Czermin (gmina w województwie podkarpackim)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czermin
gmina wiejska
Herb
Herb gminy
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Powiat mielecki
Wójt Leon Getinger (od 2006- obecnie)
Powierzchnia 80,32 km²
Liczba sołectw 9
Ludność (1999)
 • liczba ludności
 • gęstość

6998
87 osób/km²
Strefa numeracyjna 17
Tablice rejestracyjne RMI
TERYT 1811032
Urząd gminy
Czermin 140 39-304
Strona internetowa gminy
Biuletyn Informacji Publicznej gminy

Czermin - gmina wiejska w powiecie mieleckim, w województwie podkarpackim usytuowana na zachód od miasta Mielca, na prawym brzegu Wisły. Gmina zajmuje obszar 80,32 km² i liczy 6998 mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze informacje o Czerminie na podstawie wykopalisk pochodzą z XII wieku. Opracowania historyczne wskazują, że już w 1190 r. istniała osada Wisłoka, która w 1211 r. stanowiąc własność klasztoru Premonstrantek z Buska występuje w dokumentach jako wieś Cirmino (Czermin). W 1238 r. kanonik krakowski Michał z rodu Pacnowskich ufundował tej miejscowości kościół parafialny pod wezw. Św. Klemensa. Przy kościele od 1595 r. funkcjonowała szkoła, a od 1721 r. szpital. W czasie potopu szwedzkiego w okolicach Czermina wojska polskie i szwedzkie toczyły bitwy, z których do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości fortyfikacji ziemnych tzw. kopce szwedzkie. Po I rozbiorze Czermin jako dobra królewskie przyłączono do Austrii i uznano za własność Habsburgów. W 1776 r. do Czermina przybyli koloniści niemieccy obejmując jego część, którą nazwano Hohenbach. W 1853 r. czermińskie tereny włączono do powiatu mieleckiego. Po reformie administracji w 1932-1935 r. Czermin został siedzibą gminy zbiorowej. W okresie okupacji hitlerowskiej ludność Czermina była masowo wysiedlana, a ziemię przejmowali koloniści. Przed wyzwoleniem koloniści niemieccy opuścili Czermin.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Czermin jest gminą typowo rolniczą. Przeciętne gospodarstwo ma powierzchnię 3,8 ha i jest wielokierunkowe. Na terenie gminy występują złoża pospółek i piasków wykorzystywanych w budownictwie, mady o składzie glin do produkcji cegieł.

Sołectwa[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość bez statusu sołectwa: Wychylówka.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]