową na terenie gminy.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Gmina Świeszyno utworzyła 10 jednostek pomocniczych, będących sołectwami .

Sołectwa
Dunowo, Giezkowo, Konikowo, Kurozwęcz, Mierzym, Niedalino, Niekłonice, Strzekęcino, Świeszyno (wieś gminna) i Zegrze Pomorskie.

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Wsie
Dunowo, Giezkowo, Golica, Konikowo, Kurozwęcz, Mierzym, Niedalino, Niekłonice, Strzekęcino, Świeszyno (wieś gminna) i Zegrze Pomorskie
Osady
Bagno, Bardzlino, Biała Kępa, Brzeźniki, Chałupy, Chłopska Kępa, Czacz, Czaple, Czersk Koszaliński, Jarzyce, Kępa Świeszyńska, Kłokęcin, Krokowo, Olszak, Sieranie, Węgorki, Wiązogóra, Włoki, Zegrzyn.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]